Pár tipov, aby aj vaše oblečenie zostalo čo najdlhšie ako nové

Pár tipov, aby aj vaše oblečenie zostalo čo najdlhšie ako nové

Nové oblečenie rozžiari oči nejednej žene. Prinesiete si ho domov a máte pocit, že práve toto je kúsok, ktorý by ste už nikdy nevymenili. Počasie sa síce umúdrilo a vonku krásne svieti slnko, no potom, ako vaše nové šaty prvýkrát operiete, vám môže hneď zamrznúť úsmev na tvári.

Všetky kúsky vášho šatníka potrebujú správnu starostlivosť, aby vás, ale i vaše okolie mohli tešiť čo najdlhšie. Niekedy vám to síce trochu času zaberie, no ušetrí mnoho peňazí. Preto sa pohodlne usaďte a prečítajte si jednoduché tipy, aby to nové vysnívané oblečenie nemuselo zakrátko poputovať do smetného koša.

Dôležitý je správny výber
Ešte predtým, ako sa s tou perfektnou sukňou ocitnete pri pokladni, mali by ste si uvedomiť, že ani tie najlepšie rady vám nepomôžu so správnou starostlivosťou, pokiaľ ste si vybrali nekvalitný materiál. Síce sa tie blyštivé flitre môžu zdať ako dobrá voľba na sobotňajšiu noc, v nedeľu pri praní zistíte, že s vyprchávajúcim alkoholom v krvi odišli aj všetky žiarivé flitre. Priamo do odpadu. Smutné, ale čo ste čakali? V tomto smere je polyester takmer nesmrteľná tkanina. Aj keď nie je nad kvalitnú bavlnu, no aj polyester vydrží mnoho praní.

Predtým, ako oblečenie poputuje do práčky
Pranie je proces náročný. Rovnako pre ľudí, ako pre oblečenie. Tmavá, svetlá, biela. Tmavá, svetlá, biela. Tmavá, svetlá, biela. A už to snáď štvrtýkrát opakovať netreba, aby si každý zapamätal, že triediť oblečenie podľa farieb na samostatné cykly je dôležité. Proces triedenia sa síce mnohým zdá únavný a otravný, ale pre výdrž vášho oblečenia je nesmierne dôležitý. Obzvlášť, keď nechcete, aby manželove biele košele chytili napríklad ružový nádych.

Zdroj: pixabay.com

Ďalšou dôležitou záležitosťou pred praním je kontrola vreciek. Všetkých! Nikto predsa netúži po tom, aby mu ten maličký kovový predmet z vrecka prederavil tenké materiály. A vypratá vreckovka? To dokáže byť čistá katastrofa! Časté pranie tiež môže za znehodnocovanie tkaniny či vyblednutie farieb.

Čo potom, keď práčka doprala?
Kvalitná sušička vie byť v domácnosti skvelým pomocníkom, pretože dokáže ušetriť množstvo času, ale mali by ste si uvedomiť jednu vec. Myslíte si, že má vaše prádlo po tom hodinovom točení v jednom bubne chuť na ďalšie “kolotoče”? Jednoznačne nie. Za správne rozhodnutie nechať prádlo prirodzene usušiť, sa vám isto poďakuje dlhou výdržou. A pokiaľ sa rozhodnete dopriať mu takéto rozmaznávanie, na slnku by ste mali sušiť výhradne biele kúsky.

Zdroj: pxhere.com

Ako chrániť aj náročnejšie materiály?
K jednotlivým materiálom treba pristupovať individuálne, obzvlášť keď ide o semiš alebo softshell. Znehodnoteniu aj náročnejších tkanív predídete správnou prevenciou a údržbou. Pri semišových kúskoch je dôležité, aby ste na ne ešte pred prvým oblečením naniesli tenkú vrstvu impregnačného spreja na tkaniny. A ak ste sa rozhodli zaobstarať celej rodine softshellové bundy na šport vonku, pamätajte, že tie treba prať v špeciálnych prostriedkoch na to určených. Avivážou by ste mohli povrch tkaniva natoľko narušiť, že by mohol prísť o niektoré svoje cenné vlastnosti.