Príjemné slnečné počasie, na aké sme si počas babieho leta zvykli, sa pomaly stáva minulosťou. Kratšie a sychravé dni nás nútia vymieniť tričká za bundy, slnečné okuliare za dáždniky a prechádzky po parku za leňošenie pod dekou. Čas strávený doma však môžete využiť efektívne. Oplatí sa pustiť do revízie vykurovacieho systému. Odborníci zo Slovakia Energy pripravili niekoľko tipov, vďaka ktorým vás ani náhly príchod zimy neprekvapí.
Všímajte si, či nekvapká voda z kotla alebo radiátorov
Nemusíte byť práve odborníkom, aby ste vedeli vykonať základnú kontrolu vášho vykurovacieho systému. Ak pod radiátorom nájdete prevlhnuté miesta, všímajte si najprv odvzdušňovací ventil a uistite sa, že je poriadne zatvorený. Kvapkajúca voda môže znamenať poruchu na ventile či samotnom radiátore. V takom prípade sa nepúšťajte do opravy a zavolajte profesionála. Servisného technika kontaktujte aj v prípade úniku vody priamo z kotla.
Skontrolujte tlak vo vykurovacom systéme
Dostatočný tlak vo vykurovacom systéme je základom pre fungovanie celej sústavy. Hodnoty, v akých sa má tlak ideálne pohybovať, nájdete v manuáli alebo priamo na kotle. Znižujúci sa tlak predpovedá únik vody, zatiaľ čo zvyšujúci najčastejšie znamená poruchu ventilu prívodnej vody alebo vnútorné poškodenie bojlera slúžiaceho na ohrev úžitkovej vody. Rýchlym odstránením takýchto porúch ušetríte množstvo vody a tiež zabránite väčším škodám.
Nepodceňujte pravidelné revízie
Pravidelná kontrola vykurovacieho systému revíznym technikom nie je zbytočným výdavkom. Udržiavaná vykurovacia sústava sa vám odvďačí hneď niekoľkokrát. Nielenže zaistí najekonomickejšiu, až o 25 % úspornejšiu prevádzku, ale predĺži tiež životnosť jednotlivých komponentov kúrenia. Predovšetkým u plynových kotlov zabezpečí bezpečnú prevádzku a odhalí napríklad unikajúci oxid uhoľnatý, ktorý je životu nebezpečný. Pri kúrení tuhými palivami nezabudnite na kontrolu komína. Kvalifikovaný kominár ho vyčistí, prípadne odporučí opravy.
Dostaňte vzduch z radiátorov
Dôkladnú starostlivosť venujte aj zariadeniam, ktoré vyrobené teplo rozvádzajú a odovzdávajú do miestností. Prvou pomocou na dosiahnutie vysokej účinnosti je odvzdušnenie radiátorov. Ak vo vykurovacej sústave cirkuluje vzduch, bráni odovzdávaniu tepla cez radiátor do miestnosti aj napriek tomu, že kotol ide na maximálny výkon. Všetky radiátory odvzdušňujte tesne pred začiatkom vykurovacej sezóny.