Naraňajkujte sa správne

Hovorí sa, že raňajky sú základom dňa. Dalo by sa tiež povedať, že sú vstupnou bránou do etikety stolovania pretože to, ako raňajkujete, o vás veľa prezradí. Mnoho ľudí však nedbá na formu, akou požíva prvé jedlo dňa. Podľa odborníčky na spoločenskú etiketu Miriam Mikovej z 1. slovenskej školy spoločenskej etikety a protokolu sa tak veľakrát vytvárajú nesprávne návyky najmä u detí. Ako teda na správne stolovanie pri raňajkách?

Počas pracovného týždňa sa zrejme rodina pri spoločných raňajkách nestretne, cez víkend si to ale môže vynahradiť. „Vtedy na raňajkový stôl patria poháre na džús, šálky na čaj či kávu, stojany na vajíčka, misy na pečivo a šunku. Aby táto bohatá ponuka jedla vynikla, stačí jednoduchý jednofarebný obrus doplnený kvetmi či bylinkami, ktoré môžeme pri raňajkách použiť,“ hovorí Miriam Miková, ktorá je spoluautorkou publikácie Kniha o stolovaní – od pozvania k čarovne prestretému stolu. Po prestretí stola môžeme prejsť rovno k samotnému stolovaniu.

 

Tu je zopár tipov na to, ako správne konzumovať niektoré jedlá:

Praženica – len vidličkou, ktorú držíme v pravej ruke

Chlieb alebo pečivo – rukami. Pamätajte na to, že čo raz bolo v ústach, nepatrí už na tanier, a preto chlieb a pečivo odlamujeme a v malých kúskoch vkladáme prstami do úst. Chlebom môžeme vytrieť tanier. Chlieb a pečivo k praženici môžeme aj hrýzť.

Obložené chlebíčky – rukami, ak sa podávajú mimo jedálenského stola, príborom, ak sú podávané napríklad ako studený predkrm.

Palacinky s ovocím (šľahačkou alebo zmrzlinou) – pomocou vidličky na dezert a lyžičky (vyjeme ňou šťavu, zmrzlinu).

Raňajkový tip: raz za čas si môžete dopriať raňajky aj v posteli. Budete k tomu potrebovať ale rozkladaciu tácku s nožičkami. „Na tácku okrem jedla pripravíme i obrúsok, ktorý slúži nielen na utretie pier, ale aj na ochranu odevu,“ zdôrazňuje odborníčka na etiketu.

Viac o stolovaní sa dozviete v publikácii Kniha o stolovaní – od pozvania k čarovne prestretému stolu.

Foto: Kniha o stolovaní