Štvrtina detí žije v kríze, bez vzdelania nemajú budúcnosť

Bez vzdelávania prichádzajú deti o budúcnosť. Vďaka tomu, že aj počas konfliktov či po prírodných katastrofách majú možnosť chodiť do školy, vyrastá v týchto krajinách nová generácia pripravená pomáhať druhým. Spoločná kampaň UNICEF a EÚ oslavuje význam vzdelávania, napríklad pre deti zasiahnuté zemetrasením v Nepále.

Asi štvrtina detí v školskom veku žije celosvetovo v oblastiach zasiahnutých krízou. Bez školy a vzdelávania nemajú deti v krízových oblastiach šancu na budúcnosť. „V Nepále prišlo na následky zemetrasenia 25. apríla 2015 o život viac ako 8 800 ľudí, vrátane mnohých detí, a ďalšie prišli o školy, ktoré nevydržali otrasy. Vďaka UNICEF a Európskej komisii však trvalo len 27 dní, kým znova otvorili provizórne učebne,“ vysvetľuje projektová manažérka UNICEF Slovensko Erika Szabóová. Aj preto môžu deti v Nepále plniť svoje sny a študovať svoje obľúbené predmety. Napríklad aj Milan, ktorý chce byť sociálnym pracovníkom a pomáhať ostatným, ktorí sa ocitli v kríze, alebo budúca zdravotná sestra Susma. Ich príbeh si môžete pozrieť tu: https://www.facebook.com/UnicefSlovensko/videos/1244991035552078/.

Kampaň #EmergencyLessons je spoločným projektom UNICEFu a Európskej únie, ktorý má za cieľ poukázať na význam vzdelávania pre deti žijúce v krízových oblastiach. „Keď som bol malý, bol som „extrémista“, chcel som byť buď smetiar, alebo kozmonaut,“ priznáva ambasádor projektu Jaro Bekr. Ako však dodáva, uvedomuje si, že bez školy by nebol tam, kde je. Jeho rozprávanie o tom, čím chcel byť, nájdete tu: https://www.facebook.com/UnicefSlovensko/videos/1259404984110683/.

UNICEF a EÚ nazvali projekt #EmergencyLessons a chcú ním prostredníctvom sociálnych sietí osloviť mladých ľudí vo veku 13 až 25 rokov. Kampaň hovorí o tom, že vzdelanie je základom budúcnosti detí – je podstatným krokom k prelomeniu cyklu krízy. Školy v kríze pokrývajú počas krízy aj základné potreby detí – stravu, hygienické potreby, vakcináciu. Poskytujú aj úkryt a psychologickú pomoc, zachraňujú tak životy detí.

UNICEF