Poznáte detoxikačné postupy?

Aj vy rozmýšľate, ako zo seba dostať to, čo v tele robí galibu? V prvom rade, by sme mali upraviť stratu a konzumovať také, aby sme si sami neškodili.

No napriek tomu, sa v tele všeličo bude usadzovať, pretože prostredie okolo nás a často aj potraviny na pohľad zdravé, obsahujú látky, ktoré až také zdravé nie sú. Takže treba detoxikovať, ale ako? Možností je viac, len si treba vybrať tú, čo vám najviac vyhovuje.

Džúsový detox: Tento je náročný na vôľu. Dva, tri dni pijete iba čisté ovocné a zeleninové šťavy. Najlepšie sú doma odšťavené, nie kupované. Nimi sa do tela dostáva vysoká dávka vitamínov, najmä antioxidantov, ktoré začnú „útočiť“ na voľné radikály a telo prirodzene prečistia. Budú vám však chýbať bielkoviny, vláknina aj tuk, preto sa môže dostaviť únava a veľký hlad.

Smoothie detox: Pomixovaním rôznych druhov ovocia a zeleniny získavate polotekutú vitamínovú bombu – smoothie s bohatou dávkou vlákniny, ktorá má výborný sýtiaci účinok a ozdravne pôsobí na črevnú mikroflóru. Počas očisty netrpíte veľkým hladom. Ak šikovne zakomponujete do nápojov aj avokádo, oriešky a olejnaté semená, získate prospešný zdroj zdravých tukov.

Cukrový detox: Tento režim sa môže premeniť na trvalé stravovanie a vďaka nemu sa môžete zbaviť kíl navyše, rôznych zápalov a zlepšiť aj kvalitu pleti. Základom je vynechať cukor a sladidlá – aj v nápojoch. Súčasťou stravy by mali byť desiať dní kvalitné bielkoviny, zdravé tuky a dobré sacharidy: povolené sú zemiaky, batáty, celé zrná a zakázané sú cestoviny a pečivo.

Hypoalergénny detox: Ten vychádza z princípov hypoalergénnej diéty. Jej hlavný význam je v zistení hlavných potravinových spúšťačov zdravotných ťažkosti. Pri detoxe sa vylúčia kritické potraviny – mlieko, mliečne výrobky, orechy a semená, koreniny, citrusy, potraviny obsahujúce lepok, a iné. Ak sa stav zlepší, postupne sa vracajú späť do jedálnička a pozorne sa po celý čas sleduje, aký to má účinok na fungovanie.

Autor: -aka-