NOVINKA! Bestseller Cameron Diaz už aj v slovenčine!

Herečka Cameron Diaz otvorene priznáva, že v takej dobrej fyzickej kondícii, v akej je teraz, nebola vždy. „Ak sme tým, čo jeme,“ hovorí, „ja som bola burritom s extra syrom a extra omáčkou, bez cibule.“ Jedným zo zásadných životných momentov, keď sa v Cameron prebudila vášeň pre objavovanie najlepších spôsobov starostlivosti o vlastné telo, bola chvíľa, keď pochopila, že medzi výživou a zdravím je veľmi úzka spojitosť.

Vo svojej jedinečnej knihe Miluj svoje telo sa s čitateľkami delí o vedomosti, ktoré nadobudla na základe vlastnej skúsenosti a získala v rozhovoroch s odborníkmi v oblasti zdravia.

Cameron Diaz, Sandra Bark: Miluj svoje telo

úryvok

Posledných dvadsaťpäť rokov som neustále v pohybe. Každý týždeň mením časové pásma. V hotelových izbách spím častejšie ako vo vlastnej spálni. Neustále premiestňovanie, ktoré môže výrazne narušiť spánkové vzorce, ma naučilo jednu veľmi dôležitú vec: že nočné rituály sú nevyhnutnou záležitosťou.

Stáva sa mi, že v ten istý deň vstávam v Los Angeles a potom idem do Sydney v Austrálii, kde je miestny čas posunutý o devätnásť hodín dozadu. Často musím vstať o piatej alebo šiestej ráno, čo znamená, že sa musím vyspať, aby som svoju prácu zvládla. Takže musím byť schopná ísť spať, nech som kdekoľvek, bez ohľadu na to, koľko je v Los Angeles hodín.

Ak musím byť v Sydney v posteli najneskôr o desiatej v noci, ale v Los Angeles je práve ráno, moje telo sa ťažko stotožňuje s tým, že treba ísť spať, a nie si zabehať. Tak som sa naučila dávať mu podnet na to, že je čas na spánok. Vytvorila som si rituál. Bez ohľadu na to, kde vo svete sa práve nachádzam, bez ohľadu na to, ako vyzerá izba alebo aké pohodlné sú vankúše a posteľ, môj rituál je nemenný. Vykonávam ho každú noc. Môjmu telu a mysli dáva signál, že treba vypnúť, takže len čo si ľahnem do postele, som schopná nechať všetko mimo seba, a zaspať takmer okamžite po tom, čo sa moja hlava zloží na vankúš.

Aké sú vaše rituály?

Chcela by som vám dať jednu radu: po tom, ako ste sa už pripravili na nasledujúci deň (napríklad ste si zabalili jedlo a pripravili ho na ráno, alebo ste si nachystali oblečenie do práce, prípadne športové oblečenie, alebo ste si zbalili vak do telocvične), nájdite si spôsob, ako sa upokojiť, stíšiť a pripraviť si telo na odpočinok.

· Uzatvorte sa pred vonkajším svetom. Zatiahnite závesy alebo žalúzie, vypnite televízor, počítač, telefón.

· Nastavte si budík. Ak to budete robiť pred spaním, nemôže sa vám stať, že zabudnete, a budete môcť pokojne spať. Mám priateľov, ktorí nemôžu v noci spať, lebo si nepamätajú, či si budík nastavili alebo nie. Takže sa uprostred noci prebúdzajú v strachu, aby nezaspali, a potom už nemôžu znova zaspať. Preto zahrňte nastavovanie budíka do svojho rituálu a pustite to z hlavy.

· Pripravte si posteľ. Ideálne je, keď si ju ráno posteliete, a keď je miestom odpočinku, nie miestom, kde máte pohodené špinavé oblečenie, alebo odložený počítač. Posteľ by mala byť svätyňou, bezpečným útočiskom, ktoré slúži výlučne na jeden, prípadne dva účely. Viete, o čom hovorím. V posteli máte spať, obnovovať sa a sexovať. To je ono, presne tak!

· Vyčistite si zuby. To je ďalšia časť rituálu, ktorá hovorí, že deň sa skončil. Ale nie tak, že potom si ešte zaskočíte do kuchyne a dáte si niečo „pod zub“. Hlavným zmyslom čistenia zubov je odstránenie posledných zvyškov jedla. Baktérie sú svine, a vy určite nechcete, aby vám zhnili zuby. Takže pred spaním si ich vždy vyčistite a použite dentálnu niť.

· Umyte si tvár. Urobte si čas a postarajte sa o svoju pleť. Použite pleťové mydielko, vysušte ju, hydratujte. Čistenie tváre je príležitosťou na sebavýchovu. Je časom, ktorý darujete sama sebe a využijete ho na osobnú starostlivosť. Je momentom, kedy sa pozriete na seba do zrkadla a poviete si: „Dnes si sa činila! Snažila si sa a dala si zo seba to najlepšie.“ Alebo: „Zajtra to bude lepšie, ja ti verím!“ Oceňte samu seba. Priznajte sa sama k sebe. Vypustite uplynulý deň z hlavy, aby ste mohli vypnúť, len čo sa šuchnete do postele. Prípadne si môžete dať horúcu sprchu alebo teplý kúpeľ. Ale nie každý sa pred spaním rád kúpe. Pre niekoho je to súčasťou ranného rituálu.

Ja si vždy, predtým ako idem do postele, dám sprchu. Z tela tak spláchnem celý skončený deň. Pot a špinu z cesty taxíkom či lietadlom, alebo zo sedenia v kine, ťahania tašiek z potravín, či zdvíhania psieho hovienka… Keď sa zasuniem do postele, chcem tam byť len ja a ja, a nie celý zvyšok sveta. Sprchovanie je nevyhnutnou súčasťou môjho rituálu. Rýchle opláchnutie sa horúcou vodou a mydlom mi uvoľní svaly a vyvolá vo mne pocit mokrého rezanca. Vtedy som pripravená na posteľ. Skôr ako do nej vhupnem, s obľubou si dám na seba ešte trochu hydratačného prípravku, najradšej niečo s levanduľou, pretože má relaxačné účinky.

· A nastal čas zaliezť si do postele. Rovno do postele! Vypnite všetky svetlá, nezisťujte, čo je v telke alebo kto je stále prihlásený na Facebooku (nezabúdajte na to, ako krátkovlnné svetlo ovplyvňuje vašu schopnosť produkovať melatonín).