PETR KOLÁŘ O CD A DVD „LIVE NA ŽOFÍNĚ“

V špeciálnej kompilácii DVD a CD vychádza koncert stálice českej populárnej hudby Petra Koláře. Netradičné nedávne akustické vystúpenie populárneho speváka na pražskom Žofíně bolo plné energie a prekvapilo úžasnou atmosféru. Tú na radosť fanúšikov uchoval nielen filmový záznam, ale i CD. Jedinečný večer ešte jedinečnejšieho interpreta si tak môžu vychutnať ako špeciálny darček i fanúšikovia.

„Mrzí ma, že Petr vypadol z nominácie na Českého slavíka, pretože je to veľký spevák,“ prezradil počas nedávneho ceremoniálu odovzdávania hudobných cien Karel Gott. Petr skončil nakoniec na ôsmom mieste, čo ale vôbec nie je zlé. A tak sme rozhovor s ním začali práve touto témou.

Okolo odovzdávania Slavíka je vždy veľa rečí. Aký máte na túto súťaž názor vy?

Áno, to máte pravdu, ale môj názor zostáva rokmi nezmenený. Ide o anketu, v ktorej hlasujú fanúšikovia. A ja osobne robím muziku pre ľudí. Keď niekomu stojí za to poslať mi hlas, som veľmi rád. Môžeme hovoriť o tom, že táto anketa nikdy nemusela vzniknúť. Môžeme hovoriť o tom, že sa môže čoskoro zrušiť. Čo sa ale odškriepiť nedá je fakt, že je merítkom popularity. A pre interpreta tiež odmenou za celoročnú prácu. Ja osobne by som ju určite nezrušil.

Takže veríte tomu, že možnosti podvodu sú veľmi prísne strážené?

Pokiaľ viem, falšovanie nie je možné. Z jedného mobilu je možné poslať iba jeden hlas. Samozrejme, človek si môže kúpiť milión mobilov alebo milión kariet, no popravde, veríte tomu? Otázne je, ako to v minulosti prebiehalo s tými povestnými korešponďákmi. Ja som ale človek hľadajúci vždy skôr pozitívnu stránku veci. Preto verím tomu, že s hlasmi sa nemanipuluje.

Tento rok ste v súťaži skončili na ôsmom mieste. Ste s týmto umiestnením spokojný?

Som. Uplynulú sezónu, vlastne už dva a pol roka, som nevydal žiadny album a dva roky som nevystupoval ani v muzikáli. Nebol som teda na očiach verejnosti. Hoci sme s kapelou obišli celú republiku, na vyššie umiestnenie to bolo predsa len málo. Keby sme dosku vydali, bolo by to zrejme inak. Zo svojho umiestnenia sa napriek tomu úprimne teším … veď ľudia na mňa nezabudli a poslali mi hlas, za čo som im nesmierne vďačný.

Takže si myslíte, že vaši kolegovia, ktorí vydali album, mali istú výhodu?

Je to tak. Či už sa rozpráva o albume alebo o konkrétnej kauze, spevákovi to len a len pomôže. Keď sa o ňom píše alebo hovorí, ostatní si naňho určite spomenú. Ako Karel Gott vravieva, a má to od Franka Sinatru,: „Je vlastne úplne jedno, čo o vás píšu, hlavné je, že napíšu správne vaše meno.“ (smiech)

Na Slávikovi ste boli už päťkrát na druhom mieste, na prvé ste nikdy nedosiahli. Máte tieto ambície?

Ambícií a túžob mám nespočetne veľa. Stále po niečom túžim. Ako ste už povedali, počas posledných desiatich rokov som bol v súťaži päť razy druhý – za Karlom Gottom. No v zásade ide o príjemné zistenie. Je lepšie byť druhým, pretože to vysnívané prvé miesto je ešte stále pred vami a motivuje vás k progresu. Teší ma, že som na špičke mohol byť pomerne dlho. A pochopiteľne, rád sa tam zas vrátim! (smiech)

Vráťme sa späť k vášmu novému, kombinovanému albumu. Vydávate DVD a CD so záznamom aprílového koncertu na Žofíně. Netajíte sa tým, že Žofín je pre vás magické miesto. Čím?

Viete, ja si veľmi rád stanovujem zdanlivo nedosiahnuteľné ciele. Zistil som, že na Žofíně veľa podobných koncertov zatiaľ nebolo – buď sa tam hral jazz, soul alebo klasika, takže som to chcel zmeniť. Bavilo ma to! Bolo zaujímavé sledovať a byť v napätí, či sa to všetko napokon podarí zrealizovať. A podarilo! Na môj koncert prišli i ľudia, ktorí na Žofín bežne nechodievajú. Chcel som im ukázať, že ide o krásny dom s nezameniteľnou históriou. Na DVD je to vidieť i počuť. Myslím, že sa nám to podarilo výborne zachytiť. Koncert bol skvele ozvučený, nasvietený a perfektná bola i výzdoba. Z nahrávky sála nekonečná energia a veselá nálada. Tento album sa hodí aj k Vianociam, kedy sa človek aspoň na chvíľu zastaví. Celý rok beháte, ale okolo Vianoc by mal všetok zhon aspoň na chvíľku utíchnuť. A prečo si nevychutnať napríklad pohodový koncert na Žofíně?

Od začiatku ste plánovali komplet DVD a CD?

Áno, i keď priestor na CD i DVD býva trochu obmedzený, kvôli čomu sa sem celý koncert nezmestil. To najpodstatnejšie tu ale nájdete! Atmosféra ostala nezmenená, a to je dôležité. Ale späť k vašej otázke: od začiatku bol snímaný nielen obraz, ale i zvuk. DVD tak sprevádza CD. Nie každý má predsa v aute DVD prehrávač. (smiech)

Na koncerte ste prekvapili akustickou verziou skladieb, čo nerobíte často…

Občasnú transformáciu elektroniky do akustických vôd mám rád. V takomto prípade musíte všetko zahrať dokonale, pretože v akustickej podobe bývajú chyby oveľa zreteľnejšie. Pre nás je to ale o to väčšia výzva. Piesne, ktoré hráme s kapelou, sme prearanžovali, na koncert som si pozval i sláčikové kvarteto a Ondru Klímka. On je multiinštrumentalista, ktorý dokáže zahrať na akýkoľvek hudobný nástroj. Je krásne, ak vec, na ktorú ste si v určitej podobe už zvykli, zrazu vyzerá inak. Po zmene aranžmánu je to síce stále tá istá pesnička, ale v inom šate. To sa týka skoro všetkých vecí na novom DVD.

Koľko vám to dalo práce?

Veľa. S každou piesňou sme sa dôkladne pohrali, menili jej aranžmán – čo sa nástrojov, farby i tempa týka. Rovnako to potom vyzeralo aj v skúšobni. Výsledok však stojí za to. Pesničky znejú výborne, i keď trošku inak.

Bolo vyraďovanie piesní, ktoré sa nezmestili na DVD a CD, bolestivé?

To teda áno! Ale i to sa občas stáva. Vyraďoval som ich ja, a to naozaj s ťažkým srdcom. Našťastie sa to týkalo iba dvoch – troch piesní.

Dozerali ste aj na obrazovú kvalitu DVD?

Dozeral. Každé natáčanie býva v mnohom závislé od peňazí. K dispozícii máte stanovený rozpočet a musíte sa doň zmestiť. Vzhľadom na ten náš dopadol výsledok k maximálnej spokojnosti.

Koľko kamier a žeriavov vám dovolil?

Šesť kamier plus nejaké na javisku, a jeden žeriav. Nie je to veľa. Veľkú úlohu zohráva aj strih. Strihá sa tak rôzne na muzikantov, do publika a podobne. Stručne povedané – čo nie je zachytené kamerami, dotiahne sa strihom. Ale pekne a s citom bez toho, aby to ubralo na atmosfére koncertného večera.

Album má doslova honosný obal. Asi vám na ňom poriadne záležalo…

To určite! Ľudia najskôr vidia obal a až potom si vypočujú album. Súhlasím s tvrdením, že obal predáva, preto na každý jeden tak dbám. Je dobré poradiť sa s ľuďmi, ktorí sú nezaujatí. Booklet a jeho spracovanie je predovšetkým kolektívna práca. Tento je skutočne krásny, sú na ňom fotografie z koncertov, rôzne zaujímavé informácie, aj grafika má svoju úroveň. Je to dôležité voči tým, ktorí si album kúpia. Celý album vnímam ako artefakt. Nuly a jednotky, empétrojky a ďalšie digitálne formáty sú síce dobrá vec, ale mať v ruke krásny, hmotný predmet je niečo celkom iné. A pre mňa obzvlášť dôležité.

FOTO: Lukáš Kadeřábek

ZDROJ: Supraphon