Naučte sa efektívny spôsob ako triediť haraburdy

jarné upratovanie

Keď k upratovaniu pristupujeme naozaj dôkladne, môže sa veľmi ľahko stať nástrojom, ako zo svojho života dostať zbytočnosti a prečistiť si nielen domov, ale aj myšlienky. A vtedy menej znamená viac.

Jar je v plnom prúde a toto obdobie sa mnohým spája s veľkým upratovaním a očistnými rituálmi. Presnejšie veľké jarné upratovanie. Pre väčšinu z nás to znamená, že k pravidelnému vysávaniu a utieraniu prachu pribudne umývanie všetkého, na čo celý rok nie je čas. Napríklad okien alebo obkladačiek v kúpeľni. Špeciálnym jarným bonusom pre naozaj odhodlaných milovníkov poriadku je triedenie a vyraďovanie neužitočných vecí, ktoré sa v domácnosti postupne nahromadili.

Asi pre každého z nás je ľahké neustále naberať a potom niesť životom veci bez toho, aby sme sa vôbec zamysleli, čo pre nás znamenajú. Zaujímavé je, že vytriedenie a následné vyhodenie rokmi zbieraných harabúrd je veľmi náročný, často až bolestný proces. Ak sa nám to však podarí, odmenou je priestor, v ktorom vyniknú veci, ktoré si našu pozornosť naozaj zaslúžia.

Ak si chcete túto jar spraviť naozaj dôsledný poriadok, skúste si na kus papiera napísať všetko, čo je vo vašom živote dôležité. Vaším cieľom však nie je vytvoriť čo najdlhší zoznam.  Práve naopak, snažte svoj prehľad zúžiť na niekoľko pre vás skutočne podstatných položiek. V štyroch jednoduchých krokoch sa následne môžete zbaviť všetkých predmetov, ktoré s položkami na vašom zozname nesúvisia.

Štyri kroky ako vypratať svoj domov podľa Simona G. Browna, experta na feng šuej

  1. Urobte veľké jarné upratovanie, všetko pootvárajte a prejdite. Upratovaním tmavých a zabudnutých zákutí objavíte predmety, na ktoré ste už dávno zabudli.
  2. Zaobstarajte si niekoľko veľkých papierových krabíc, na ktoré nalepíte tieto nápisy: NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU, NA VYHODENIE a NEROZHODNUTÉ.

3.Do krabice NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU dajte všetko, o čom sa domnievate, že nejaký čas nebudete potrebovať. Pôjde najmä o staré výpisy z banky a všetky materiály, ktoré nemôžete vyhodiť, avšak ich v najbližšej dobre zjavne nebudete potrebovať.
4.Do škatule NA VYHODENIE umiestnite všetko, čo vám     pripomína tú časť minulosti, ktorú si prajete nechať za sebou.

Všetko, čo sa vám nakopilo v dome a o čom si nie ste istí, či vám to bude chýbať, vložte do krabice NEROZHODNUTÉ.

Za mesiac vyhoďte z krabice NA VYHODENIE všetko, čo vám nechýbalo. Za ďalší mesiac prezrite krabicu NEROZHODNUTÉ, či je možné niečo presunúť NA VYHODENIE alebo NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU. Tretí mesiac prezrite obsah krabice NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU  a prípadne vyberte ďalšie veci NA VYHODENIE.

1: tip
Veci na vyhodenie nemusia skončiť v smetnom koši

Oblečenie, ktoré si už neoblečiete automaticky nevyhadzujte. Venujte ho do zbierok šatstva, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi.

Nepotrebné deky alebo prestieradlá môžete zaniesť do útulku a dopriať zvieratkám viac pohodlia.

Knihy, ktoré nepatria k vašim obľúbeným, môžu tiež poslúžiť iným. Skúste ich zaniesť do miestnych knižníc alebo skriniek, ktoré sú rozmiestnené po meste a ktokoľvek si ich môže odtiaľ požičať.

Pozor na starú elektroniku a mobily
Elektroniku nikdy nevyhadzujte do bežného komunálneho odpadu. Vyžaduje si špeciálnu likvidáciu. Tužkové batérie, ktoré nie sú nabíjateľné, odneste do obchodov s elektronikou, v ktorých na ne nájdete špeciálnu nádobu.

Do koša nepatria ani mobilné telefóny, tie vedia správne zlikvidovať samotní operátori. Napríklad Orange sa v rámci dlhodobej iniciatívy Zo svojho mobilu chcem dostať to najlepšie postará správnu recykláciu starých telefónov.  Stačí ich priniesť do ktorejkoľvek predajne. Navyše Orange za každý starý mobil prispeje 0,50 € deťom a ich rodinám v krízových oblastiach sveta a vy hráte mesačne o 5x Apple iPhone 7 128 GB Black.

 2: tip
Upracte si doma aj pred domom
Zorganizujte si so susedmi brigádu. Opravte lavičku pred domov, vymaľujte detské preliezačky či steny vo vchode alebo si vytvorte komunitnú záhradku plnú pestrých kvietkov a byliniek.  Niekedy stačí skutočne len malý zásah na to, aby ste svoje okolie „nespoznali“, samozrejme v dobrom slova zmysle. Zato však garantujeme, že lepšie spoznáte svojich susedov a utužíte vzťahy.

Ak vám záleží na poriadku vo svojom okolí a neuspokojíte sa s malými úpravami, teraz môžete využiť grantový program Spojme sa pre dobrú vec. Nadácia Orange rozdelí celkovo 80 000 eur v rámci celého Slovenska na projekty, ktoré zvyšujú kvalitu života a podporujú komunitný a regionálny rozvoj. Registrácia sa otvára 20. apríla. Informácie nájdete na www.nadaciaorange.sk.

jarné upratovanie