Pitný režim deťom postráži SodaStream

Základom pitného režimu detí by mala byť voda. Lenže ako ich motivovať, aby ju pili, keď im viac chutia sladené nápoje? Ponúknite im bublinky!

 

Deti by mali piť vodu každý deň, pretože je najzdravšia. Lenže pre mnohých rodičov je pitie vody nie že výzva, ale priam nemožná úloha. Nedostatok vody však ovplyvňuje dieťa oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nedostatok vody u detí:

  • Prispieva k nadváhe a obezite
  • Negatívne ovplyvňuje sústredenie sa
  • Zhoršuje náladu
  • Spôsobuje bolesti hlavy a závrate
  • Výrazne znižuje výkon
  • Spôsobuje únavu a malátnosť
  • Zapríčiňuje zápchu

Rosingerova štúdia, publikovaná v JAMA Pediatrics v apríli 2019 dokázala, že deti, ktoré nepili vodu, skonzumovali dvakrát toľko kalórií ako tie, ktoré nemali s pitím vody počas dňa problém. Spôsobovalo to predovšetkým pitie sladených nápojov, ktorými deti zaháňali smäd na úkor obyčajnej vody.


Detské fľaše SodaStream majú radi aj dospelí.

Koľko vody by malo dieťa vypiť?
Podľa českých pediatrov by mali deti od 3 do 5 rokov vypiť 80 – 100 ml vody na 1 kg hmotnosti, deti medzi 6. až 10. rokom 60 – 80 ml/kg a od 11 do 14 rokov je potreba vody 50 – 70 ml na 1 kg hmotnosti dieťaťa.

Ako naučiť dieťa piť vodu?
Prečo vaše dieťa nechce piť vodu? Možno nemá rado jej chuť, nevie, že voda je preň najlepšia alebo jednoducho zabúda napiť sa. Niektorí rodičia podávajú deťom vodu so slamkou alebo s ľadom, alebo ovocné šťavy, riedené vodou. Môžeme hovoriť o šťastí, že nám z vodovodov tečie kvalitná pitná voda, pretože tento fakt je veľmi dôležitý pri budovaní návyku pitného režimu u detí. Vynikajúcim spôsobom, ako dieťa začne baviť pitie vody, je podávanie obyčajnej sýtenej vody. Tú môžete mať doma stále dostupnú aj bez nutnosti kupovania balenej sýtenej vody v obchodoch. Domáci výrobník perlivej vody SodaStream nasýti vodu vždy podľa vášho želania a práve to deti tak baví! Vybavte dieťa jeho vlastnou fľaškou, do ktorej si samé načapuje vodu a pridá bublinky podľa svojej chuti. Možnosť vlastného výberu a samostatnej práce je pre dieťa veľmi dôležitá a vlastnoručne zarobená sóda mu bude chutiť o to viac. Vám zas jediný pohľad na fľašu ukáže, koľko vody už dieťa vypilo a či jej bol dostatok. Okrem prístrojov a fliaš s originálnymi motívmi ponúka SodaStream aj sirupy z koncentrátov ovocných štiav či obľúbené príchute ako Cola alebo Tonic pre dospelých. So SodaStreamom si jednoducho príde na svoje každý!

Foto: SodaStream