Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení

Beautiful group of women pole dancing at the studio

Vyrysované svaly spevnené do maximálnej hĺbky, ale žiadne steroidové „bubliny“. Pevné telo. Žiadne tukové faldy. Pot. Vzrušenie. Adrenalín. A všetko podčiarknuté zvodným výzorom. Čo to je? Ten najelegantnejší šport: pole dance.

Mnohé ženy a niekoľko mužov chodia pravidelne v rôznych kútoch Slovenska na tréningy pole dancu. Na hodinu sexepílu, krásnej postavy a sebavedomia. Pretože presne to získate, ak robíte tento šport. Niektorí pole dance prekladajú ako tanec pri tyči, ale správny preklad je tanec na tyči. O to tu totiž ide – žiadne vlnenie sa okolo tyče, ale krásny, ladný a sexi pohyb na nej.

Z cirkusu na olympiádu
História pole dancu zahŕňa niekoľko teórií, podľa všetkých je však starý minimálne dvetisíc rokov. V Indii sa dodnes robí mallakhamba, cvičenie na hrubom drevenom kole. Hoci je to vyslovene mužská parketa, pohyby a triky, ktoré na kole robia, sú pole dancové. V Číne je zase Chinese Pole, akrobacia na tyčiach, ktorá sa robí najmä v cirkusoch. Pole dance, ako ho poznáme dnes, teda šport, v ktorom sa snúbi estetika, sila a akrobacia, vznikol v dvadsiatych rokoch minulého storočia v Kanade. Tam bývali na jarmokoch stany s tanečnicami a akrobatmi. Stany boli v strede podopierané tyčami, tie začali umelci využívať a pole dance bol na svete.

Okamžite sa rozšíril do celého sveta. Samozrejme, roky ho bolo vídať najmä v spomínaných cirkusoch alebo striptízových kluboch. Teraz je však z neho oficiálne uznaný šport, v ktorom muži aj ženy pretekajú na majstrovstvách krajín, kontinentov i sveta a možno ho uvidíme aj na olympijských hrách. Čo je najzaujímavejšie, pole dance si čoraz väčšiu popularitu získava medzi bežnými smrteľníčkami s bežnými radosťami, starosťami a postavami.

Je to kombinácia kondičného a posilňovacieho cvičenia. Zapája sa celé telo, všetky svaly a vďaka tomu sa zlepšuje koordinácia a krásne sa tvaruje celá postava od vnútorných svalov až po vonkajšie. Najskôr zadok a nohy, potom aj ramená a brucho.
Tréning sa začína rozcvičkou na zahriatie, kedy je najlepšie mať na sebe legíny a pokojne aj mikinu, no na tyči sa pokračuje v krátkych nohaviciach, tielku či podprsenke a naboso.  Keďže je to nielen ladný, ale aj silový šport, nevyhýbajú sa mu ani muži.

Pole dance „špecialitky“
Kto už pole dance vyskúšal, ten potvrdí, že to, čo spočiatku vyzeralo ako nemožné, je po niekoľkých hodinách tréningu reálne. Že sa mu zlepšilo držanie tela. Menej ho bolí chrbát či hlava. A dokonca mu zladnel aj krok.

Čo robí pole dance s telom a sebavedomím?
° Posilňuje, posilňuje, posilňuje!