Táto hudba zvýši výkon a zníži stres!

Už veľakrát ste čítali a počuli, že hudba je mocná čarodejka a možno ste si pritom povedali – niekto ju pekne preceňuje! Pravda je však taká, že sila hudby je stále podceňovaná.

Predstavte si film bez hudby. To je ako vzťah bez lásky. Dá sa to prežiť, ale bez emócii. Mnohými výskumami je dokázane, že hudba tvorí emócie, presnejšie, rôzne tipy emócii. Garantujem vám, že pri horore by ste sa nevyľakali ničoho, keby vám jednotlivé scény nezdramatizovali vhodnou hudbou. Keď si to uvedomíme, my sa bojíme vďaka napätiu, ktoré v nás vyvolá hudba. A asi ani tá najromantickejšia scéna by vás nedojala, nebyť toho správneho, zimomriavkovému sprievodu, vďaka ktorému žiadne oko nezostane suché.

Hudba je podceňovaná! A práve po terapii hudbou by mala siahnuť každá z nás vystresovaných, vyčerpaných žien. Existuje totiž tzv. Mozartov efekt. Zistilo sa, že Mozartova hudba, len Mozartova hudba, nás dokáže zbaviť úzkosti, smútku, výkyvov nálad aj depresie.

Inštrumentálnu hudbu by mali počúvať všetky tehuľky. Plod sa tak lepšie vyvíja, jeho mozgové vlny sú pokojné a pravidelné. A maminky by práve túto pokojnú, inštrumentálnu hudbu mali púšťať aj svojim bábätkám. Napredujú a vyvíjajú sa tak preukázateľne lepšie.

Hudba je aj dovoleným dopingom. Energická, rytmická hudba totiž zvyšuje športové výkony. Rovnako tak aj výkon v práci. Kozmetička sa mi minule zdôverila, že pri líčení počúvajú šialene temperamentnú hudbu. Zistila, že práca jej ide rýchlejšie, lepšie, veselšie. Náš mozog sa totiž doslova naladí na rytmickú vlnu, čo sa hneď odrazí aj na našich výkonoch.

Hudba dokonca ovplyvňuje aj chuť jedla.  Nedávno sa robil výskum v niekoľkých lepších reštauráciách v Amerike. Pri pomalej, jemnej, inštrumentálnej hudbe hodnotili zákazníci podávane jedlo ako veľmi chutné. To isté jedlo podávané bez hudby, alebo pri inom žánri okomentovali ako menej kvalitné.

Hudba za volantom je dobrý sluha, ale zlý pán! Rytmická hudba nás preberie, udrží bdelých aj počas dlhej cesty, ale zároveň nás nabáda zatlačiť na plynový pedál. Pri tejto hudbe jazdíme rýchlejšie, bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Hudba s nami robí veľké veci! Dokáže naladiť emócie na nejaký rytmus, dokáže naštartovať a prehĺbiť zážitok, aj pôžitok z vecí a udalostí, ktoré sú danou hudbou sprevádzané, dokáže nás naštartovať aj do činností a rozhodnutí, do ktorých by sme sa inak nepustili a v nie poslednom rade, je to fantastické antidepresívum. Keby lekári mohli, dávajú nám ho na predpis.

Autor: Alžbeta

 Táto hudba zvýši výkon a zníži stres!