Novodobé horské hotely

Keď sa povie „horský hotel“,  ešte stále sa nájdu ľudia, ktorí si predstavia drevenú chatu na vzdialenom nedostupnom mieste v horách, kam si treba radšej zobrať spacák a teplé oblečenie, aby človek prežil chladnú noc. Pri novodobých moderných horských hoteloch to už však dávno neplatí. Príkladom je švajčiarsky hotel 3100 Kulmhotel Gornergrat či najvyššie položený slovenský hotel Sliezsky dom.

Návštevníci vyhľadávajú horské hotely najmä pre krásne panoramatické výhľady na okolité hory a pre ľahký prístup k turistickým chodníkom. V Európe je najznámejším horským hotelom 3100 KulmhotelGornergrat vo Švajčiarsku, z ktorého názvu sa dá uhádnuť, že sa nachádza vo výške 3 100 metrov nad morom. Napriek netradičnej polohe ponúka svojim návštevníkom trojhviezdičkový štandard. Švajčiarsky astronaut Claude Nicollier pri návšteve hotela, ku ktorému patrí aj astronomické observatórium, povedal, že je z neho výhľad na „ najväčšiu a najjasnejšiu oblohu z celej strednej Európy“.

Ak chcú Slováci zažiť na vlastné oči atmosféru moderného horského hotela a panoramatické výhľady, nemusia chodiť do Švajčiarska. Horský hotel Sliezsky dom pod Gerlachovským štítom, ktorý je najvyššie položeným horským hotelom na Slovensku,  ponúka jedinečné výhľady rovnako ako známy švajčiarsky hotel. Po tom, čo prešiel kompletnou rekonštrukciou v roku 2010, mnohí návštevníci Vysokých Tatier sú po výstupe na Velické pleso prekvapení, že Sliezsky dom už nie je chata, ale trojhviezdičkový hotel s wellness centrom.
„Sliezsky dom sme zrekonštruovali takpovediac od základov. Vybudovali sme nanovo interiér a všetky technológie ako ústredne kúrenie, kanalizáciu a podobne. Architektonický výraz hotela sme považovali za nadčasový, preto ostal zachovaný. Najviac sme hrdí na wellness centrum s nezvyčajným výhľadom na Velické pleso,“ hovorí riaditeľ Sliezskeho domu Michal Hacker.
Manažment hotela nezabudol ani na zarytých milovníkov Vysokých Tatier, ktorým by neprekážalo prespať ani pod holým nebom. „Tento rok sme prerobili jeden väčší apartmán na viacposteľovú turistickú izbu, pretože je stále záujem aj o lacnejšiu formu ubytovania. Chceli sme vyjsť v ústrety klientele, ktorá si nepotrpí na vysoký štandard a potrebuje u nás prespať jednu – dve noci,“ dopĺňa M. Hacker.
Ďalší mýtus, s ktorým horské hotely bojujú dodnes, je ich údajná nedostupnosť dopravnými prostriedkami. Výstup na mnohé z nich môže byť síce dobrodružnou turistikou, ako v prípade švajčiarskeho  hotela 3100 Kulmhotel Gornergrat – vedie k nemu len úzka strmá cesta, ale väčšina horských hotelov je ľahko dostupná. Platí to aj pri Sliezskom dome. „Najčastejšia otázka hostí znie, ako sa dá k nám dostať. Mnohí sú prekvapení, keď im povieme,  že cez leto sa k nám dostanú aj vlastným autom a v zime vyvážame hostí na skútroch. Hoci sme vo výške 1 670 nad morom, nie je problém sa k nám dostať v každom ročnom období,“ vyvracia mýtus riaditeľ M. Hacker.
Podľa odborníkov na cestovanie sú moderné horské hotely čoraz populárnejšie aj z dôvodu, že ľudia túžia po nezvyčajných zážitkoch bez väčšej fyzickej námahy. A horské hotely spĺňajú tieto kritéria dokonale.

O horskom hoteli Sliezsky dom
Sliezsky dom je najvyššie položeným horským hotelom na Slovensku – nachádza sa vo výške 1670 nad morom. V roku 2010 prešiel kompletnou rekonštrukciou a dnes ponúka v 36 izbách a 7 apartmánoch štandard trojhviezdičkového hotela. Unikátna poloha Sliezskeho domu umožňuje hosťom výstup na najvyšší vrchol Slovenska, Gerlachovský štít. Súčasťou hotela je aj wellnes a relax centrum s jedinečným výhľadom na Velické pleso. Viac informácií nájdete na www.sliezskydom.sk.