Oblečením ku kvalitnejšiemu životnému prostrediu

Zdroj foto: ShotPrime Studio / Shutterstock.com

Rady sa zúčastňujete outdoorových aktivít so svojím partnerom a deťmi? Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu nás nielenže podnecuje k lepším výkonom, ale upevňuje blízke rodinné aj vzdialenejšie spoločenské vzťahy. Príroda je predsa len nepredvídateľná. Nikdy neviete, na kom a na čom budete zrazu závislí. My ženy v bežnom fungovaní azda na svojej domácnosti a šatníku. So šatníkom si ale vieme udržať funkčné väzby aj ďaleko od domova. Aj v horách! Prezradíme, ako túto osvetu šíriť ďalej.

 

V prírode preferujeme funkčné oblečenie

Pred každým pobytom v prírode si treba uvedomiť, že nejdeme na zberné miesto, ale do živého ekosystému. Jeho súčasťou sme aj my, preto máme istú morálnu zodpovednosť. Tú zdôrazňujeme pri probléme produkcie odpadu – nielen zo zvyškov jedál a obalov, ale aj z oblečenia. Síce priamo na túre týmto prírodu neohrozujeme, no následky sa v krátkom čase určite dostavia.

Čo máte na sebe počas túry? V prípade, že vám záleží na efektívnych ekologických a etických stopách, rozhodnete sa pre funkčné oblečenie adaptované na všetky klimatické podmienky. Tento prívlastok patrí už viac než 60 rokov svetovo uznávanej spoločnosti Fjällräven s víziou kvalitného a odolného oblečenia. Proti prírodným živlom disponuje hustou štruktúrou, tkaninou, ktorá popri umelých kombinuje aj prírodné.

Viete, že najčastejšie je to bavlna so syntetickými materiálmi? Tá sa vďaka svojej prispôsobivosti, vzdušnosti a univerzálnosti stala obľúbenou v klasickej aj udržateľnej móde. Navyše dokazuje, že je biologicky rozložiteľná, čím vysvetľujeme súvis medzi prírodou a šatníkom.

Ekologickosť ako nová ľudská vlastnosť?

Vlastnosť, ktorú vieme aplikovať aj na prírodu ako takú, aj na jej jednotlivé zložky. Za predpokladu, že skutočne preferujete udržateľnú módu, už ste si určite všimli množstvo akcií za ľudské práva, rovnako tak za práva a slobodu zvierat. Myšlienka je v princípe jednoduchá, len na naše dnešné rozmary ťažšie prijateľná. Človek nie je lacnou pracovnou silou a zvieratá nedokážu žiť na skládke nášho nevyužiteľného oblečenia. Inak hrozí ich postupný zánik, podobne ako v prípade hlucháňa hôrneho.

Zdroj foto: Prystai / Shutterstock.com

Pre jeho návrat do prírody môžeme prispieť aj my svojou ľudskosťou. Výnos z predaja funkčného oblečenia Tetrao putuje na tieto účely. Oblečenie je dôkazom, že aj takto dokážeme prispieť ku kvalite životného prostredia. Stačí vymeniť napr. klasickú za česanú bavlnu z dlhých vlákien, ktorá sa správa ako pierko. Svoju funkčnosť preukazuje odvádzaním vlhkosti a vzdušnosťou, pričom si svoje kvality ponecháva aj po viacnásobnom praní.

Problém medzi lacnou a drahšou, ale zato udržateľnejšou organickou bavlnou bol zrejmý aj túto zimnú sezónu. Len si priznajte, koľkokrát ste dali prednosť zimnej čiapke z prírodnej bavlny pred syntetickou, ktorá tu zostane ešte roky po vás?

Zdroj: Alžbeta B.