Môj domov

Silná štvorka pre tých, ktorí potrebujú premeniť svoj domov na inteligentné miesto

Informácií o tom, ako sa cítiť vo svojom dome a interiéri pohodlne a príjemne je na internete niekoľko. Neustále chceme niečo nové a moderné. Následky môžu byť niekedy ale dosť zarážajúce. Problém je, že to automaticky necítime a na svojom aktuálnom stave ani nepozorujeme, pretože to nebolí.

Vďaka niektorým materiálom, prístupu k životu sa ale môžete dopracovať nielen k vlastnej pohode, spokojnosti a blahu. Ušetríte na nákladoch a váš dom bude šetrní zasa k životnému prostrediu.

Ekologické materiály určené na opravu
Pokúste sa opustiť syntetiká v prospech prirodzenej úpravy interiéru a exteriéru: namiesto linolea použite keramickú dlažbu alebo nádherné drevené parkety. Textilné tapety sú tiež veľmi dobré, ale ťažko sa z nich odstraňuje prach. A samozrejme, aj drevený nábytok je ekologickejší v porovnaní s tým, ktorý si dnes kupujeme v lacných predajniach.

Prírodné farby
Sú vyrobené z prírodných surovín – soli, živice, olejov a žiadnych ropných produktov! Starostlivo si preto vždy prečítajte informácie na obale výrobcu: v niektorých krajinách sa farba považuje za ekologickú, ak neobsahuje viac ako 10 % rozpúšťadla. Často sa na obaloch značí “bio” jednoducho preto, že táto farba je emulzia vo vode, to znamená, že ako rozpúšťadlo sa používa voda, ale zvyšné zložky sú neprirodzené. Ekologické farby sú vhodné pre keramiku, drevo, textílie, sklo, lepenku. Je pravda, že takéto farby moc nechránia napríklad kov pred koróziou a takomto prípade je potrebné hľadať iné riešenia. Pri dobre premyslenej rekonštrukcii domu na to všetko preto nezabudnite.

Úspora energie
Povedzte áno energeticky úsporným žiarovkám a nechajte si vypracovať návrh LED osvetlenia. Aj tým sa znížia vaše náklady na svetlo o 40 %. Keď opustíte miestnosť, vypnite svetlo. Pri výbere veľkých domácich spotrebičov uprednostňujte zariadenia triedy A a A + a vyššie. Tiež si dajte záležať na dobrom výbere okien a ochrany muriva, aby ste zbytočne nekúrili do ulice.

Vykurovanie
Ak máte v pláne urobiť podlahové kúrenie alebo vykurovať elektrickými spotrebičmi, nainštalujte si regulátor tepla. Systém udrží nastavenú teplotu a automaticky sa vypne. V krbe používajte pelety  z biopalív, sú vyrobené z prírodných materiálov a poskytujú takmer dvakrát toľko tepla ako drevo.

Nechajte sa ale presvedčiť, ako to funguje v praxi. Stále viac ľudí to tak robí, tak buďte rozumní aj Vy.

Autor: Ľuboš J.

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top