Pocta Thierrymu Muglerovi – otvorenie výstavy Couturissime v New Yorku, Brooklynské Múzeum

New Yorku sa 15. novembra 2022  uskutočnila vernisáž výstavy, ktorá vzdala poctu zosnulému dizajnérovi Manfredovi Thierrymu Muglerovi.

 

Výstava Brooklynského múzea Thierry Mugler: Couturissime otvorila svoje brány po prvýkrát v Spojených štátoch a privítala celebrity  vrátane Kylie Jenner, Lourdes Leon, Laverne Cox, Julie Fox, Tinashe,  a ďalšie.

Manfred Thierry Mugler bol francúzsky módny návrhár, kreatívny riaditeľ a tvorca avantgardnej módnej značky Mugler, ktorý sa zapísal do mapy sveta Haute Couture.

Nebol len dizajnér, bol to kreatívny génius. Vizionár bol známy svojimi divadelnými adaptáciami módy, futuristickými návrhmi, ktoré posúvali hranice a neuveriteľným spojením architektúry, popkultúry a módy.

Kylie Jenner vo vintage večerných šatách Mugler s korzetovým živôtikom a sukňou s trblietavým spodným lemom z peria a s čelenkou z kolekcie Mugler, Jeseň/Zima 1999/2000.

Foto: Taylor Hill/WireImage
Foto: Taylor Hill/WireImage

Thierry Mugler – Jeseň/Zima 1999/2000.

Na otváracom večierku sa ukázala aj Lourdes Leon (dcéra speváčky Madonna) v modeli Mugler.

Thierry Mugler, známy svojimi surrealistickými a nadpozemskými siluetami   zomrel v januári 2022 vo veku 73 rokov.

Vystavených je 130 odevov od Haute Couture po scénické kostýmy, náčrty, návrhy, videá, filmy,  fotografie a po prvýkrát je tu aj galéria venovaná jeho ikonickým vôňam.

Mugler bol jeden z najodvážnejších a najinovatívnejších dizajnérov konca dvadsiateho storočia.  Jeho výrazné siluety a neortodoxné techniky a materiály  vrátane skla, plexiskla, vinylu, latexu a chrómu  sa zapísali do histórie módy.

Muglerove plášťové šaty La Chimèrelemované šupinami a pierkami priamo zo sveta sci-fi fantasy sú jedným z vrcholov výstavy, s výšivkou, ktorá údajne trvala viac ako tisíc hodín.

Kolekcia Haute couture Jeseň/Zima 1997–98  „La Chimère“, Foto: Alan Strutt

Expozícia obsahuje aj filmové klipy a kostýmy nosené vo videu Georgea Michaela Too Funky a La Tragédie de Macbeth.

Mugler nazval svoje modely glamazonmi“, ktoré stelesňovali elegantnú, modernú ženu, ktorej štýl sa vyvinul z hippies módy 60. rokov. V 80-tych a 90-tych rokoch oživil renesanciu Haute Couture skrz provokatívne kolekcie  a divadelné módne prehliadky na grandióznych miestach s najikonickejšími modelmi tej doby.

Foto: Eric Robert, Daniel Simon/Getty Images

Claudia Schiffer v Mugler looku Jeseň/Zima 1995, šaty Venuše – Jar/Leto 1995, dáma s pudlami Jeseň/Zima 19882-83

Thiery Mugler obliekal umelcov vrátane Davida Bowieho, Lady Gaga, Beyoncé, Grace Jones , Madonna, Celine Dion, Liza Minnelli  a  supermodelky 90. ​​rokov.

Foto: Getty Images; WireImage

Jeho práca stále ovplyvňuje nové generácie návrhárov.

Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell. com