Phi-Phi. Hľadanie raja

Thajské kráľovstvo samo o sebe pripomína miestami rajskú záhradu, no kto chce prežiť skutočný  raj, ten musí nasadnúť na loďku a objaviť ostrovček Phi-Phi v Andamanskom mori. Má povesť najkrajšieho zo všetkých thajských ostrovov a jeho legendu zvýraznil aj fakt, že sa tu natáčal film Pláž s Leonardom di Capriom v hlavnej úlohe.

Svetoznáma dovolenková oblasť Krabi leží asi 800 kilometrov južne do Bangkoku, thajského hlavného mesta. Aj Krabi či mestečko Ao Nang má krásne pláže, palmy, nočné podniky, bary či skvelé reštaurácie, no kto hľadá skutočný raj, nezostane tu, ale vydá sa na more. Každé ráno stoja na pláži v Ao Nangu pristavené loďky čakajúce ľudí smerujúcich na ostrov Phi-Phi. Lodivodi vedia, že ľudia prídu, pretože legendárna povesť ostrova je nesmierne silná na to, aby jej niekto dokázal odolať. Drevené loďky ozdobené farebnými stuhami sa dajú do pohybu a vydajú sa na hodinovú plavbu. Sem tam loďku väčšia vlna rozkolíše, ale aj to patrí k celkovému zážitku zo samotnej cesty.
Ostrov Phi-Phi má v sebe dva menšie ostrovy. Ten slávnejší, južnejší sa volá Phi-Phi Leh a preto bude prvou zastávkou. Už z diaľky vidno ako sa z hladiny mora vynára zelený ostrov plný stromov, paliem a dokonca sa kde tu objaví aj malá, panenská pláž s bielym pieskom. Phi-Phi Leh má zaujímavý tvar a preto vytvára dve nádherné zátoky. Tá menšia a menej známa je obkolesená vysokánskymi kamennými stenami. Nie sú tu pláže a preto sa kúpe či šnorchluje priamo z loďky. Nielen ostrov, ale aj to čo sa skrýva pod hladinou je nesmierne zaujímavé, pretože sú tu koraly a pestrofarebné rybky, ktoré môže človek kŕmiť banánom priamo z ruky.
Druhá zátoka je slávnejšia, pretože to bolo tu, kde sa natáčal film Pláž v ktorom hral hlavnú úlohu mladý Leonardo di Caprio. Na konci zátoky leží Maya Beach, jedna z najznámejších pláží sveta. Na jej brehu už kotví viac než tucet lodí a biely piesok s tyrkysovou vodou sa stráca pod náporom turistov. Je ich tu veľa, možno až priveľa, ale keď človek privrie oči, stratia sa a predstavuje si ako tu je sám len s ľuďmi ktorých má rád a vtedy je Maya Beach určite tou najkrajšou plážou sveta. Cesta z ostrova Phi-Phi Leh na väčší a hlavný ostrov Phi-Phi Don netrvá ani desať minút. Hlavným prístavom ostrova je mestečko Tonsai, kde za posledné roky vyrástli guesthousy, penzióny, hotely, reštaurácie, bary, kaviarne, masážne salóny, obchody so suvenírami a všetko čo by mohol turista potrebovať. Pláž dokresľujú zaujímavé reštaurácie, kde sa ponúkajú tie najčerstvejšie dary mora od homárov až po krevety v rôznych omáčkach. Všade prítomné stromy a palmy poskytujú príjemný tieň, pretože aj v novembri sa tu teploty pohybujú okolo 35 stupňov. Predavačky kokosovej zmrzliny, čerstvého manga, ananásu, papáje či jackfruitu zvolávajú na ulicu svoju ponuku a každú chvíľku sa niekto zastaví.
Hlavné ulice ostrova pripomínajú bazár. Slečny lákajú okoloidúcich na thajskú masáž, inde zase ponúkajú výlety na okolité ostrovy, tetovania, prenájom vodných skútrov či kurzy potápania. Z podnikov rozvoniavajú špeciality thajskej kuchyne a nad celým mestečkom vládne absolútna pohoda. Nikoho by nenapadlo, že tsunami, ktoré zasiahlo región koncom roka 2004 sa prehnalo aj mestečkom Tonsai. Dnes už po ňom našťastie nie je ani stopy.
Tonsai leží v najužšom pásiku zeme celého ostrova. Stačí desať minút a človek sa ocitne na opačnej strane ostrova. Kým prvá strana slúži najmä ako prístav, sem na stranu druhú prichádzajú ľudia za slnkom a bielym pieskom. Nádherná exotika. Kto však nechce len oddychovať, ten si môže vyšliapať na kopec a celý ostrov Phi-Phi Don aj s okolitými skalami sa mu odrazu objaví pod nohami.
Z ostrova sa vám bude určite ťažko odchádzať, veď koniec koncov, kto by chcel len tak dobrovoľne opustiť raj, keď ho už raz našiel?

FOTO: Tomáš Kubuš