Slovenskí autori, ktorých si musíte prečítať! 6 famóznych tipov

V konkurenčnom boji sa slovenský knižný trh určite nedá zahanbiť veľkosťou svojho literárneho talentu a potenciálu. Inšpirácia nielen našich autorov sa často ukrýva v prežitých skúsenostiach – vlastných, alebo v spomienkach pamätníkov. Rovnako tak aj spoločenská situácia, v posledných rokoch pomerne turbulentná, neustále formuje ich tvorbu a kriticky nastavuje zrkadlo celej našej spoločnosti.

Mnohí zo slovenských spisovateľov už dokonca obstáli a zožali úspech aj v zahraničí, čo vždy značí významný míľnik pre celú slovenskú literatúru. Dnes vám predstavíme aspoň pár slovenských autorov odlišných žánrov hodných svetového formátu:

Arpád Soltész: SVIŇA
Autor, ktorého azda nemusíme predstavovať, debutoval s knihou Mäso: Vtedy na východe. Tá sa na jeseň minulého roku dočkala aj francúzskeho uvedenia na knižný trh. Svojou prvotinou šokoval. Úspešne poukázal na bezočivosť mocných a na obchod s bielym mäsom. Inak tomu nie je ani v jeho druhom románe, kde predkladá čitateľovi desivú fikciu, ktorá by sa poľahky mohla stať slovenskou realitou. V línii viacerých príbehov sa sústredí na zlo rozožierajúce krajinu všetkým na očiach, celkom otvorene. Obete sa nebránia, pravdu si nechcú pripustiť: to by si predsa mocní nedovolili, ľudia by to predsa nedopustili a im by sa to predsa nemohlo stať. Nakoniec sa to, samozrejme, všetkým stane. Kniha Sviňa bola preložená do češtiny, a zároveň poslúžila ako námet na filmové spracovanie.

Veronika Homolová Tóthová: MAMA MILOVALA GABČÍKA
Výborná slovenská autorka, ktorá sa do povedomia čitateľov zapísala hlavne knihou Mengeleho dievča. Nezľakne sa citlivých tém smutnej a ťaživej minulosti, práve naopak. Chce na ne upozorniť, aby sa história nemusela nikdy opakovať. Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach. A práve Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla pripomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Odvážna Anna bola totiž súčasťou odboja, čím vystavila seba aj svoju dcéru mnohým trápeniam. Určite vás neprekvapí, že autorka uspela s obomi knižnými titulmi v Čechách.

Ľudmila Lacková a Eva Mišíková: PROTI ZLOČINU
Búrlivé deväťdesiate dali priestor ziskuchtivým ľuďom nadobudnúť prevažne nezákonným spôsobom obrovský obnos peňazí a neobmedzenú moc. Miera zločinnosti začala nezadržateľne prekračovať medze únosnosti. Takzvaní kyselinári sa riadili heslom: kde nie je telo, tam nie je možné dokázať vraždu. Svoje obete rozpustili v kyseline sírovej, nezostalo z nich nič… Neverili, že sa niekomu podarí ich dokonalé vraždy odhaliť. Prípad ako z hororu zverilo vedenie Generálnej prokuratúry SR vtedy už ostrieľanej prokurátorke Eve Mišíkovej a kyselinári aj vďaka nej skončili za mrežami. Prokurátorka Mišíková sa v podsvetí stala pojmom. Táto kniha je výpoveďou o jej profesionálnom i osobnom živote, no ponúka čitateľovi aj širší kontext prípadov, na ktorých pracovala.


Text a foto: Eva Samcová