Stále viac Slovákov obľubuje debničkovanie

Chcete jesť zdravo a pri tom podporovať domácich farmárov a prvovýrobcov? Vyskúšajte debničkovanie. Je to skvelá alternatíva ako získať doma vypestovanú, čerstvú zeleninu a ovocie, ktorá vám navyše šetrí čas a tým aj peniaze. Pripravili sme pre vás návod, ako nákup do debničiek funguje.

Debničkovanie je komunitný systém, ktorý si u nás získava čoraz viac priaznivcov. Funguje úplne jednoducho. Cez e-shop si objednáte sezónnu bio zeleninu, ovocie, strukoviny, vajíčka, med, mliečne výrobky či ďalšie potraviny. Produkty pochádzajúce od slovenských prvovýrobcov vám sprostredkovateľ naskladá do vašej debničky a postará sa o jej doručenie. Dovezie vám ju domov či do práce, alebo si ju môžete prísť vyzdvihnúť v určenú hodinu na odberné miesto. Celý systém funguje na princípe manipulácie s debničkami. Pri odbere si vždy prevezmete debničku naplnenú obsahom, ktorý ste si objednali a zároveň odovzdáte druhú, prázdnu debničku. Debničky sú vašim vlastníctvom a na začiatku si ich objednáte spolu s prvou dodávkou. Do jednej debničky sa zmestí nákup pre štvorčlennú domácnosť na týždeň.

titulka Debnickovanie

 

 

 

 

 

 

 

 

„Najväčšou výhodou debničkovania je, že šetrí zákazníkom čas a ponúka nákup z pohodlia domova či práce. Zákazník si vie dopredu naplánovať, aké potraviny potrebuje na daný týždeň a vie kedy a kde si ich prevezme,“ hovorí Zuzana Horváthová, spolumajiteľka trnavskej firmy Frou Frou, ktorá poskytuje službu debničkovania. Výhodou debničkovania je tiež to, že pri každom produkte presne viete, kto, kde a akým spôsobom zeleninu a ovocie vypestoval. Svojím nákupom podporíte farmárov, ktorých produkciu konzumujete, a tým podporíte aj drobných hospodárov, ktorých práca má vplyv na okolitú prírodu a krajinu. Veľkým plus je tiež to, že dostanete produkt najčerstvejší, ako je to len možné. Vyrobený resp. pozberaný tesne pred nákupom. Aj keď sa vám možno na prvý pohľad nebude zdať zelenina krásna ako v supermarketoch, nech je pre vás potešujúce, že neobsahuje žiadne chemické látky, pesticídy a iné cudzorodé látky, ktoré sú do potravín častokrát pridávané. „Sme radi, že záujem ľudí o domáce produkty narastá. Naším heslom je lokálnosť a sezónnosť, preto si na spoluprácu vyberáme producentov, ktorý sú čo najbližšie k nám. Ale kvôli pestrosti sortimentu spolupracujeme aj s výrobcami, ktorí poskytujú tovar, ktorý nie je náročnejší na prepravu, napr. bylinné čaje, mak, jadierka,“ vysvetľuje Zuzana Horváthová.

Poskytovatelia služieb debničkovania zostavujú svoju ponuku spravidla podľa ročných Zuzana Horvathovaobdobí, sezóny a podľa toho, čo dokážu v danom období lokálni dodávatelia ponúknuť. „Ľudia sú zvyknutí, že v obchodoch si kúpia čerstvú zeleninu aj v zime, preto sa im snažíme vyjsť v ústrety a ponúkame im paradajky či papriku z vyhrievaných skleníkov aj v priebehu zimných mesiacov. Niekedy aj sami zákazníci prídu s požiadavkou, čo by radi videli v našej ponuke, prípadne dajú tip koho by sme mohli na spoluprácu osloviť. Ak je to v našich silách zabezpečiť, rady im vyhovieme,“ prezrádza nám sympatická spolumajiteľka firmy zaoberajúcej sa debničkovaním. A zároveň dodáva, že prostredníctvom portálu www.debnickovanie.sk, ktorý firma prevádzkuje, si obyvatelia Bratislavy, Trnavy a okolia nakupujú najčastejšie čerstvú zeleninu, ovocie a tiež produkty z ovčieho a kozieho mlieka.

Bez šikovného prepravcu to nejde

Nielen na rozvoz debničiek je treba mať auto, ktoré je priestranné, bezpečné, ekologické a ešte k tomu aj šetrí náklady na vaše podnikanie. Či už sa venujete vlastnému biznisu v oblasti poľnohospodárstva, gastronómie, alebo prevádzkujete kvetinárstvo či inú rodinnú firmu, nový Opel Vivaro Van môžete zapriahnuť do práce na tisíc spôsobov. Túto dodávku novej generácie si môžete objednať v dvoch variantoch dĺžky a výšky. Podľa toho získate pre svoju potrebu nákladový priestor s objemom v rozpätí od 5,2 m³ až do úctyhodných 8,6 m³. Vďaka tomu môžete už v krátkej verzii L1 prevezie bezpečne až 3 euro-palety. O bezpečnosť pri prevážaní nákladu sa starajú praktické upevňovacie oká v podlahe ako tiež drevené obloženie stien a pogumovaná podlaha nákladového priestoru. S týmto šikovným pomocníkom si môžete byť istí, že vašu spotrebu budete držať na uzde. Zásluhu na tom majú úplne nové, vylepšené motory s nižším objemom a novou technológiou BiTurbo. Navyše, vďaka modernému vybaveniu kabíny a neprehliadnuteľnému exteriéru vás bude táto „pojazdná kancelária“ na cestách aj prvotriedne reprezentovať. Viac nájdete na www.opel-uzitkove.sk.

foto k ramceku Vivaro_retus