Praktická príručka pre výber stolovej lampy

Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk

Stolová lampa by mala byť neodmysliteľnou súčasťou inventára každej domácnosti. Je to funkčná dekorácia, ktorá dokáže navodiť príjemnú atmosféru a poskytnúť dodatočný zdroj svetla. Či už sa rozhodnete pre jej umiestnenie do spálne, obývacej izby alebo pracovne, existuje niekoľko pravidiel výberu. Nenechajte nič na náhodu!

 

Výška a šírka stolovej lampy

Pri výbere výšky je potrebné rozlišovať účel svietidla. Ak hľadáte stolovú lampu na pracovný stôl, ktorá bude hlavne funkčného charakteru, mala by dosahovať výšku 60 – 75 cm od základne. Pri stolových lampách do spálne, obývacej izby alebo detských lampách na nočný stolík je vhodné siahnuť po nižších modeloch s výškou 30 – 40 cm.

Pri dekoratívnych lampách hrá rolu aj jej šírka. Pre dosiahnutie príjemného vzhľadu dávajte pozor, aby nebolo tienidlo širšie než samotný stolík. Pôdorys podstavca by mal zároveň korešpondovať s tvarom stola.

Tienidlo na stolovú lampu

Pri výbere stolovej lampy môžete siahnuť po kancelárskych lampách s nastaviteľným ramenom bez tienidla alebo po dizajnových lampách s tienidlom. Dôležité je, aby bola spodná hrana tienidla na úrovni očí. Tienidlo by malo byť dvakrát tak široké ako podstavec stolovej lampy.

Ak chcete dosiahnuť čo najlepší rozptyl, vyberajte svetlé látkové alebo papierové tienidlá Pre dramatický efekt siahnite po stolových lampách s tmavým nepriepustným tienidlom.

Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk

Umiestneniek viacerých lámp

Kým iné dekoratívne predmety fungujú dobre v zoskupení, stolové lampy je potrebné strategicky rozmiestniť tak, aby sa svetlo zo všetkých svetelných zdrojov primerane rozložilo. Stolové lampy je vhodné umiestňovať v pároch, napr. na oba nočné stolíky alebo konce dlhej obývačkovej skrinky, zatiaľ čo o pracovných lampách hovoríme len v singulári – jedna kancelárska LED stolová lampa pre jeden stôl.

Dodatočné funkcie stolovej lampy

Stolové lampy prichádzajú s mnohými praktickými funkciami. Jednou z nich je stmievateľnosť, teda možnosť stlmiť alebo naopak rozjasniť osvetlenie. Stolové lampy na pracovný stôl tiež poskytujú viaceré úrovne chromatickosti, ktoré môžete optimálne regulovať podľa činnosti, ktoré práve robíte (čítanie, práca, relaxácia).