Osem spôsobov, ako sa chrániť online (nielen) v Deň bezpečnejšieho internetu

ako sa chrániť online

Na aký účel používate internet? Možno ho používate na prehľad o aktuálnom dianí prostredníctvom najnovších správ. Možno je vaším východiskovým bodom na nakupovanie, hranie hier či plnenie pracovných úloh. Alebo je to len nástroj, ktorý používate na spojenie s priateľmi a rodinnými príslušníkmi, či už ste na vzdialených miestach alebo bližšie k domovu.

 

Ale používate internet bezpečne? V nedávnom prieskume zameranom na dôsledky podvodov v oblasti technickej podpory, na ktorom sa zúčastnilo vyše 16 000 ľudí z celého sveta, sme zistili, že najzraniteľnejší sú miléniali. U mladých ľudí je totiž najväčšia pravdepodobnosť rizikovejšieho online správania aj možnej straty peňazí po pokračovaní interakcie.

Pri príležitosti medzinárodného Dňa bezpečnejšieho internetu, ktorý tento rok padol na 5. februára 2019, sme vytvorili bezlatnú vedomostnú hru pre deti a príručku na vytvorenie workshopu a riadenej diskusie. Chceme tak pomôcť dospelým viesť debatu o bezpečnosti na intenete s deťmi.

Každý z nás, bez ohľadu na vek, by mal byť opatrný, aby sa vyvaroval rizík súvisiacich s používaním internetu a pritom mohol v čo najväčšom rozsahu využívať mnohé z užitočných výhod, ktoré internet ponúka. Z tohto dôvodu sme pripravili osem jednoduchých krokov, ktoré vám pomôžu pracovať, hrať hry, nakupovať a žiť online čo najbezpečnejším spôsobom.

Na rôzne účty používajte zložité a odlišné heslá.
Pokiaľ má niekto kľúč od vášho domu, môže vstúpiť a vlámať sa do všetkých miestností. To isté platí pre heslá a online účty. Príliš často volíme heslá, ktoré sú ľahko zapamätateľné, ako sú mená alebo dátumy narodenia. Ak je však pre vás ľahké zapamätať si heslo, je pravdepodobné, že sa ho kyberzločincom tiež podarí ľahko uhádnuť. Ak používate rovnaké jednoduché heslo pre viac účtov, potom kyberzločinci môžu byť, a aj budú schopní získať prístup k všetkým vašim citlivým osobným údajom.

Na bezpečné ukladanie viacerých hesiel pre rôzne účty používajte správcu hesiel. Vždy vytvárajte zložité heslá obsahujúce najmenej 10 znakov, ktoré sú kombináciou číslic, malých a veľkých písmen a špeciálnych znakov.

Na sociálnych médiách neprijímajte pozvanie od neznámych ľudí.
Nie každý, s kým sa zoznámite online, je tým, za koho sa vydáva. Je bežné, že kyberzločinci si na sociálnych sieťach vytvárajú falošné profily, aby nadviazali vzťah s neopatrnými používateľmi a potom odcudzili ich dáta alebo urobili niečo ešte horšie.

Ak vás osloví online neznáma osoba, ktorá nalieha, aby ste jej povedali svoje osobné údaje alebo požaduje peniaze, mali by ste sa mať na pozore. Pokiaľ je to možné, skúste túto osobu priamo vyhľadať, aby ste zistili, či je príslušný účet vierohodný. Nie ste si istý identitou dotyčnej osoby, ale aj tak chcete prijať jej žiadosť o priateľstvo? V takom prípade však pre istotu obmedzte prostredníctvom nastavenia ochrany osobných údajov informácie, ktoré si môže daná osoba zobraziť o vašom profile.

Nezabudnite: pre online komunikáciu platia rovnaké pravidlá ako v reálnom svete, a preto cudzím osobám nehovorte citlivé alebo súkromné informácie.

Online aktivity môžu mať offline následky.
Predstavte si internet ako námestie alebo chodník: je to verejný priestor, v ktorom môže každý vidieť alebo zdieľať všetko, čo publikujete, a to bez ohľadu na to, či je pre neho publikovaný obsah určený alebo či ste mu dali povolenie.

Kým niečo zverejníte online, zvážte, či chcete, aby sa s tým mohol zoznámiť váš zamestnávateľ, zákazník alebo príbuzný. Dokonca aj informácie, ako je váš rodinný stav alebo súkromná adresa, ktoré sa možno zdajú neškodné, môžu byť zneužité, ak ich získajú nesprávne osoby.

Chráňte citlivé informácie a osobné údaje.
Až na niekoľko výnimiek bohužiaľ neexistuje spôsob, ako trvalo odstrániť obsah uverejnený online. Všetky obrázky, komentáre alebo fotografie, ktoré uverejníte online, zostanú pravdepodobne uverejnené navždy. I keď odoberiete pôvodný príspevok, nebudete mať nikdy istotu, že si iní používatelia nevytvorili kópie alebo že nezdieľajú váš obsah v iných sieťach. Takže nevkladajte online nič, čo nechcete, aby videli iné osoby.

Buďte opatrný, na čo kliknete.
Vyskúšanou a v praxi overenou taktikou kyberzločincov je primať vás lžou, aby ste si stiahli malware, ktorý im umožní odcudziť vám informácie. Malware môže byť maskovaný rôznymi spôsobmi, od obľúbenej hry po e-mail ponúkajúci technickú podporu.

Vyvarujte sa sťahovaniu aplikácií, ktoré vyzerajú neobvykle alebo pochádzajú z neznámeho webu. Nie ste si istý, či je určitý e-mail legitímny? V takom prípade si položte nasledujúce otázky: Má odosielateľ čudnú e-mailovú adresu? Je oslovenie neosobné? Obsahuje text množstvo pravopisných chýb? Snaží sa pôsobiť zvláštne naliehavým dojmom?

Ak si stále nie ste istý, obráťte sa na príslušnú značku alebo spoločnosť prostredníctvom oficiálnych kanálov ako sú jej web alebo stránka sociálnych médií. Vždy je lepšie všetko trikrát overiť než sa vystaviť riziku ohrozenia zabezpečenia.

Aktualizujte si nastavenia súkromia a antivírusový program.
Keď neaktualizujete prostriedky, ktoré používate na svoju obranu, kybernetickí zločinci nakoniec prídu na to, ako ju prekonať. Nezabudnite udržiavať operačný systém v najaktuálnejšom stave prostredníctvom aktualizácií a riadne kontrolujte nastavenie ochrany osobných údajov v používaných aplikáciách a prehliadači.


Vždy používajte bezpečné pripojenie.
Keď používate verejné pripojenie na internet, napríklad wi-fi v nákupnom centre, nemáte žiadnu priamu kontrolu nad jeho zabezpečením. Ak nemôžete nadviazať zabezpečené pripojenie alebo neviete isto, či je vaše zariadenie chránené, nezdieľajte citlivé informácie. Je bezpečnejšie počkať, kým budete doma a budete môcť použiť zabezpečenú sieť wi-fi.

Požiadajte o pomoc tých, ktorým dôverujete.
Nikdy nepodliehajte pocitu, že kliknutie na odkaz alebo publikovanie príspevku nepočká. Nie je nič naliehavejšie než naša bezpečnosť online.

Udržiavanie orientácie v online hrozbách môže byť stresujúce, ale existuje množstvo zdrojov, ktoré vám pomôžu. Ak nemáte istotu alebo, naopak, máte podozrenie, že nie je všetko v poriadku, vždy dajte na znalosti ľudí, ktorým dôverujete, či už ide o priateľov, rodičov alebo dokonca technologického partnera.

Hľadáte zábavný spôsob, ako naučiť deti bezpečne používať internet? Stiahnite si bezplatnú vedomostnú hru ku Dňu bezpečnejšieho internetu a príručku na vytvorenie workshopu a riadenej diskusie dospelých s deťmi o bezpečnosti na internete.