Slováci si neuvedomujú riziká úniku oxidu uhoľnatého Tretina z nich si myslí, že ho dokáže zacítiť

Slováci majú medzery v oblasti bezpečnosti a ochrany svojich domovov pred únikom nebezpečného plynu oxidu uhoľnatého (CO) z vykurovacích zariadení. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Resideo Technologies Inc (NYSE: REZI) v auguste 2022 v rámci vzdelávacej kampane „Urobte si z vášho domova bezpečné miesto“.

 

Podľa správy 69 % obyvateľov Slovenska vlastní zariadenia, ktoré spaľujú plynné, kvapalné alebo pevné palivá a z ktorých môže unikať CO (oxid uhoľnatý). Patria sem plynové rúry a kotly, kachle na drevo, krby, grily, ale aj výfukové plyny z áut v garážach.

Takmer tri štvrtiny respondentov (68 %) si tento fakt uvedomujú a 73 % respondentov tiež tvrdí, že tieto zariadenia pravidelne kontrolujú. Takmer tri štvrtiny Slovákov sa však domnievajú, že oxid uhoľnatý nemôže unikať v ich domácnosti a 36 % ľudí si dokonca myslí, že by mohli unikajúci plyn ucítiť. Podobne neuspokojivá časť (41 %) populácie nepodniká žiadne kroky na ochranu pred otravou CO (len pätina ľudí používa detektor CO).

Oxid uhoľnatý je plyn, ktorý je ľudskými zmyslami nedetekovateľný, preto sa niekedy označuje ako „neviditeľný zabijak“ – v prípade úniku môže otráviť ľudí v celej budove. Na Slovensku sú každoročne zaznamenané stovky prípadov otráv, z ktorých desiatky končia fatálne.

Okrem toho s nadchádzajúcou vykurovacou sezónou prichádza ďalšie rizikové obdobie, keď budú ľudia okrem klasického vykurovania využívať aj iné alternatívy a spaľovať viac dreva, uhlia a iných palív. Riziko otravy sa zvyšuje aj v dôsledku nedokonalého spaľovania.

„Každý rok zaznamenávame niekoľko prípadov otravy oxidom uhoľnatým. Väčšinou ide o nešťastné scenáre, ktoré končia smrťou. Oxid uhoľnatý je tichý zabijak, nie je ho vidieť, nie je cítiť a príznaky otravy sú väčšinou nešpecifické, často spočiatku ťažko rozpoznateľné a veľmi rýchlo (v priebehu niekoľkých minút) môže nastať strata vedomia, zástava dýchania až smrť,“ delí sa o svoje skúsenosti MUDr. Marek Dvořák, PhD, MBA, lekár záchrannej služby.

 

 

 

 

 

 

 

 


„Prevencia je pritom veľmi jednoduchá a v porovnaní s cenou života je prakticky zadarmo –  ide o pravidelné revízie, správne vetranie, funkčné detektory,“ dodáva.

 

 

 

 

 

 

Vo väčšine prípadov sa podobným scenárom dá zabrániť. Okrem pravidelného servisu a údržby zariadení je jedným z kľúčových preventívnych opatrení inštalácia detektoru, ktorý únik CO, či vznik dymu a tepla z požiaru spoľahlivo odhalí.

Zdroj: Nina Č.