Lifestyle

Tajomstvo dlhého života je odhalené!

Samota život skracuje

Viete kde v Európe žijú ľudia najdlhšie a čomu za to vďačia? Nie je za tým ani tak striedmy život bez alkoholu, cigariet, stresu a nezdravých potravín. Spoznajte tajomstvo dlhovekosti!

Občania Európskej únie sa v priemere dožívajú okolo 79,6 rokov života. V tejto časnosti zotrvávajú najdlhšie Španieli a Taliani, ktorí sa dožívajú v priemere viac ako 82 rokov. Vedci, samozrejme skúmali, čomu za to vďačia. Dlhodobým porovnávaním ich životného štýlu a stravovacích návykov však nemohli potvrdiť, že by bol pes zakopaný práve v týchto dvoch faktoroch. A tak sa zamerali aj na sociálnu stránku veci a zdá sa, že odhalili recept na dlhý život. Sú ním DOBRÉ MEDZIĽUDSKÉ VZŤAHY.

Taliani a Španieli sa od ostatných národov odlišujú spôsobom trávenia voľného času.  Kým väčšina Európanov sa po práci ponáhľa domov, zatvoria sa do svojej pracovne, obývačky a venujú sa maximálne tak neosobnej komunikácii s inými ľuďmi, južania sa po práci ponáhľajú von, medzi kamarátov, susedov, k rodine. Vyhýbajú sa chladnému individualizmu, žijú spolu, zaujímajú sa jeden o druhého, spolu zdieľajú svoje radosti i starosti a skoro nikdy nie sú sami. A to je cesta nie len k spokojnejšiemu, radostnejšiemu, ale aj dlhšiemu životu. Je dokázané, že život v osamelosti prináša úzkosť, tá prináša rôzne choroby a tie nám pobyt na tomto svete určite nepredlžujú. Komunitné spolunažívanie, spoločnosť blízkych, na ktorých sa môžete spoľahnúť, ktorým sa môžete vyrozprávať, posťažovať, pochváliť, vedomie, že máte komu zavolať a koho navštíviť počas dlhých večerov alebo náročných dní, to je tá dlho hľadaná živá voda.

Samota život skracuje a zdá sa, že aj našinci si to začínajú uvedomovať a už sa prestávajú uzatvárať do svojej vlastnej ulity. Podľa najnovších prieskumov sme si v medziľudských vzťahoch polepšili. Pri zisťovaní aké percento občanov jednotlivých štátov má v blízkosti niekoho, na koho sa môže spoľahnúť v prípade núdze a vie mu pomôcť – či už finančne alebo ako morálna podpora sme obstáli veľmi dobre, dostali sme sa  na čelo rebríčka. Iba 1,4 % respondentov sa nemalo na koho obrátiť. Priemer EÚ vychádzal podľa štúdie na 6,7 %.

Autor: Alžbeta
Foto: Shuterstock

Samota život skracuje

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top