Kultúra

Úspešné slovenské filmy

Úspešné slovenské filmy 2017

Marta Ferencová, Peter Bebjak, Mariana Čengel-Solčanská, Karel Janák, Július Ševčík, Tereza Nvotová či Jan Sverák. Sú vám známe tieto mená? Možno áno, pretože ste ich už počuli, ale neviete kde. A čo tak názvy : Všetko alebo nič, Čiara, Únos, Cuky Luky film…a mohla by som pokračovať ďalej. Áno, tie mená sú mená tých, ktorí to všetko mali na svedomí a bez ktorých by tieto filmy nepatrili k top 10 najnavštevovanejším slovenským filmom 2017.    

Film Všetko alebo nič videlo viac ako 340 tisíc divákov, hneď pod ním sa umiestnila Čiara so sledovanosťou vyše 329 tisíc divákov. Musíme uznať, že čísla hovoria za to, že ich snaha, pokúsiť sa o natočenie kvalitného filmu, nevyšla nazmar. Kinematrografia si vyžaduje nielen naozaj dobrých režisérov, producentov, ale aj výborných hercov, ktorým divák, sediaci v hľadisku, uverí.

Nadviažem rovno na film, ktorý sa v rebríčkoch nedostal do top 5 najnavštevovanejším slovenských filmov, ale za to na udeľovaní cien, ktoré sa konali pred pár dňami, skončil ako najlepší u filmových kritikov. Špina, ktorý zrežírovala slovenská herečka a režisérka Tereza Nvotová, si odniesol významné ocenenie u našich susedov, v pražskom Divadle Archa. Práve českí filmový kritici jej udelili ocenenie za najlepší film uplynulý rok. Táto režisérka sa taktiež podieľala na celovečernom dokumentárnom filme Mečiar a ako uvádza v jednom z rozhovorov, natočiť, pripraviť, zrežírovať a dať dokopy takéto filmy či dokumenty si vyžaduje veľmi veľa času. Niekoľko hodín, dní, mesiacov aj rokov. A aj ona si tým celým musela prejsť a výsledok ste mohli vidieť v našich kinách.

Peter Bebjak, slovenský režisér ktorý vyštudoval herectvo, ale aj filmovú a televíznu réžiu, je známy z režírovania celovečerného filmu Zlo, Marhuľový ostrov či Čistič. Rozsiahla je aj jeho televízna tvorba. Režíroval napríklad seriály Odsúdené, Dr.  Ľudský, Nevinní, Vdova alebo Za sklom. Okrem toho ho v uplynulom roku reprezentovalo najmä režírovanie slovensko-ukrajinského filmu Čiara. Za tento film mu porota na udeľovaní cien v Karlových Varoch udelila ocenenie za najlepšiu réžiu. Pre Spoločnosť Wandal production uviedol: „Výroba filmu je tvorivý, tímový proces hľadania a skúšania. Aj keď je režisér ten, kto je zodpovedný za celkový umelecký dojem filmu, každá jedna zložka ovplyvňuje jeho prácu. Už samotný scenár prechádzal veľkými zmenami. Hľadal sa spôsob rozprávania filmu – ako vzájomne poskladať a prepojiť jednotlivé linky tak, aby vznikol fungujúci príbeh. A to je len základný kameň potrebný pre natáčanie. V jeho samotnom priebehu sa scenár naďalej vyvíja a upravuje podľa samotnej realizácie. Ovplyvňujú ho ďalšie okolnosti – výber lokácií, výber hercov, nové podnety a nápady, ktoré prichádzajú už počas natáčania. A či som spokojný? Áno, pretože sme do tohto filmu dali všetko to dobré, čo v nás bolo.“

Natáčanie takýchto celovečerných filmom je, ako uviedli mnohí režiséri, riadna drina. Chce to nielen dobrý námet, scenár, réžiu, a teda kvalitný pracovný tím. Musíte nájsť aj priestory na natáčanie, kvalitných hercov, techniku a najmä veľa optimizmu, myšlienok, nápadov, ako film vylepšiť, pretože aj natočený film u každého vie vyvolať iné pocity, zážitky. Niekoho nadchne, inému dá ponaučenie, ďalšieho príliš neohúri. A to je najťažšie, aby film zaujal väčšinu a tým získal možno aj celosvetový úspech.

Autor: Miriama L.
Foto: Shutterstock

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top