Tipy na zdravé vianočné recepty od slovenských farmárov

Tesco - farmársky grant

Zákazníci Tesca si môžu vianočné hodovanie tento rok pripraviť aj s pomocou výrobkov od malých lokálnych výrobcov a rodinných farmárov. Tesco totiž od septembra ponúka výrobky malých producentov z regiónov z celého Slovenska na exkluzívnom mieste vo vybraných hypermarketoch.

Zákazníci tak môžu nájsť v pútavých regáloch označených  slovenskými čipkovými vzormi a fotkami výrobcov medy, vína, cestoviny, mäsové, pekárenské a mliečne výrobky. Na projekte Tesca spolupracovalo s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré aktívne pomáhalo pri výbere malých slovenských producentov. Tesco vyšlo firmám v ústrety – objednávkový režim alebo distribúciu majú prispôsobenú podľa ich potrieb tak, aby mohli rásť.

Chceli sme ponuku pre zákazníkov spestriť o kvalitné lokálne potraviny výrobcov, ktorí zatiaľ nemajú veľa skúseností s dodávaním do veľkých reťazcov. Ich ponuka je jedinečná a typická pre konkrétny región ako napríklad liečivé čaje, horské medy či lokálne vína. V ich ponuke sú najmä zdravé potraviny ako bezlepkové zmesi na pečenie chleba a koláčov, fit tyčinky alebo špaldové cestoviny, takže pochutiť si môžu aj zákazníci so špeciálnou diétou,“ uviedla Lucia Poláčeková, PR manažérka Tesca na Slovensku.

Ľudia v 20 hypermarketoch Tesco na jednom mieste nájdu vyše 500 produktov malých lokálnych firiem. Sortiment sa v predajniach odlišuje podľa ponuky dodávateľov v jednotlivých regiónoch. Aktuálne je v programe Tesca na podporu malých a stredných producentov zapojených 50 dodávateľov z celého Slovenska.

Tipy na zdravé vianočné výrobky a recepty od malých farmárov:
Výrobky:

  • Oriešky v mede (výrobca Apimed, Dolná Krupá)Medmed už tradične patrí k Vianociam.  Nielen lieči, ale i výborne chutí. Môže sa pridávať do koláčov, zákuskov, avšak najlepší je na oblátke či chlebíku.  Ak sa k nemu pridajú oriešky, ide o dokonalú kombináciu.  Oriešky v agátovom mede by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Tento zdravý a skutočne prírodný a kvalitný produkt neobsahuje žiadne konzervanty.
  • Klátovský olej 200 °C bez vône (výrobca BÚŠLAK OIL, Dunajský Klátov) – Slnečnicový olej bez výraznej vône je ideálny na zdravé vyprážanie a fritovanie. Ide o 100 % prírodný produkt vyrobený bez použitia chémie. Je vyrábaný lisovaním za studena, výlučne z prvého lisovania. Vďaka unikátnej technológii výroby si zachováva nutrične cenné látky v prírodnej forme ako napríklad vitamín E, antioxidanty a stopové prvky.

 

Recepty:

  • Bezlepkové mäkké medovníčky (výrobca Imrich Goliaš – LIANA-GOLF, Raslavice)Tesco recepty

Suroviny: 200 g  Cake mix Liana, 200 g  Fine mix Liana, 3 vajcia, 70 g maslo, 140 g práškový cukor, 5 lyžíc medu

Na potretie: 1 žĺtok + 1 lyžica voda

Poleva: 1 bielok, 200 g práškový cukor 3-krát preosiaty, 1 lyžica kukuričný škrob

Postup: Do misky si dáme múku s cukrom a postupne pridáme ostatné suroviny:  vajcia, zmäknuté maslo a med. Vypracujeme hladké cesto, ktoré zabalíme do potravinovej fólie a necháme 24 hodín v chladničke. Následne cesto rozvaľkáme na 3-5 mm hrúbku. Vykrajujeme rôzne tvary.  Uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a upečieme vo vyhriatej rúre na 170 °C cca 7 – 8 minút. Majú byť svetlé, aby sa príliš nevysušili. Ešte horúce ihneď potierame vymiešaným žĺtkom s vodou. Zdobíme bielkovou polevou.

  • Rýchle bezlepkové muffiny (výrobca Imrich Goliaš – LIANA-GOLF, Raslavice)Tesco recepty

Suroviny: 300 g Fine mix Liana, 180 g cukru, 2 vajcia, 300 ml mlieka (sladké alebo acidofilné), 3 lyžice džemu, 100 ml oleja, podľa chuti kúsky čokolády, drvené orechy, sušené hrozienka..

Postup: Vyšľaháme vajíčka s cukrom, postupne pridáme mlieko, olej a džem. Nakoniec zľahka primiešame Fine mix Liana. Môžeme pridať podľa chuti napr. kúsky čokolády, drvené orechy, sušené hrozienka. Cesto nalejeme do papierových košíčkov uložených vo forme na pečenie muffinov a upečieme pri teplote 180 °C 15 – 20 minút. Na ozdobu odporúčame šľahačku pripravenú so stabilizátorom šľahačky Liana, ktorý vyrábame v 25 príchutiach bez lepku a umelých farbív.