Škodí časté sprchovanie sa?

Škodí časté sprchovanie?

Pýtali ste sa svojich starých rodičov, či svojich prastarých rodičov niekedy na to, ako často sa v minulosti sprchovali? Ich odpoveď by možno bola raz to týždňa či teda pár krát do mesiaca. Dnes však ide všetko dopredu a s tým súvisí aj to, že sme od mala naučení sprchovať sa nie raz do týždňa, ale skoro každý deň. Je to však správne?

Odborníci radia, že časté sprchovanie sa je vhodné len v tom prípade, ak napríklad dennodenne nepoužívate rôzne sprchovacie mydlá a saponáty, ktoré zbytočne našu pokožku vysušujú. Radia tiež, že už keď sa chceme sprchovať každý deň, ba dokonca aj viackrát do dňa, mali by sme v tom prípade obmedziť sprchovacie gély a umyť sa len obyčajnou vlažnou vodou. Tým, že niektorí sa napríklad v letnom období viac potia či sú závislí na rôznych športových aktivitách, je priam nutnosť, aby sa sprchovali o čosi častejšie.

Ak však nepotrebujete nutne každodennú sprchu, môžete si byť istý, že vaša pokožka sa vám dokáže čistiť aj sama. Prinášame vedecké vysvetlenie, prečo sa naša pokožka dokáže čistiť aj sama.

  1. Vrchná vrstva kože sa skladá z odumretých buniek, ktoré chránia spodnejšie vrstvy kože. Vrchná vrstva drží pokope vďaka tukom alebo lipidom, ktoré sú zodpovedné za mieru vlhkosti.
  2. Keď sa sprchujete a drhnete, ničíte si túto vrchnú vrstvu. Čím viac sa sprchujete, tým väčšie škody vzniknú v hornej vrstve
  3. Pri častom sprchovaní má vaša koža menej času na zotavenie sa a obnovenie pomocou vyprodukovania prírodných olejov, kožného mazu. Zabraňujete „dobrej“ baktérii rásť na vašej koži. Takáto baktéria chráni kožu tela pred rôznymi infekciami
  4. Časté sprchovanie je tiež zlé pre vaše vlasy. Negatívnymi dôsledkami sú suché a fádne vlasy, ktoré sú náchylné na lupiny. V niektorých prípadoch môžu častejšie zmastnieť, čo je výsledkom toho, že koža hlavy sa zvýšenou produkciou mazu snaží vykompenzovať suchý povrch pokožky

Stačí si len uvedomiť, či a ako sa moja pokožka mení častým sprchovaním a tým menej častým. Či to, či vedci zistili aj my zbadáme na našej koži.

Miriama L.
Foto: Pixabay