Domov Blog

Boj so suchou pokožkou začína na jeseň, poradíme vám ako sa jej vyhnúť!

Suchá a popraskaná pokožka trápi počas chladných mesiacov viaceré z nás. Už s príchodom prvých jesenných mesiacov nam vonkajšie faktory, ako sú chlad, či neskôr mráz môžu spôsobiť nepríjemnosti. Suchej pokožke sa dá predísť správnou starostlivosťou, ktorá ju nielen hydratuje, ale tiež dôkladne posilní jej ochrannú vrstv, čím predíde ďaľšiemu vysušovaniu.

 

Starajte sa

Začať s liečbou suchej pokožky alebo jej prevenciou môžete jednoducho a okamžite. Suchú pokožku čistite a  ošetrujte kozmetickými prípravkami, ktoré sú pre takýto typ pokožky určené. Ráno aj večer nanášajte na pokožku hydratačné, zvláčňujúce, vyživujúce prípravky, ktoré bojujú s príznakmi suchej pokožky a tiež ju chránia pred nežiaducimi vonkajšími vplyvmi. Hľadajte prípravky obsahujúce zložky ktoré maximalizujú zadržiavanie vody. Patria medzi ne napríklad glycerín, či obľúbená kyselina hyalurónová.  Tie pomôžu t v pleti uzamknúť potrebnú vlhkosť – najmä vtedy, keď je vonku príliš zima. So všetkými vonkajšími faktormi sa dokáže lepšie vysporiadať pleť, ktorá je hydratovaná na dennej báze a priebežne. Ideálne je začať hneď s príchodom chladnejšieho počasia. Tento rok je obzvlášť náročný nakoľko prechod z leta do jesene bol nezvykle rýchly. Toto môže pokožku neželane a drastickejšie vysúšať, preto je zvýšená starostlivosť nesmierne dôležitá.

 

Pômôže aj vhodná kozmetika

Základom je vhodnou starostlivosťou na pokožke vytvoriť takzvaný ochranný štít.  Ten pomáha pokožke lepšie plniť jej ochranné funkcie. Takéhoto „ochrancu“ pokožky docielite pravidelnou starostlivosťou a tiež vhodnými hydratačnými produktami.

Základom je vymeniť ľahký denný krém za silnejší hydratačný s obsahom prírodných masiel či olejov. Vynikajúce sú aj produkty z aloe vera či dokonca mliečnej syrovátky. Z olejov je výborný ricínový, olivový,  slnečnicový či jojobový. Na suchú pokožku je tiež výborné bambucké maslo, ktoré je zložkou mnohých telových krémov. Výhodou prírodných ingerdiencií je to, že sú bohaté najmä na esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty, ktoré zvyšujú elasticitu pokožky a pomáhajú obnoviť jej rovnováhu.

 

Na toto si dajte pozor

Aj keď si možno neviete predstaviť zimné mesiace bez horúceho kúpeľa, príliš horúca voda je jedným z hlavných príčin vysúšania pokožky.

Preto skúste aspoň občas vynechať dlhé, horúce kúpele a nahraďte ich kratšou, vlažnou sprchou. Pokožke po sprche taktiež nepomáha ani drsné utieranie uterákom. Pokožku preto utierajte jemným prikladaním osušky a po osušení aplikujte vhodný ošetrujúci prípravok, ktorý uzamkne vodu vo vnútri pokožky a tým jej zabezpečí lepšiu hydratáciu. Negatívne na pokožku pôsobí aj časté používanie mydiel, saponátov, dokonca aj parfémov a iných chemických látok. PH takýchto prostriedkov je zásadité, a teda poškodzuje kyslé zložky v našej pokožke, čo vedie k množeniu mikroorganizmov na povrchu kože.  Ak máte pokožku extrémne citlivú, mali by ste zvážiť používanie prírodnej kozmetiky na báze byliniek a olejov. Tá pokožku nielen ošetruje, ale tiež veľmi efektívne dlhodobo lieči. Škodlivín v kozmetike je v dnešnej dobe veľa, preto si treba zo širokej ponuky správne a dôkladne vyberať.

Autor: Nina M.
Ilustračná fotografia: pinterest.com
Galéria: www.biorganica.sk

 

 

Suchý ľad – zabijak roztočov a molí

Počuli ste už o čistení s pomocou suchého ľadu? Efektívne a jednoducho vie odstrániť roztoče a iné škodlivé mikroorganizmy, ktoré sa ukrývajú v matracoch postelí či čalúnenom nábytku. Aplikácia a čistenie pritom nemôžu byť ani jednoduchšie. Stačí nasypať suchý ľad na matrac a nechať pôsobiť. Celé čistenie pritom prebieha v suchu. A to doslova. Pretože na rozdiel od klasického ľadu, aký poznáme, ten suchý sublimuje. V praxi to funguje teda tak, že sa postupne vyparí.

 

Výhodou suchého ľadu je, že čistený povrch ostáva nepoškodený, a tak sa táto forma čistenia môže aplikovať aj na jemnejšie povrchy, či dokonca oblečenie. Okrem nepríjemných a zdraviu škodlivých roztočov vás suchý ľad dokáže zbaviť aj molí v šatníku. Stačí len do igelitovej tašky či vreca vložiť vrstvu napadnutého oblečenia, ktoré sa zasype s dvomi až tromi odmerkami suchého ľadu a postupne sa vrství. Za 3 – 4 dni sú mole vo všetkých štádiách preč.

Suchý ľad SIAD s termoboxom zakúpite v balení od 3 kg už od 11,60 Eur.
Viac informácii nájdete na webe: www.suchylad.eu

 

Detoxikovať? A čím?

Ak by existoval jeden správny spôsob, určite by sme o ňom už dávno všetci vedeli. Preto treba skúsiť, ktorý má na vaše telo najlepší vplyv, inak to nejde.

 

Džúsový detox: Je náročný na vôľu. Počas dvoch až troch dní pijete iba čisté ovocné a zeleninové šťavy – najlepšie doma odšťavené, nie kupované. Tým sa do tela dostáva vysoká dávka vitamínov, najmä antioxidantov, ktoré začnú bojovať proti voľným radikálom a telo prirodzene prečistia. Budú vám však chýbať bielkoviny, vláknina aj tuk, preto sa môže dostaviť únava a veľký hlad.


Smoothie detox:
Pomixovaním rôznych druhov ovocia a zeleniny získavate polotekutú vitamínovú bombu – smoothie s bohatou dávkou vlákniny, ktorá má výborný sýtiaci účinok a ozdravne pôsobí aj na črevnú mikroflóru. Počas tejto očisty netrpíte veľkým hladom. Ak šikovne zakomponujete do nápojov aj avokádo, oriešky a olejnaté semená, získate prospešný zdroj zdravých tukov.

 

Cukrový detox: Tento režim sa môže premeniť na trvalé stravovanie a vďaka nemu máte možnosť zbaviť sa kíl navyše, prebiehajúcich zápalov a zlepšiť kvalitu pleti. Jeho základným princípom je vynechanie cukru a sladidiel – aj v ich skrytej forme a v nápojoch. Súčasťou stravy sú počas desiatich dní kvalitné bielkoviny, zdravé tuky a dobré sacharidy: povolené sú zemiaky, batáty, celé zrná, zakázané sú cestoviny a pečivo.


Hypoalergénny detox:
Vychádza z princípov hypoalergénnej diéty, ktorej hlavný význam spočíva v zistení hlavných potravinových spúšťačov vašich zdravotných ťažkosti. Pri detoxe sa vylúčia všetky kritické potraviny, napríklad mlieko, mliečne výrobky, orechy a semená, koreniny, citrusy, potraviny obsahujúce lepok, a iné. Ak sa stav zlepší, postupne sa vracajú späť do jedálnička a pozorne sa po celý čas sleduje, aký účinok na fungovanie.

Zdroj: -aka-

Kúsok vesmíru v nás

Onedlho príde zima, obdobie, keď sa spaľovanie tukov „uberá“ nesprávnym smerom a  naše telo často čaká hibernácia. Zeleniny v surovom stave na tanieroch takmer niet, ovocie býva len dekoračný doplnok. Skôr si doprajeme maškrty, málo sa hýbeme, a tak na jar ručička na váhe odhalí fakt, že sme sa „zasa neukontrolovali“. 

 

Vitamíny

Ani nevieme ako, a ocitneme sa v ambulancii praktického lekára, gastroenterológa alebo iného odborníka. Pretože nestačí nasadiť diétu, telo si pýta viac, dožaduje sa očisty, akéhosi pôstu – potrebuje prepnúť. Skúsme sa teda zamyslieť nad tým, čo telo potrebuje. Vitamíny sa výrazne podieľajú na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov ale ľudský organizmus si ich, až na niektoré výnimky, nedokáže sám vytvoriť  a musí ich získavať stravou. V zimnom období si môžeme pomôcť výživovými doplnkami, lenže ak môžeme siahnuť po zelenine alebo ovocí, dajme im prednosť.

 

Prírodné enzýmy

Okrem vitamínov sú tu však aj prírodné enzýmy či rastlinné extrakty, ktoré zlepšujú trávenie. Extrakty z huby aspergillus fungus, z koreňa horca žltého (gentiana lutea), koreňa púpavy lekárskej (taraxacum officinale) alebo suchý extrakt zo semien pestreca mariánskeho (silybum marianum). Ich vyvážený pomer spolu s tráviacimi enzýmami ako proteáza, amyláza, lipáza a podobne sú aktívne pri teplote ľudského tela, nestrácajú svoj účinok v rôznych prostrediach tráviaceho traktu, rozkladajú bielkoviny, tuky, sacharidy aj vlákniny, podporujú vylučovanie tráviacich štiav a žlči a  tým aj samotné trávenie také dôležité pri vylučovaní toxínov.

 

Bylinky

Nemožno zabudnúť ani na bylinky, asi málokto vie, že podnecujú trávenie. Skúste aj v zime pridať do jedla či šalátov petržlenovú vňať, oregano, bazalku alebo pažítku. Ostré čili papričky sa odporúčajú ako pochutina podporujúca „spaľovanie“ tukov.

 

Voda

Hoci bude teplota nízka, aj v chladnejších obdobiach je dôležitý pitný režim. Treba si voliť tekutiny, ktoré osviežia, nie sú prichutené, neobsahujú umelé farbivá, a pamätať, že tak ako sa živiny prenášajú do buniek vodou, aj splodiny bunkového metabolizmu odplavuje voda. Vhodné sú ovocné a zeleninové šťavy riedené vodou, ale tiež čaje obsahujúce bylinky alebo napríklad pšeničnú trávu.

 

Čím sa riadiť?

Vyhýbajme sa konzumácii potravín s vysokým obsahom tukov, cukrov a údeninám. Dajte telu také zloženie stravy, ktoré zlepšuje vylučovanie škodlivých toxínov, a zaraďme do stravy vlákninu. Strava s vysokým obsahom vlákniny má schopnosť udržiavať vodu, zväčšiť svoj objem, a tak poskytuje objemný materiál na prácu črevných svalov a čistí črevo.

 

V čom je jednoduchý princíp metabolizmu?

Je ním jednoduchá rovnica – strava ktorú konzumujeme, má energetickú a výživovú hodnotu, protipólom sú výkony, ktoré podávame. Stačí si uvedomovať túto rovnicu, sledovať organizmus, ako funguje, a o niekoľko dní a týždňov určite pocítime, kde je balans. Potom je to už len otázka disciplíny. Ak vieme dať do rovnováhy prísun energie v podobe stravy s energiou, ktorú vynaložíme počas dňa, bude metabolizmus vyrovnaný a  hmotnosť stabilná. Toxínov sa treba zbavovať uvážene, nie náhlivo diétami, ale vyváženými krokmi zmeniť životosprávu. Aldous Huxley napísal: „Existuje jediný kúsok vo vesmíre, ktorý môžeš s istotou zlepšiť, a to si ty sám.“ Pracujme na sebe, zamyslime sa nad tým, čo jeme, ale aj pijeme, a organizmus sa nám za starostlivosť odvďačí.

Autor: -aka-

Biela noc v Košiciach tešila multižánrovosťou, košickými špeciálmi aj zahraničnou tvorbou

Biela noc aj tento rok rozžiarila Košice súčasným umením! Trinásty ročník festivalu sa po pandemickom útlme vrátil v plnej sile trojdňového formátu a s renomovanými zahraničnými hosťami z Nemecka, Veľkej Británie, Rakúska, Belgicka či Nového Zélandu. Najmä v sobotu pritiahol do ulíc tisícky ľudí a potešil žánrovou pestrosťou, silnou vizualitou aj interaktívnymi prvkami, ktoré zaujali rôznorodé publiká, od umeleckých profesionálov po detského diváka.

 

Príležitosť zažiť vlastné mesto v netradičnom šate, spoznať rôzne žánre súčasného umenia a inšpirovať sa tvorbou autorov z domácej aj medzinárodnej scény patrí v Košiciach k obľúbeným kultúrnym udalostiam jesene. Premenou verejného priestoru na neobvyklú galériu Biela noc aj tentokrát prilákala do ulíc množstvo ľudí, a to aj napriek nepriazni počasia v záverečný večer.

Počas troch festivalových nocí Košičania objavovali monumentálne objekty v uliciach, zapájali sa do interaktívnych projekcií, vkročili do futuristických krajín, dirigovali samých seba v nezvyčajnom zbore, splývali v zrkadlovom obraze iného človeka alebo si vychutnávali koncerty, tanečné predstavenie či filmové premietania pre malých aj veľkých. Očakávaný silný dážď v nedeľu organizátorov prinútil odinštalovať niektoré z nadrozmerných diel v exteriéri, divákov však vďaka partnerskej podpore od Pilsner Urquell odmenili darčekom – voľným vstupom do Kunsthalle v posledný festivalový večer.

Špeciálne pre Košice

Divácky obľúbenými zastávkami sa stali košické špeciály, ktoré boli inšpirované typicky košickými témami či miestnou architektúrou.

Domáci Nano vjs (v spolupráci s WE BAD, Rozáliou Škvarkovou, B.eye a Erikom Hricom) prebudili legendárny, no už neexistujúci mural na Vodnej ulici od ukrajinského tvorcu Interesni Kazki. Dnes už pusté múry tak počas troch nocí zažívali digitálne vzkriesenie zaniknutého street artu, pričom divákov preniesli do sveta pôvodnej maľby, ale aj zenovej záhrady, virtuálnych snov či imaginárneho košického metra.

O intenzívny zážitok sa postarali kreatívci zo zoskupenia BN Label s Martinom Gabčom v Kunsthalle. Interiér bývalej plavárne si podmanili výnimočnou svetelnou inštaláciou a nevyužívaný bazén opäť naplnili vodou. Až 100 svetelných bodov každú noc rozohrávalo pútavú vizuálnu performance nad vodnou hladinou, umocnenú odrazmi vo vode a atmosférickou hudbou z dielne Stroona.

Rovnaké umelecké zoskupenie v podzemí Východoslovenskej galérie pozývalo vstúpiť do futuristickej krajiny, ktorá pohlcovala hypnotickým tokom farieb v kontraste s ostro vymedzenými laserovými lúčmi. Silným diváckym zážitkom prispela aj Veronika Šmírová, ktorej imerzívne dielo návštevníkov obklopilo odleskami svetla, farieb a mysterióznou hudbou Martina Piska v Kasárňach/Kulturparku.

V programe nechýbalo ani obľúbené Divadlo Na Peróne či premietanie animovaných filmov s Fest Ančou a Festivalom BAB (Bienále animácie Bratislava). V predvečer Bielej noci vytvoril neopakovateľnú atmosféru rodinný koncert v Štátnej filharmónii Košice a piatkovú noc uviedli komplexným audiovizuálnym zážitkom v Kine Úsmev hudobník Stroon s vizuálnym umelcom Jánom Šicko (DevKid). Deti potešil aj koncert Džumelca a Workshop dobrých vlastností, ktoré zastrešovala Potulná galéria. Nedeľný večer začal tanečnou performanciou Tomáša Danielisa v Dome umenia.

Svetelná prechádzka Mestským parkom

Populárnu zastávku na festivalovej mape Košíc tradične tvorí Mestský park. Túto jeseň tešil najmä pohľadom na monumentálny objekt v tvare rozprávkového mesiaca (BN Label). Rôzne generácie zaujala aj multimediálna inštalácia Adely L. Lučenič, v ktorej mladá slovenská umelkyňa spojila prírodné motívy so svetom softvérov a technológií – transformáciou kvetov do harmonickej hudobnej stopy. Príjemné prekvapenie vzniklo aj rozšírením projekcie na vodnú clonu Plávajúcej fontány. Avízované dielo Chaos/Order od Kris Saganovej obohatili ďalšie z jej prác, ako aj animácie z dielne jej slovenskej kolegyne Veroniky Zúbek Kocourkovej.

„Tešíme sa, že ľudia počas prechádzok mestom vytvorili ozajstnú festivalovú atmosféru, ktorá nám počas pandémie veľmi chýbala. Viaceré diela navštevovali aj opakovane a hoci v sobotu prišli v najväčšom počte, nenechali sa odradiť ani nedeľným počasím. Bohužiaľ sme zažili aj niekoľko výtržností a nepríjemných udalostí, ale som rada, že po pandemických obmedzeniach sme opäť mohli priniesť do Košíc umenie svetového formátu,” vyjadrila sa umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

Návrat k festivalovej atmosfére, interakcii a intenzite zážitkov

Inovatívne ukážky súčasného umenia prezentovali tvorcovia z rôznych kútov sveta, od Rakúska až po Nový Zéland. V Tabačke Kulturfabrik divákov pohlcovala jedinečná 3D projekcia na mechanické „motýlie krídla”, za ktorou stáli členovia renomovaného arc/sec Lab z Aucklandu, Uwe Rieger a Yinan Liu. Vďaka belgickým kreatívcom Superbe sa návštevníci vo Východoslovenskej galérii premieňali na dvadsiatku rôznych zboristov a ich dirigenta zároveň, v inštalácii Nemca Moritza Wehrmanna v Bábkovom divadle splynuli v zrkadlovom odraze svojho partnera a vďaka umelcom pod taktovkou Klausa Obermaiera z Rakúska ľudské pohyby s nadšením imitovali animované charaktery na fasáde Kasární/Kulturparku.

Populárnymi sa stali aj monumentálne objekty Mareka Kvetana (Masha), Viktora Freša (Ominka) či britského dua Filthy Luker a Pedro Estrellas (Beanstalk Shoot), ktoré tvorili neprehliadnuteľné zásahy do verejného priestoru priamo v centre mesta.

„Ďakujem partnerom, umelcom aj celému organizačnému tímu za ich podporu, ukážkovú spoluprácu a skvelé výkony. Po pandemickej odmlke sme sa opäť vrátili k podstate Bielej noci a k tomu, čo ju robí naozaj našou a zároveň medzinárodne uznávanou – víkend s umením v uliciach, nové technológie, interaktívne prvky, zahraniční tvorcovia, vznik nových slovenských diel. Teším sa, že sme v priebehu jedného týždňa zvládli dva samostatné festivaly v Bratislave a Košiciach, a že nás ľudia na oboch adresách odmenili bohatou účasťou a krásnymi zážitkami,” komentuje Pacáková. „Je to pre nás určite veľká motivácia aj do ďalších ročníkov, ktoré už dnes začíname pripravovať.”

Zdroj: Beáte R
Fotografie: Tibor Czitó

Jedzme opatrne, nepokazme si žalúdok!

Na prejedanie sa, môžeme doplatiť žalúdočnými ťažkosťami, narušeným trávením, pálením záhy, bolesťami brucha, pocitmi plnosti, hnačkami, no i žlčníkovými či slinivkovými záchvatmi, ba skončiť až v nemocnici. Stáva sa nám to počas osláv, sviatkov, alebo letných grilovačiek.

 

Rýchla pomoc je tabletka, ale ak sa objaví viacero príznakov, riešime to aj niekoľkými liekmi, a to žalúdku nepomôže. V takom prípade je dobré použiť domáce prostriedky.

 

Bylinky vždy poruke

Ak ste sa prejedli, uvarte si šálku mätového alebo ľubovníkového čaju. Pomôže aj palina, ale nie každý ju znesie. Je veľmi horká. Kŕče v žalúdku zmierni mätový čaj a obľúbený rumanček. Ten príde vhod aj pri zápale žalúdka. Pri bolestiach brucha si priložte teplý obklad: uterák namočte do teplej vody, vyžmýkajte a priložte na brucho, prekryte suchým uterákom. Ďalšou možnosťou je nahriata pokrievka, prípadne vrecko s ľanovými semiačkami či strukovinami nahriatymi v mikrovlnke.

 

Olivový olej na črevá

Častý problém je pálenie záhy po konzumácii sladkostí, čerstvého chleba, kysnutého pečiva a mastných jedál. Skúste vypiť pohár mlieka alebo vlažnej vody so sódou bikarbónou. Výborne účinkuje zjesť niekoľko nelúpaných mandlí. Prevenciou na pálenie záhy sú banány. Tie obsahujú minerály, ktoré podporujú sťahovanie dolného zvierača žalúdka, a tým zabránia vracaniu sa malého množstva kyselín do pažeráka, kde potom popália sliznicu. Brucho ako kameň býva následkom zápchy. Dajte si lyžicu olivového alebo slnečnicového oleja, kefír alebo šťavu zo slivkového kompótu. Pri nadúvaní pomôže kúsok fenikla alebo feniklový čaj.

 

Maškrty s mierou

Misám plným dobrôt a maškŕt sa ťažko odoláva. Od stola vstávame s pocitom balvana v žalúdku. Keď je tráviaca sústava v dobrej kondícii a metabolizmus funguje, o dve – tri hodiny akútne tráviace ťažkosti ustúpia a človek má pocit, že by zasa niečo zjedol. Ak sa to stane len občas, nie je to nebezpečné. Sústavné prejedanie s nedostatkom pohybu však vedie k nadmernému ukladaniu tuku, čo môže mať za následok trvalé zdravotné problémy. Jedným z nich je napríklad vznik cukrovky.

S následkami občasnej potravinovej záťaže v podobe nepríjemného pálenia záhy si poradíme aj pomocou voľne predajných liekov. Pocit pomalého trávenia môže byť i dôsledkom nedostatku tráviacich enzýmov, pričom nám tiež pomôžu voľne predajné lieky. Pozor však na bolesti v nadbrušku, ak sú vyvolané alebo zhoršené jedlom. Môže ísť o žlčníkové kamene alebo zápal pankreasu. Tieto ochorenia nehodno podceňovať. Vracanie nepatrí medzi bežné príznaky prejedania (s výnimkou chorých na bulímiu). Ide skôr o príznak zápalu sliznice žalúdka a čriev, alebo dokonca o vážnejšiu chorobu.

 

Prehnali ste to s pitím?
Existuje viacero odporúčaní, ako predísť nepríjemným poalkoholovým pocitom, ľudovo „kocovine“. Pred spoločenským večerom je dobré dať si špeciálnu tabletku s vitamínmi, ktorú dostať v lekárni. Hlavnou zásadou je piť celý večer len jeden druh alkoholu a pri tom nehladovať. Dobré je striedať pohárik alkoholu a pohárik vody. „Kocovinu“ nemožno spoľahlivo odstrániť nijakým prostriedkom. Keďže alkohol odvodňuje, treba dopĺňať tekutiny, aj polievka dokáže zázraky. Aj napriek nechuti je dobré prinútiť sa niečo zjesť. Lepšie je jesť bielkoviny a sacharidy než tuky, ktoré viac zaťažujú narušený metabolizmus.

Autor: Karolínka

Originálny darček pre milovníkov vína

Narodeniny blízkej osoby sa pomaly blížia a vy si lámete hlavu nad originálnym darčekom, ktorý by potešil a zároveň bol nevšedným? Česká mincovňa si pre takúto výnimočnú udalosť pripravila striebornú medailu od Terezy Eisnerovej, ktorá zakomponovala do vizuálu symbol nesmrteľnosti a večnej mladosti.

 

Už od dávnych čias bola symbolika vinnej révy rozoberaná v literárnych dielach a spisoch. Grécky dramatik Euripides tvrdil, že kde nie je víno, nie je ani láska. Vrcholný predstaviteľ francúzskeho romantizmu Victor Hugo zas, že Boh stvoril len vodu a človek víno. Do dnes používame príslovie vo víne je pravda, či zreješ ako víno. Ak preto premýšľate nad zaujímavým darčekom k narodeninám – darujte symbol, ktorý časom nestráca svoju hodnotu. Česká mincovna si pre tieto príležitosti pripravila striebornú medailu k narodeninám – vínna réva, na ktorú si môžete nechať vygravírovať osobné venovanie.

Striebornú medailu k narodeninám – Vínna réva od Českej mincovne zakúpite od 92 €.
Pre viac informácií navštívte www.ceskamincovna.sk

Zdroj: Jana N.

Prečo jesť šalát každý deň

Hlávkový šalát, rukola, lollo rosso či lollo biondo, ľadový šalát, rímsky šalát, čakanka… všetko sú to druhy listových šalátov. Všetky zdravé. Všetky začínajú len ako malá čierna bodka.

 

Mali ste dnes už šalát? Myslíme taký zelený – z krehkých listov, ktoré majú rôznu chuť podľa toho, o aký druh ide. Zelené šaláty sú svieže a chrumkavé. Existuje veľa rôznych druhov, ktoré poskytujú mnoho rozličných textúr, farieb a chutí. Môžete si ich upraviť tak, aby vám poskytovali čo najväčší pôžitok. Skvele sa kombinujú s ďalšími druhmi zeleniny, vynikajúco sa dopĺňajú so syrmi či s orechmi. 

Denno-denné jedenie zelených listových šalátov sa môže stať jedným z najzdravších zvykov. V strave moderného človeka často chýba dostatok zeleniny, ovocia a strukovín. Zaradiť do stravy zelené listové šaláty môže byť skvelá cesta k náprave. Je to veľmi jednoduchý spôsob, ako do jedálnička zaradiť nevyhnutnú dávku zeleniny.

Listové šaláty obsahujú mnoho vlákniny, ktorá často v strave chýba. Vláknina pomáha znižovať cholesterol v krvi a pomáha upravovať trávenie a predchádzať tak zápche. Vláknina tiež pomáha udržovať pocit plnosti. Takže v konečnom dôsledku nepotrebujete toľko jesť. Ak chcete schudnúť, alebo sa vám ťažko udržuje primeraná hmotnosť, určite zo svojho jedálnička nevynechajte zelené listové šaláty. Aj vedecké štúdie preukázali, že ak začnete jedlo zeleným šalátom, dosiahnete skôr pocit plnosti a v konečnom dôsledku toho zjete menej. Takže celkovo prijmete menej kalórií. Zelené šaláty majú totižto veľký objem.

Ak jete často zelené šaláty, budete mať v krvi oveľa viac antioxidantov.  V podobe vitamínov C a E, kyseliny listovej, lykopénu a iných. Antioxidanty sú tie látky, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením spôsobeným škodlivými molekulami – voľnými radikálmi. Tie spôsobujú starnutie, ale tiež spôsobujú vznik závažných ochorení, pomáhajú chrániť telo napríklad pred rakovinou či srdcovo-cievnymi ochoreniami.  Ak budete jesť zelené šaláty s pridaním mononenasýtených mastných kyselín, ľudsky povedané, s trochou panenského olivového oleja, kúskami avokáda či s orechmi, pomôže to vášmu organizmu vstrebať látky ako sú lykopén či luteín. Takže keď si pokvapkáte zelený listový šalát olivovým olejom, je to, akoby ste si pridali pár rokov života.

 

Päť zdravotných výhod zelených šalátov

1/ Pevné kosti
Keď sa hovorí o potravinách, ktoré majú vplyv na pevné kosti, asi vám hneď nenapadne špenát, čakanka či žerucha. Avšak šaláty obsahujú veľa vitamínu K. Práve ten je nevyhnutý v procese mineralizácie kostí.  Len jeden hrnček posekanej žeruchy obsahuje 100% dennej dávky vitamínu K, čakanka až 120% a špenát dokonca  170% dennej dávky.

2/ Ostrý zrak
Šaláty obsahujú dostatok kartenoidu – vitamínu A, luteínu a zeaxantínu. Všetko sú to kľúčové látky, zodpovedné za zdravý zrak.

3/ Pevné svalstvo
Všetci asi poznáme Pepka námorníka, ktorý po zjedení špenátu získa nadľudskú silu. Nie je to len taký výmysel. Dusičnany, hojne zastúpené v špenáte a iných listových šalátoch spôsobujú, že svaly potrebujú na svoju činnosť menej kyslíka, čím sa zlepšuje ich činnosť.

4/ Ochrana srdca
Šaláty obsahujú hneď dve dôležité živiny, ktoré sú potrebné na zdravé fungovanie srdca: kyselinu listovú a vlákninu. Čím vyšší podiel kyseliny listovej je v strave, tým nižšie je riziko srdcového infarktu a iných kardiovaskulárnych chorôb.  Vláknina pomáha znižovať cholesterol v krvi.

5/ Boj s cukrovkou
Vznik cukrovky je úzko prepojený s chronickým nedostatkom horčíka. Listové šaláty, najmä špenát či rukola, ho obsahujú veľké množstvo, ktoré v boji s cukrovkou pomáha.

Autor: Martina K.

Najvzrušujúcejšie momenty z London Fashion Weeku – sezóna Jar/Leto 2023

New York Fashion Weeku svetové týždne módy prešli do Londýna, no jeho priebeh narušil odchod kráľovnej Alžbety II., ktorá zosnula 8. septembra 2022.

 

Burberry, Raf Simons a iní chceli zrušiť svoje prehliadky, no Harris Reed, americký talent vyhlásil, že londýnska módna scéna sa musí po sérii covid prerušení postaviť na nohy. Harmonogram bol skrátený a prekrýval sa so štátnym pohrebom kráľovnej Alžbety II.

Pozrime sa na výber zaujímavých momentov:

JW ANDERSON

Záverečný model JW Andersona , čierne tričko s nápisom Her Majesty The Queen, bol priamou poctou zosnulej kráľovnej.

 

HARRIS REED

15.septembra 2022 Haris Reed oficiálne odštartoval jarno-letnú sezónu 2023, ktorou vzdal poctu zosnulej panovníčke kolekciou nadštandardných rób s dramatickými čelenkami od Vivienne Lake.

 

NENSI DOJAKA

Kolekcia albánskej dizajnérky sa jemne dotýka erotiky, spája lurex a čipku vytvarovanú do podprsenkových košíkov, zatiaľ čo leopardí vzor a džínsovina odkazujú na 90. roky. Predvádzala talianska modelka Vittoria Ceretti a modelka a  herečka Emily Ratajkowski.

 

HALPERN

Značka vzdala hold zosnulej kráľovnej modrým modelom s kapucňou a šatkou ako pripomienkou k plesovým šatám kráľovnej Alžbety II z roku 1957.

Kolekcia je ódou na 60. výročie Barbie Dreamhouse, vyjadrením detstva Michaela Halperna v štáte New York a obsahovala osem modelov venovaných Barbie, zamatové diskotékové šaty a zvonové nohavice.

 

SIMONE ROCHA

Miešanie volánov s úžitkovými detailmi na dámskom a pánskom oblečení, bomber bundy a volánové spodničky nosené ako sukňa, popruhy charakterizujú kolekciu Simone Rocha.

 

ERDEM

Erdemove modely skúmali tému zručnosti a oddanosti reštaurovania umenia.

 

CHRISTOPHER KANE

Dizajnér postavil korzet z PVC, ktorý zmenil spodnú bielizeň na vedecký experiment,  aby zdôraznil strašidelný a fascinujúci spôsob, akým štýl ohýba naše kostry.

 

MOLLY GODDARD

Molly Goddard zaujala fialovo-ružovými šatami ako z morskej peny s červeným topom.

 

KNWLS a UGG

Apokalyptická, nervózna, hyper-ženská kolekcia KNWLS sa zdá byť v rozpore s príjemnou mäkkosťou značky UGG.

Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com
Obrázky: Acielle / Style Du Monde, Vogue, Filippo Fior/gorunway. com, getty images

 

 

Citrón- domáci prostriedok na pestovanie krásy

Citrón je výborným domácim liekom, obsahuje vitamín C a má skutočne liečivú silu, pomáha nám vybudovať si lepšiu imunitu. Využívame ho najmä vtedy, ak sa necítime najlepšie, no citrón sa však dá použiť aj pri pestovaní krásy. Zosvetľujúce účinky citrónovej šťavy poznali už naše babičky, keď si jeho šťavou bielili pehy. Cisárovná Sisi využívala citrónovú vodu, aby mala krásnu pleť. Je skutočne výbornou domácou medicínou a pomôže nám aj k omladnutiu.

 

Citrónová šťava je známa svojím bieliacim účinkom, preto sa používa ako prísada do rôznych krémov a pleťových masiek. Citrónovou šťavou môžete odstrániť tmavé fľaky z rúk i z tváre, dokonca aj hnedé fľaky na koži. Pokožka sa vďaka nej zjemní, preto si ju môžete pridať do krému na zjemnenie pokožky.

Aj samotným zubom môžete dopomôcť k belšiemu vzhľadu, ak do pohára s citrónovou šťavou zmiešate aj sódu bikarbónu. Spravte tak aspoň hodinu po umývaní s pastou, aby mohli pôsobiť len prírodné zložky.

Ak máte problémytrávením, začnite deň tak, že si do teplej vody pridáte citrónovú šťavu. Hneď sa budete cítiť lepšie. Napriek tomu, že citróny majú kyslú chuť, pri trávení sa metabolizujú na uhličitan draselný, ktorý kyslosť neutralizuje a chráni tak výstelku tráviaceho traktu.

Citrónovú šťavu môžete použiť aj na umývanie vlasov. Namiesto šampónu si ju nalejte na vlhké vlasy, tie si potom opláchnite vodou s prísadou bóraxu, ktorý zmäkčuje tvrdú vodu. Vlasy budú hebké a príjemné na dotyk. Blondínky môžu citrónovú šťavu použiť aj na prirodzené zosvetlenie. Ak vám vypadávajú vlasy, zmiešajte ho s kokosovým mliekom.

Použite ju aj na umývanie pokožky, ktorá tak dosiahne osviežujúci účinok. Večer si do studenej vody nakrájajte pol citróna a ráno si touto vodou umyte tvár a telo. Nechajte ju vsiaknuť do pokožky a vyschnúť. Citrónová voda vám vzpruží uvoľnené svaly, vyhladí drobné vrásky, a zároveň upokojí. Ak máte suchú pleť, zmiešate 3 čajové lyžičky citrónovej šťavy s rovnakým množstvom medu. Pridajte  k tomu pol pohára rozmixovanej varenej kapusty a naneste si to na tvár a dekolt. Po desiatich minútach opláchnite vlažnou vodou.

Na mastnú pokožku zasa použite pol čajovej lyžičky kurkumy, dva diely citrónovej šťavy a tri papáje. Túto masku treba nechať pôsobiť dvadsať minút a opláchnuť. Čierne uhry, ktoré vás trápia, môžu byť už minulosťou, ak rozrežete citrón a budete ním masírovať postihnuté miesta. Tvár si dôkladne opláchnite vodou a proces opakujte každý deň. Zmes vajíčka a pol lyžice šťavy zamedzuje tvorbe vrások. Ak zmiešate citrónovú šťavu s glycerínom, získate výborný liek na popraskané pery.

Citrón má veľa priaznivých účinkov, zvyšuje obranyschopnosť, osviežuje, omladzuje a tiež krásne vonia. Okrem pridania do čajíkov si ho pridajte aj do kúpeľa. Ak chcete mať krásnu pokožku, zdravé lesklé vlasy, nechty  a pery, využite ho dôkladne  a budete samy prekvapené z výsledkov.


Autor:
INA
Foto: Shutterstock.com