Staráte sa o oveje topánky? Vydržia dlhšie

Keď už po úmornom hľadaní nájdeme tie pravé, mali by sme sa o nich starať, aby nám vydržali čo najdlhšie. Najmä na jeseň a v zime dostávajú totiž topánky najviac zabrať.

 

Prvé ošetrenie
Vhodná impregnácia je kľúčová a dôležitá. Zoženiete ju buď v podobe krému alebo spreju. Najlepšie jen ňou topánky ošetriť predtým ako ich prvý krát vytiahnete von. Impregnácia ich ochráni nielen pred vlhkosťou, ale aj prípadnými nežiaducimi nečistotami.

Vysoký lesk
Starať sa treba najmä o staršie topánky. Pred sezónou ich vezmite obuvníkovi, aby vymenil podpätky poprípade opravil podrážku. Hlavne kožené topánky si vyžadujú vašu starostlivosť. Okrem impregnácie si určite zaslúžia aj krém na topánky, ktorý môžete krúživými pohybmi do materiálu „vmasírovať“. Potom už ostáva len preleštiť a budú ako nové.

Každý materiál potrebuje niečo iné
Kože je pre topánky materiál ako stvorený. Ale pozor. Predsa len si vyžaduje zvýšenú starostlivosť ako povedzme umelá koža. Treba ju impregnovať, krémovať a nevystavovať nasoleným chodníkom, pretože mapy, ktorá potom ostane na topánke, sa už nezbavíte.
Semiš je krásny, ale chúlostivý materiál. Treba si zaobstarať špeciálnu kefu, ktorá je určená na jeho čistenie.
Lakovaný povrch nikdy neimpregnujte! Stačí očistiť vlhkou handričkou a potom ošetriť špeciálnym krémom na lakovanú kožu.

Zdroj: AVE
Foto: pinterest