Nová nahrávka klaviristu Iva Kahánka s Bamberskými symfonikmi riadenými Jakubom Hrůšom

S nahrávkou klavírnych koncertov Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů oslavuje klavirista Ivo Kahánek s Bamberskými symfonikmi a dirigentom Jakubom Hrůšom úspechy od samotného vydania (BBC Radio 3 Disc of the Week; BBC Music Magazine Recording of the Month; Choix de Classique HD). Teraz bola vybraná medzi tri albumy nominované na BBC Music Magazine Award v kategórii „Concerto“. BBC Music Magazine Awards sú vyhradené klasickej hudbe a na rozdiel od väčšiny iných prestížnych cien tu o víťazovi jednotlivých kategórií rozhoduje prostredníctvom internetového hlasovania široká verejnosť na celom svete.

Verejné hlasovanie prebieha od 16. januára do 19. februára 2020 na:
https://musicmagawards.awardsplatform.com/entry/vote/pDzERgvL/jLvwMByK?search=8438d27809bd5349-1

Už na prvý pohľad je jedným z významných atribútov nahrávky Klavírnych koncertov Dvořáka a Martinů výnimočná konštalácia interpretov. Český dirigent i sólista a nemecký orchester, ktorý má vo svojej DNA český zvuk. Všetky tri mená silne rezonujú v európskom i svetovom kontexte. Voľba repertoáru má symbolický význam: Bohuslav Martinů svoj Klavírny koncert č. 4 „Inkantace“ (zaklínanie) písal v New Yorku na sklonku života, kedy bolo zrejmé, že už sa domov nikdy nevráti. Snímok Dvořákovho Klavírneho koncertu je jedným z najpresvedčivejších návratov k pôvodnej skladateľovej verzii diela, opúšťajúci „efektné a virtuózne vylepšenia“ neskorších upravovateľov. Nahrávku vydal koncom septembra 2019 Supraphon s podporou Nadácie Bohuslava Martinů.

Celkom 21 CD, ktoré boli nominované, sú z vlaňajšej produkcie 17 významných vydavateľských spoločností z celého sveta. Nominácie sú rozdelené do 7 kategórií (inštrumentálna, komorná, orchestrálna, chorálna, vokálna, operná a koncertná) a predstavujú to najlepšie z viac ako 1 500 nahrávok recenzovaných v BBC Music Magazine v priebehu uplynulého roka. Medzi hviezdnymi interpretmi nominovaných nahrávok sa tento rok objavili mená ako Gidon Kremer, John Wilson, Kirill Gerstein, Sabine Devieilhe, Sandrine Piau, Alina Ibragimova, Vilde Frang, Olivier Latry, Kremerata Baltica, Boston Symphony Orchestra, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, či Choir of Merton College Oxford. Ceny budú už tradične vyhlásené 22. apríla 2020 na slávnostnom galavečeri BBC Music Magazine Awards v Kings Place v Londýne.

Album: https://lnk.to/IvoKahanekABambergerSymphonikerDvorakMartinu
Video – interview: https://youtu.be/RASQYkjKjLA
Teaser: https://www.youtube.com/watch?v=0Lfs_doZipI

Oficiálne stránky umelcov:
ivokahanek.cz
jakubhrusa.com
www.bamberger-symphoniker.de

Zdroj: Supraphon cz