Tipy na voľný víkend

Radi čítate?

Víkend je pre vami a vy ešte stále nemáte žiadne plány ako, kde a s kým ho stráviť? Možno vám poradíme.

Možností, ako si spraviť pekný víkend je mnoho. Niektorých to zaveje na hory, kde je ideálny čas na sánkovačku či lyžovačku, iných do nákupných centier na vianočné nakupovanie, ďalších zase do kín na nejakú dobrú filmovú nádielku. No nájdu sa aj takí, ktorí sa radšej zababušia doma a pri krbe si spravia svoju domácu pohodu, tzv. papučovú kultúru čítaním kníh. Pred pár dňami som bola v jednom kníhkupectve, kde sa na mňa knihy valili zo všetkých strán. Tu kniha, tam kniha. Hľadala som knihy, ktoré by ma niečím inšpirovali, nadchli. Hneď som vedela, že ľúbostné romány to určite nebudú. Očariť ma vedia knihy, ktoré sú inšpirované nejakým skutočným príbehom, autobiografiou a k takýmto knihám možno zaradiť aj tie, s vojnovou tematikou. Ak aj vy máte blízko k takejto literatúre, poďme sa pozrieť na tie, ktoré svojím príbehom ohúrili mňa a možno nadchnú aj vás.

Mengeleho dievča : Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia. Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tento príbeh zaujal viacerých v mojom okolí, ktorí knihu prečítali. Autorka pútavo zobrazuje samotný príbeh tak, ako jej ho vyrozprávala samotná predstaviteľka.

Mäso – Vtedy na východe : Arpád Soltész je reportér, ktorý napísal knihu o konci „zlatých 90.tych rokoch, o divokom východe Slovenska. „Je po voľbách, Mečiar skončil, Lexa je na úteku, siskári horúčkovito skartujú spisy aj svedkov. Robo Holub je dávno po smrti, Miki Černák sedí v base, Žaluďa práve zastrelili.“ Priznám sa, že o tejto knihe som počula len z rozprávania z rádia či z recenzií, ktoré sa niesli pozitívnymi ohlasmi zo strany čitateľov. Kniha by sa mala niesť aj vtipnými hláškami, ktoré čitateľa ešte viac vtiahnu do deja.

Irenine deti: Strhujúci príbeh o Irene Sendlerovej – hrdinke, ktorá sa stala ženskou verziou Oskara Schindlera a zachránila pred smrťou a deportáciou 2 500 detí z nacistami okupovaného Poľska. Autorke Tilar Mazzeovej sa v knihe Irenine deti podarilo vyrozprávať úžasný príbeh tejto odvážnej a statočnej ženy, ktorá riskovala vlastný život, aby zachránila nevinné deti pred holokaustom. Opäť veľmi pútavo napísaná kniha, ktorá by mala zaujať všetkých, najmä by mala smerovať mladému čitateľovi, aby si uvedomil, aké nešťastie prežil ľudia v onom čase.

Tak čo, premýšľate už nad nejakým darčekom pod stromček? Myslím, že dobrou knihou nikdy nič nepokazíte. Stačí si len vybrať.

Autor: Miriama L.
Foto: Shutterstock

Radi čítate_