Prečo sa muži boja záväzku?

Slová ako svadba, deti či nedeľný obed u svokry je pre mnohých mužov strašiakom. Boja sa muži záväzkov?  Ako voči tomu bojovať?  Poradí vám vzťahový poradca Stanislav Ličko.

Dôvody prečo je tomu tak sú pritom veľmi jednoduché. Jednym z hlavným dôvodov je takzvaný paradox veľkého výberu. Stanislav Ličko vysvetľuje: „Každý z nás pozná situáciu keď si má vybrať z veľkého množstva možností. Je to pre vás ťažké, náročné a stresujúce. Ak si máte vybrať len dvoch variant, rozhodnúť sa viete takmer okamžite. A takto to platí pre mužov aj ženy.“ Mnohí totiž premýšľajú nad tým, čo keď iná partnerka bude pre neho lepšia ako ta aktuálna. Z toho vznikajú obavy, neistota či váhanie. Aj s týmto pocitmi sa dá ale pracovať. Je totiž potrebné pri výbere životného partnera si vyjasniť koho vlastne hľadáte. Partner by si mal  úprimne a otvorene zodpovedať niekoľko jednoduchých otázok. Napríklad aké by mala mať partnerka povahové vlastnosti, ako si cíti pri vás, čo vás spája, ako trávite spolu voľný čas.  Ak tu nastane vzájomný prienik, na pochybnosti nie je už ďalší priestor.

Problém byť verný
Druhým častým problémom prečo muži váhajú ísť do vzťahu, manželstva je obava či by dokázali byť verní. Prežiť celý život len s jedným partnerom nie je jednoduché a túto úlohu nedokáže zvládnuť každý. Najmä ak sa pár zoznámi ešte v puberte a nevyskúšajú iných partnerov. „Biologicky sme nastavený na to, aby sme si vyskúšali rôznorodých partnerov, túto potrebu máme všetci aj muži aj ženy. Niekto silnejšiu, niekto slabšiu, ale stále tam je,“ konštatuje Stanislav Ličko, vzťahový poradca.

Riešením tejto situácie nie je v nevere, ale v ujasnení čo naozaj chcete a potrebujete. Prevezmite zodpovednosť za svoj život, za svoje túžby a nájdite si partnera, ktorý vám vyhovuje. Ak ste momentálne bez partnera, Stanislav Ličko odporúča vyskúšať si byť vo vzťahu alebo minimálne randiť s osobou, ktorá nie je taká istá ako vy, ktorá vás bude dopĺňať a nebude vaša kópia.

Viac o téme prečo sa muži boja záväzkov s praktickými radami nájdete v novej knihe Stanislava Lička – Pravda o mužoch.

Nová kniha  Stanislava Lička  – Pravda o mužoch

Čo muži naozaj chcú vo vzťahu, v posteli a v živote. Praktická príručka pre ženy, ako porozumieť mužskému svetu a zlepšiť svoje partnerské vzťahy. Iba na Startlabe získaš špeciálnu edíciu knihy s podpisom a piatimi online rozhovormi s expertmi.
Objednávajte na Startlabe

Kniha Pravda o mužoch je vhodná pre každého, kto chce pochopiť mužov a zároveň chce zažívať vo vzťahu ešte viac lásky, radosti, intimity a naplnenia.

Zdroj: Katka M.