The Art of Menswear , umenie pánskeho oblečenia – prvá výstava skúmajúca vývoj pánskeho oblečenia vo Victoria and Albert Muzeu, Londýn

The Art of Menswear, nová výstava vo Victoria and Albert Museu (V&A) v Londýne , prebieha od 19. marca do 6. novembra, predstaví množstvo súčasných módnych návrhárov (Versace, Calvin Klein, Martine Rose) spolu s historickými príkladmi spôsobu obliekania mužov (od Bowieho po Beau Brummell). Za cieľ má prepojiť modernú pánsku módu do svojej povestnej minulosti, zahŕňa minulé a súčasné trendy.

 

Oslavuje silu, umenie a rozmanitosť mužského oblečenia a vzhľadu. Prehliadka sleduje, ako sa pánsky odev v priebehu stáročí vyrábal a prerábal a ako dizajnéri, krajčíri a umelci vytvorili a predvádzali mužnosť vo švíkoch.

Vystavených bude okolo 100 vzhľadov a 100 umeleckých diel od renesancie až po súčasnosť od módnych návrhárov ako Harris Reed, Craig Green, Grace Wales Bonner a Raf Simons spolu s historickými predmetmi zo zbierok V&A, ako sú obrazy Sofonisby Anguissola a Joshua Reynolds, súčasné umelecké diela od Roberta Longa a Omara Victora Diopa.

Umiestnením historických odevov vedľa súčasných vidíme, že typ tela, ktorý možno považovať za módny, sa neustále mení,“ povedala Claire Wilcox, kurátorka módy Victoria and Albert Muzea v Londýne.

Výstava sa uskutočnila v spolupráci s módnou značkou Gucci. Alessandro Michele, dizajnér značky Gucci, ktorý stojí v čele od roku 2015 hlása, že móda sa stáva rodovo neutrálnejšou a oddeľuje pánske oblečenie od toxickej maskulinity.

Snaží sa ukázať, že muži vždy vyjadrovali svoju rodovú identitu prostredníctvom oblečenia.

Rozmanitosť možných maskulinít od renesancie až po svetovú súčasnosť je tematicky rozdelená v troch galériách – Undressed, Overdressed a Redressed .

Undressed skúma mužské telo a spodnú bielizeň a ako boli klasické európske ideály mužnosti udržiavané a spochybňované v priebehu storočí.

Overdressed preskúma elitný mužský šatník s nadrozmernými siluetami, bohatými farbami a materiálmi – pancierové náprsníky, hodvábne fajčiarske obleky, zamatové plášte,  stuhy a čipky, či plášť Dolce & Gabbana.

Redressed je o modernej mužskej uniforme obleku, od slávnych dvojdielnych kusov, vrátane módnych „mop top“ oblekov Beatles a zameriava sa na minulosť a budúcnosť obleku.

Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com
Obrázky: neueluxury. com, vamuseum, vam. ac.uk, instagram