Osteoporóza je ochorenie, ktoré trápi celý svet

osteoporóza

Aby ste mali pevnú kostru potrebujete – vitamín D, vápnik a primeraný pohyb. Celosvetové štatistiky odhadujú, že približne každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov sú ohrození rizikom osteoporóznej zlomeniny, čo predstavuje asi 6 – 8 % svetovej populácie. V Európskej únii dokonca každých 30 sekúnd utrpí niekto zlomeninu následkom osteoporózy. Vzhľadom na rastúci počet starších ľudí v populácii sa predpokladá, že počet zlomenín v dôsledku osteoporózy sa v priebehu najbližších desaťročí zdvoj- až strojnásobí.

Ako pracuje „tichý zlodej“?
Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k strate kostnej hmoty a k poškodeniu mikroarchitektúry kostného tkaniva. Hoci by sa mohlo zdať, že kosť je tuhá a nemenná hmota, nie je to pravda. Kosť je živé tkanivo, ktoré počas  života podlieha zmenám vo forme novotvorby a odbúravania. Tieto zmeny musia byť v dospelosti v rovnováhe. Vo vyššom veku však môže dôjsť k narušeniu kosti, klesá schopnosť novotvorby a prevláda proces jej odbúravania, čo v konečnom dôsledku vedie k osteoporóze. Oslabená kosť má zvýšenú krehkosť a vyššiu náchylnosť na zlomeniny. Osteoporóza sa u väčšiny pacientov vyskytuje bez príznakov, preto ju volajú aj „tichý zlodej kostí“. Medzi rizikové faktory vzniku rednutia kostí patrí vek nad 50 rokov, výskyt ochorenia v rodine, predčasná menopauza, chronické ochorenie pečene a tráviaceho traktu, užívanie niektorých liekov či nedostatočná tvorba pohlavných hormónov u mužov.

Osteoporózou trpia aj muži
Štúdie dokazujú, že výskyt osteoporózy u mužov je vyšší, ako sa pôvodne predpokladalo – trpí ňou približne jeden z piatich mužov. Každá tretia zlomenina bedrovej kosti a každá piata zlomenina stavca sa týka práve mužov. Riziko vzniku zlomenín u mužov stúpa s nadmernou a pravidelnou konzumáciou alkoholu. Pravdepodobnosť vzniku osteoporóznej zlomeniny u mužov nad 50 rokov je porovnateľná s rizikom vzniku rakoviny prostaty. Pod stúpajúci počet ľudí trpiacich osteoporózou sa podpisuje najmä nezdravý životný štýl, nedostatočná konzumácia mliečnych výrobkov, znížený príjem vápnika, nedostatok vitamínu D a nedostatok pohybu. Odborníci hovoria, že starším ľuďom stačí každodenná polhodinová prechádzka. (dať jeho FOTO) Prof. MUDr. Juraj Payer, CSc., predseda Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí upozorňuje, že odbúravanie kostného tkaniva sa navonok nijako neprejavuje. „Aj z tohto dôvodu je nevyhnutný včasné zachytenie ochorenia a liečba. V súčasnosti je na Slovensku dostupná  jednoduchá diagnostika, ktorou sa zisťuje hustota kostí, a pre pacientov je k dispozícii najmodernejšia liečba. Napriek tomu ochorenie naďalej zostáva závažné a stále veľa ľudí nevyhľadá lekára včas.“

Mýty o osteoporóze

* Som príliš mladá/ý na to, aby som sa zaujímal/a o osteoporózu.Hoci je osteoporóza ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä po 50. roku života, nikdy nie je príliš skoro na to, aby ste sa o ňu zaujímali z hľadiska prevencie. Mala by zahŕňať zdravú a vyváženú stravu bohatú na vápnik a na proteíny, dostatok vitamínu D a pravidelnú pohybovú aktivitu.
* Osteoporóza je prirodzená súčasť starnutia.Vybudovanie silných kostí v mladosti, udržanie ich zdravia počas dospelosti a pravidelná kontrola ich hustoty vo vyššom veku môže minimalizovať riziko vzniku osteoporózy na minimum.
*Iba staršie ženy trpia osteoporózou. Osteoporóza nie je len „choroba starších žien“. Stáva sa globálnym problémom. V skutočnosti môže rednutie kostí u žien začať už vo veku 25 rokov.
Ak už máte osteoporózu, nemôžete svoj stav zlepšiť. Existuje niekoľko možností liečby, ktoré znižujú riziko vzniku zlomeniny stavca až o 65 % a ostatných zlomenín až o 70 %. Medikamentóznu liečbu, doplnky výživy zabezpečujúce dostatočný príjem vápnika a vitamínu D by mala dopĺňať pravidelná fyzická aktivita, ktorá zlepšuje obratnosť a rovnováhu tela.
* Osteoporóza nie je vážna a už vôbec nie smrteľná choroba. Riziko úmrtia na komplikácie spojené so zlomeninou bedrovej kosti je rovnaké ako riziko úmrtia na rakovinu prsníka alebo rakovinu prostaty.
vk