Domov Blog

KOLEKCIA NEWBORN JESEŇ/ZIMA ’23 SINSAY

Nie je nič krajšie ako úsmev na detskej tváričke. Postarajte sa o jeho pohodlie a
voľnosť tým, že siahnete po jedinečnej kolekcii oblečenia pre novorodencov, ktorú
značka Sinsay prináša špeciálne s ohľadom na potreby novorodencov.

 

Objavte jesennú edíciu kolekcie a pripravte šatník svojho dieťaťa na chladnejšie dni.
Teplé, tlmené farby, jemné vzory a pôvabné akcenty, akými sú volány či mašličky – to
je recept na dokonalú jesennú kolekciu pre deti. V kolekcii Newborn nájdete nielen
klasické body a overaly, ale aj legíny a množstvo multibalení a súprav. Tie sú ideálne
aj ako darček pre budúcich rodičov.

Vzhľad však nie je všetko – proces tvorby detského oblečenia si vyžaduje osobitnú
pozornosť na kvalitu, a preto je séria Newborn zárukou jemných, kvalitných látok, ktoré
nedráždia jemnú detskú pokožku. Prezrite si všetko dostupné oblečenie a doplnky,
ktoré potešia každú mamičku a splnia požiadavky tých najmenších a najnáročnejších
zákazníčok.

Spoznajte celú jesennú verziu kolekcie Newborn – nájdete ju vo vybraných
predajniach, na sinsay.com a v aplikácii.

Zdroj: Bohuš M.

Citrón- domáci prostriedok na pestovanie krásy

Citrón je výborným domácim liekom, obsahuje vitamín C a má skutočne liečivú silu, pomáha nám vybudovať si lepšiu imunitu. Využívame ho najmä vtedy, ak sa necítime najlepšie, no citrón sa však dá použiť aj pri pestovaní krásy. Zosvetľujúce účinky citrónovej šťavy poznali už naše babičky, keď si jeho šťavou bielili pehy. Cisárovná Sisi využívala citrónovú vodu, aby mala krásnu pleť. Je skutočne výbornou domácou medicínou a pomôže nám aj k omladnutiu.

 

Citrónová šťava je známa svojím bieliacim účinkom, preto sa používa ako prísada do rôznych krémov a pleťových masiek. Citrónovou šťavou môžete odstrániť tmavé fľaky z rúk i z tváre, dokonca aj hnedé fľaky na koži. Pokožka sa vďaka nej zjemní, preto si ju môžete pridať do krému na zjemnenie pokožky.

Aj samotným zubom môžete dopomôcť k belšiemu vzhľadu, ak do pohára s citrónovou šťavou zmiešate aj sódu bikarbónu. Spravte tak aspoň hodinu po umývaní s pastou, aby mohli pôsobiť len prírodné zložky.

Ak máte problémytrávením, začnite deň tak, že si do teplej vody pridáte citrónovú šťavu. Hneď sa budete cítiť lepšie. Napriek tomu, že citróny majú kyslú chuť, pri trávení sa metabolizujú na uhličitan draselný, ktorý kyslosť neutralizuje a chráni tak výstelku tráviaceho traktu.

Citrónovú šťavu môžete použiť aj na umývanie vlasov. Namiesto šampónu si ju nalejte na vlhké vlasy, tie si potom opláchnite vodou s prísadou bóraxu, ktorý zmäkčuje tvrdú vodu. Vlasy budú hebké a príjemné na dotyk. Blondínky môžu citrónovú šťavu použiť aj na prirodzené zosvetlenie. Ak vám vypadávajú vlasy, zmiešajte ho s kokosovým mliekom.

Použite ju aj na umývanie pokožky, ktorá tak dosiahne osviežujúci účinok. Večer si do studenej vody nakrájajte pol citróna a ráno si touto vodou umyte tvár a telo. Nechajte ju vsiaknuť do pokožky a vyschnúť. Citrónová voda vám vzpruží uvoľnené svaly, vyhladí drobné vrásky, a zároveň upokojí. Ak máte suchú pleť, zmiešate 3 čajové lyžičky citrónovej šťavy s rovnakým množstvom medu. Pridajte  k tomu pol pohára rozmixovanej varenej kapusty a naneste si to na tvár a dekolt. Po desiatich minútach opláchnite vlažnou vodou.

Na mastnú pokožku zasa použite pol čajovej lyžičky kurkumy, dva diely citrónovej šťavy a tri papáje. Túto masku treba nechať pôsobiť dvadsať minút a opláchnuť. Čierne uhry, ktoré vás trápia, môžu byť už minulosťou, ak rozrežete citrón a budete ním masírovať postihnuté miesta. Tvár si dôkladne opláchnite vodou a proces opakujte každý deň. Zmes vajíčka a pol lyžice šťavy zamedzuje tvorbe vrások. Ak zmiešate citrónovú šťavu s glycerínom, získate výborný liek na popraskané pery.

Citrón má veľa priaznivých účinkov, zvyšuje obranyschopnosť, osviežuje, omladzuje a tiež krásne vonia. Okrem pridania do čajíkov si ho pridajte aj do kúpeľa. Ak chcete mať krásnu pokožku, zdravé lesklé vlasy, nechty  a pery, využite ho dôkladne  a budete samy prekvapené z výsledkov.


Autor:
INA
Foto: Shutterstock.com

 

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

  • Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur
  • Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku
  • Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu

Allianz – Slovenská poisťovňa už od vzniku pandémie eviduje rekordné nárasty poisťovacích podvodov. Za prvých 8 mesiacov tohto roka už v štyroch oblastiach boli prekonané celoročné sumy odhalených podvodov. „Najväčší nárast sme zaznamenali v povinnom zmluvnom poistení, kde sme za 8 mesiacov tohto roka odhalili podvody za vyše 1,6 milióna eur, čo je o polovicu viac ako za celý minulý rok. O 40 % stúpla výška podvodov v poistení privátneho majetku za rovnaké obdobie oproti celému minulému roku. Minuloročný rekord vo výške odhalených podvodov sme prekonali aj v poistení podnikateľov a v životnom a úrazovom poistení,“ upresňuje vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz Jaroslava Kováčiková.

Od januára do augusta 2023 odhalil Allianz spolu 2 371 poisťovacích podvodov za viac ako 10 miliónov eur. Oproti rovnakému obdobiu v roku 2022 Allianz preveroval o 244 škôd viac, pričom najväčší nárast v počte prípadov zaznamenal v životnom a úrazovom poistení, a to až o 233 kusov.

 

Zdroj: Allianz

Trendy v podvodoch

V havarijnom poistení eviduje Allianz viac pokusov uplatniť si staršiu škodu, ktorá vznikla ešte pred poistením vozidla. „Poškodení sa snažia uplatniť si buď celé poškodenie v pôvodnom rozsahu, alebo so zväčšeným rozsahom, teda chcú staré poškodenie priradiť k reálnej škode. Zaujímavosťou je, že doteraz sme sa s takýmito pokusmi stretávali približne do dvoch týždňov od uzatvorenia poistnej zmluvy, tento rok sa objavujú aj niekoľko týždňov až mesiacov po uzatvorení poistky. Tieto pokusy zachytávame napriek tomu, že všetky poškodenia sú na takto poistenom jazdenom motorovom vozidle fotograficky zaznamenané v deň, kedy je uzatvorené poistenie. Takže je možné ich vzájomne porovnať s poškodeniami, ktoré si klient následne uplatňuje,“ vysvetľuje koordinátor špeciálnych činností Allianz Vojtech Kosík.

Podobný trend snahy o uplatnenie nárokov a poškodenia zdravia, ktoré vznikli ešte pred účinnosťou poistenia, registruje Allianz aj v životnom a úrazovom poistení. V jednom prípade si klient chcel neoprávnene uplatniť úraz spred roka z novej poistky, ktorú si uzatvoril na jar tohto roku. V zdravotnom dotazníku neuviedol žiaden úraz a po 2 týždňoch nahlásil úraz ľavého ramena. Preverovaním Allianz zistil, že tento rok nebol z dôvodu úrazu ošetrený v žiadnom zdravotníckom zariadení, avšak pred rokom mu to isté rameno ošetrili na pohotovosti. Klient zároveň v deň uzavretia poistky nastúpil na plánovanú operáciu ľavého ramena, ktorá bola súčasťou liečby úrazu ramena, ktorý mu pred rokom vznikol pri futbalovom zápase. Klient si tak účelovo uzavrel poistku, aby získal poistné plnenie za operáciu a hospitalizáciu v sume 3 200 eur.

V majetkových poisteniach zas Allianz pozoruje trend navyšovania možného poistného plnenia, ale tiež aj častejšie pokusy o poistenie už poškodenej veci. Tento rok napríklad Allianz riešil prípad, kedy si klient kúpil chatu v Nízkych Tatrách, ktorú chcel zrekonštruovať na náklady poisťovne. Krátko po jej poistení nahlásil poškodenie strechy stromom padnutým počas víchrice. Allianz zdokumentoval poškodenia, ale padnutý strom tam nebol, lebo ho vraj už odpratali lesníci. Preverením na príslušnom urbariáte pracovníci Allianz zistili, že k poškodeniam došlo počas veternej kalamity v roku 2019. Porovnaním fotodokumentácie poškodení vytvorených urbariátom a neskôr poisťovňou sa zistilo, že ide o identické poškodenia. Klient si tak chcel podvodom uplatniť škodu v hodnote 10-tisíc eur. „Tento trend pripisujeme aj dôsledkom „pandemického“ obdobia, kedy mnohí ľudia v dôsledku zhoršenej ekonomickej situácie eliminovali platby za poistenia, ktoré nie sú zákonné alebo povinné. Až pri vzniku škody na nepoistenej veci alebo zdraví sa snažia rýchlo uzavrieť poistenie a krátko na to nahlasujú svoju škodu, čím sa však dopúšťajú nezákonného konania,“ uzatvára J. Kováčiková.

Jesenný wellness, ktorým podporíte svoju imunitu

Jeseň patrí medzi najfarebnejšie obdobie roka, no je známa aj sychravým a veterným počasím. Práve kolísajúce teploty a zmena počasia často preveria aj naše zdravie. Doprajte si preto počas tohto obdobia zaslúžený relax, vďaka ktorému podporíte svoju imunitu.

 

Saunovanie

Dážď, hmlisté rána a skoršie stmievanie môžu viesť k tomu, že ľahšie upadneme do depresie. Tá môže vyústiť nielen psychickými problémami, ale aj zhoršením imunitného systému. Práve preto by sme počas jesene mali oveľa viac myslieť na svoje duševné, aj fyzické zdravie. Spojte teda príjemné s užitočným a vyskúšajte saunu. Pri saunovaní sa telesná teplota zvýši o 0,5 až 1,5 stupňa a to zabraňuje vírusom, i baktériám šíriacim sa v tele ich ďalšie množenie. Saunovanie je tak výbornou voľbou na posilnenie imunity. Okrem toho má sauna blahodarné účinky na srdcovocievny systém, uvoľňuje svaly a detoxikuje organizmus. V neposlednom rade sa pri saunovaní z tela vyplavujú endorfíny, ktoré majú za následok zlepšenie nálady.

 

Aromaterapia

Skvelou možnosťou ako podporiť počas sychravých dní svoju imunitu je aj aromaterapia. Siahnuť môžete po esenciálnych olejoch, ktoré sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube. Okrem toho, že nádherne prevoňajú váš domov majú viaceré z nich aj antibakteriálne a  antivírusové účinky. Esenciálne oleje tiež dokážu podporiť oslabenú imunitu a zmierniť už existujúce respiračné ochorenia. Voľte oleje, ktoré majú čisto prírodné zloženie. Počas chladných mesiacov je vhodný olej s obsahom eukalyptu, levandule, ale aj zázvoru, či  mäty piepornej. Oleje môžete vdychovať, rozptýliť ich do ovzdušia pomocou difuzéra, alebo si nimi natierať pokožku.

 

Otužovanie

Svoje opodstatnenie počas jesenného obdobia má aj otužovanie. Časté otužovanie totiž výrazne zvyšuje odolnosť organizmu, zlepšuje pružnosť ciev a tiež náladu. Počas otužovania sa zvyšuje hladina cytokínov a bielych krviniek v krvi. Pri pravidelnom otužovaní sa tak  imunitný systém naštartuje a zároveň začne brániť voči chorobám. Začnite s otužovaním postupne a to striedaním horúcej a studenej sprchy, neskôr prejdite na ľadový kúpeľ a ak vás otužovanie chytí za srdce, môžete skúsiť plávanie v rieke, či jazere.

 

Horúci kúpeľ

Nič nie je príjemnejšie, ako sa po náročnom dni ponoriť do horúcej vane. Horúci kúpeľ, rovnako ako otužovanie prináša viacero benefitov. Teplo napomáha k cirkulácii krvi a tak uvoľňuje svalstvo, znižuje krvný tlak a pomáha pri nespavosti. Výborne pôsobí aj pri prechladnutí, keďže para z vody uvoľňuje dutiny a pomáha pri vykašliavaní hlienu. Využite teda silu horúceho kúpeľa ako prevenciu pred chorobami, alebo aj ako podpornú liečbu pri už existujúcej chorobe.

Text: Michaela Miňová,
Foto: unsplash.com

 

 

 

 

Ako vymazať zlú náladu a stres?

Som upracovaný, unavená, nervózny, smutná, nemôžem spať, v hlave mi treští, bolí ma chrbát. Trápia ma bolesti žalúdka, v zamestnaní sa neviem sústrediť na prácu, dokonca už nedokážem plniť zadané úlohy. Mám „depku“…

 

Zlú náladu ľudia pociťujú najčastejšie na jeseň. Skončili dovolenky, počasie sa zhoršuje, neskôr svitá a skôr sa stmieva. Príroda sa pomaly ukladá na zimný spánok, ale od ľudí sa žiada plné pracovné nasadenie. Jeseň je „ideálny čas“ pre nepríjemnú až mizernú náladu, ktorá v hraničných prípadoch nezriedka končí depresiami s nevyhnutným následným liečením.

Odborníci odhadujú, že skutočnými depresiami môže trpieť päť až deväť percent žien a dve až päť percent mužov. Posledné výskumy však ukazujú, že depresia u mužov nie je menej častá, iba sa inak prejavuje a jej výskyt stúpa a presúva sa do stále mladších vekových hladín. Najohrozenejšími skupinami sú ženy v klimaktériu, starší ľudia, ženy v šestonedelí a na materskej dovolenke, muži a ženy s nadmerným pracovným zaťažením, ľudia citliví na zmeny počasia.

 

Najlepšia obrana je útok

A platí to aj v prípade zlej nálady a stresu. Keď človek cíti, že zlá nálada prichádza, je potrebné, aby zmobilizoval svoje sily a prípadným depresívnym stavom predchádzal. V tomto prípade je najlepšou možnosťou vyvážený životný štýl. Aj keď premenlivosť a nepriazeň počasia mnoho ľudí od fyzickej aktivity odradí, práve pohyb je prevenciou proti depresívnym stavom. Jeden z najdôležitejších a najcharakteristickejších ľudských pohybov – vzpriamená chôdza – prakticky vymizol z repertoáru „civilizovaného“ človeka. Predstavuje výborný prostriedok na udržiavanie duševnej rovnováhy, predchádzanie stresov, pocitov úzkosti, neistoty, vyčerpania alebo depresie. Chôdza, pri ktorej poriadne pridáme do kroku, pôsobí spoľahlivo proti smútku, melanchólii, depresiám, prehlbuje pocit duševnej sviežosti a zvyšuje pocit energie. Ľudia majú, hoci si to ani neuvedomujú, po rýchlejšej chôdzi nutkanie a chuť do činnosti. A pritom stačí krátka a rýchla prechádzka trvajúca 10 – 15 minút. Osobné psychické a „bolestné“ zdravotné problémy sa po takomto telocviku zdajú menej závažné.

Chôdza zlepšuje látkovú premenu v ľudskom organizme, priaznivo pôsobí na trávenie, posilňuje dýchacie svalstvo, dobre pôsobí na znižovanie krvného tlaku. Chôdza určitej intenzity je predpisovaná v určitom dávkovaní aj u ľudí s cukrovkou, pri ťažkostiach s dýchacími cestami (astma, chronický zápal priedušiek a p.), ale aj pri problémoch so srdcom (po prekonaní infarktu, pri ischemickej chorobe srdca. Chôdza je (popri plávaní) pri predpisovaní pohybového režimu veľmi dôležitá u ľudí s nadváhou a postihnutím kĺbov. Vtedy je oveľa výhodnejšia ako behanie – kĺbne spojenia netrpia otrasmi. Chôdza je skrátka zábava aj lacný, ekonomicky výhodný liečebný a preventívny antidepresívny prostriedok.

 

Vedeli ste?

Hoci si takmer tridsať percent ľudí myslí, že v depresii boli ponorení viackrát za život, skutočná choroba, ktorá sa pod týmto názvom skrýva, zasa až tak častá nie je. Smútok a zlá nálada, ktoré ľudia často za depresiu označujú, patria k normálnemu životu. Príznakom skutočnej depresie sú až prejavy, ktorých spoločným znakom je nepriateľstvo k sebe samému. Depresívni ľudia sa hodnotia ako zlí, majú intenzívny pocit, že nič nedokážu a nič dobrého si nezaslúžia, že život nemá zmysel. Strácajú záujem o veci, ktoré im inokedy robili radosť a sú podráždení.

Zdroj: ZNZ

Z niektorých modelov mali hostia zimomriavky!

Industriálny priestor Refinery Gallery sa stal predvádzacím mólom! Ako to pristalo v úlohe modelky Zuzane Plačkovej, Lucii Mokráňovej či Sise Sklovskej a v úlohách modelov hercovi Viktorovi Ibarovi, Martinovi Šmahelovi, alebo raperom Egovi či Majselfovi?

 

Už 18. ročník prehliadky súčasnej módy bol nabitý celebritnými menami nielen v radoch hostí, ale iskrilo to aj medzi módnymi tvorcami. „BMD-čka“ sú v ich ponímaní vždy považované za fantastickú príležitosť na ukážku ich kreativity a tvorby.

Zároveň je to príležitosť stretnúť sa a s pohárom sviežich bubliniek v ruke zdieľať radosť z módy. Preto pri takýchto príležitostiach nesmie chýbať ani jeden z dlhoročných partnerov BMD a partner slovenskej krásy reprezentovanej súťažou Miss Slovensko – šumivé víno Hubert.

Špeciálni hostia a emócie

Mólo počas prvého dňa septembrovej edície prestížneho podujatia BRATISLAVSKÉ MÓDNE DNI – LEXUS jeseň 2023 patrilo súčasným módnym tvorcom, medzi ktorými nechýbali mená ako Michaela Ľuptáková, Jana Jurčenko, PONER či špeciálna módna šou medzinárodne uznávanej návrhárky Jitky Klett.

Už pri vstupe do priestorov hostí spomedzi hercov,
športovcov, hudobníkov, výtvarníkov či influencerov vítali pyramídy vybudované z fliaš lahodného sektu Hubert Grand. Na privítanie si všetci prítomní mohli vychutnať ľahučkú novinku s bledomodrou etiketou Hubert Grand Zero dosage, ktorú s neúnavným úsmevom počas celého večera dolieval do pohárov hosťom hlavný someliér HUBERT J.E. pán Juraj Kordiak.

Rad pri chladiacich nádobách so šumivým vínom sa
netvoril len pre veľký záujem. Juraj Kordiak je známy tým, že rád odpovedá na všetky otázky súvisiace so šumivým vínom, čo sa dialo aj v rámci BMD. Pri jednej z pyramíd sa odfotil  s hosťami akcie aj generálny riaditeľ seredského závodu na výrobu slovenského šumivého vína Hubert J.E., Peter Krupa: „Sme radi, že sme spolu so značkou Hubert mohli byť  opäť pri tomto významnom projekte a podporili sme módnu tvorbu i kultúrny život na Slovensku.“
Spoločnosť na fotografii mu robí známa kostýmová a scénická výtvarníčka Simona Vachálková.

 

Krása a bublinky

Počas druhého dňa BRATISLAVSKÝCH MÓDNYCH DNÍ – LEXUS jeseň 2023 si hostia pozreli so
zatajeným dychom prehliadku českej módne tvorby reprezentovanej MACHAČ fashion, najnovšiu kolekciu jednej zo stálic slovenskej módnej tvorby Zuzany Hakovej a napätie v dámskej časti publika vzrástlo pri pohľade na vyšportované telá modelov predvádzajúcich kúsky z dielne Lombardi Fashion House. Pravidelne očakávanou udalosťou dní pretkaných módou, kultúrou a stretnutí s bublinkami býva prehliadka jednej z najznámejších slovenských
módnych návrhárok Jany Pištejovej.

Nesklamala a prehliadku svojej novej kolekcie otvorila čiernobielym modelom, ktorý predviedla najúspešnejšia spomedzi slovenských influenceriek, matka ročného syna Diona, Zuzana Plačková. Prehliadka patrila k tým, ktoré zvyknú v publiku rozvíriť diskusie a túžby a v nejednom prípade dámam i pánom behali po chrbte zimomriavky!

Novinkou na tohtoročnej oslave súčasnej módy boli už spomínané pyramídy vybudované z fliaš Hubert Grand. Výherkyne minulých ročníkov Miss Slovensko Leona Novoberdaliu a Sophia Hrivňáková sa s jednou z pyramíd odfotili a neboli jediné. Fotku s pyramídou šumivého vína má aj Janka Vozárová, Viktória Podmanická, Petra Siváková, Mária Čírová, organizátorka BRATISLAVSKÝCH MÓDNYCH DNÍ – LEXUS
jeseň 2023 Mária Reháková či Zuzana Vačková,
ktorá jesenné BMD zhodnotila takto: „Bol to skvelý inšpiratívny a elegantný večer, oči sa pokochali na krásnych modeloch a chuťové poháriky sa zase potešili lahodnými bublinkami sektu Hubert.“ Spojenie s eleganciou, krásou a kreativitou je slovenskému šumivému vínu Hubert blízke odjakživa, čo dokazuje jeho prítomnosť na podujatiach, ktoré majú cveng! https://www.instagram.com/hubertsekt/

Zdroj: Silvia P.

 

Odporúčané doplnky výživy pre psov na pravidelné užívanie

Zdroj obrázku: artjazz / Stock.adobe.com

Tak ako ľudský aj zvierací organizmus starne a oslabuje sa. Je to prirodzené, o čo ťažšie proti tomu bojovať. Možné je ale procesy oslabenej obranyschopnosti spomaľovať, a tým aj odďaľovať negatívne následky. Pod tým rozumieme napr. problémy s trávením, resp. s metabolickou premenou živín a s posilňovaním pohybového aparátu. Odporúčané sa tak stávajú doplnky výživy s konkrétnymi chýbajúcimi živinami v tele psov.

 

Doplnky výživy pre psov na posilnenie pohybového aparátu

Sú to zároveň jedny z najpredávanejších produktov v danej kategórii, čo potvrdzuje aj aktuálny záujem zo strany majiteľov psov u predajcu Panakei.sk. Predajca je známy tým, že sa venuje výlučne slovenským naturálnym krmivám, vďaka čomu podporuje lokálne zdroje. Tento prístup hodnotíme za ekonomicky a ekologicky výhodný, čo však nie je jeho jedinou skvelou vlastnosťou.

Konkrétne kĺbová výživa pre psov je zameraná aj voči tak špecifickým ochoreniam a degradáciám, aké často postihujú psov vo veľmi skorom veku. Niekedy ide o menej než 6-mesačné, pre ktoré je z hľadiska vývoja dôležité čo najširšie nutričné zloženie. Preto kĺbové doplnky výživy pre psov obsahujú vyhľadávaný hyalurón-chondroitín komplex s porovnateľným efektom ako pri vnútrokĺbovej injekčnej aplikácii. Predpokladaný je tak dlhodobo vysoký účinok u šteniatok až po psov v záťaži a seniorov. Konzumácia týchto prípravkov sa odporúča aj v dôsledku náhlych úrazov a po operáciách.

 

Trávenie bez toxínov a iných škodlivých látok 

Aby naši štvornohí miláčikovia zdravo trávili, odporúčané a veľmi vyhľadávané sú prísady do stravy na vstrebávanie škodlivých látok. Takýto účinok prináša konkrétne organický prášok do granuliek. Pôsobí tak, že škodliviny na seba intenzívne viaže a následne ich vylúči spolu s výkalmi preč z organizmu. Je skvelou prevenciou pri bežných tráviacich ťažkostiach, dokonca aj pri alergiách a pri veľmi mimoriadnych vnútorných ťažkostiach a zápaloch.

Zdroj obrázku: artjazz / Stock.adobe.com

Široké džínsy ovládnu túto jeseň

Vychutnávame si posledné lúče letného slnka a čochvíľa je tu jeseň. Aké budú teda tohtoročné jesenné trendy? Jedným z nich sú široké džínsové nohavice, ktoré odkazujú na módu 90. rokov. V súčasnosti na ne nedajú dopustiť zvučné instagramové mená, ale aj celebrity ako Hailey Bieber, či Emily Ratajkowski. Oživte teda svoj jesenný šatník a zaobstarajte si čím skôr baggy jeans!

 

Komfortný kúsok

Denim snáď nikdy nevyjde z módy. Každoročne sa však mení jeho forma a tak skinny strihy striedajú tie oversize, klasickú rifľovinu nahrádza vyšúchaný denim a menia sa aj jeho odtiene. Túto sezónu je forma rifľových nohavíc jasne daná – džínsy sa budú nosiť v maxi širokom strihu a tak svojim nositeľkám zaručia komfort po celý čas nosenia.

Baggy jeans

Znížený sed, široký strih a výrazné vrecká. Toto je tohtoročný must have kúsok, ktorému žiadna z nás neodolá. Takzvané baggy jeans po rokoch opäť zažívajú boom a to nie len v dámskom svete. Stávajú sa aj obľúbeným kúskom viacerých mužov. V každom prípade, baggy jeans sa v ženskom šatníku dajú uplatniť v športovom, ale aj elegantnom štýle. Do práce ich kombinujte s oversize sakom a lodičkami, na voľný čas s teplákmi a chunky teniskami, i chelsea boots. Nič nepokazíte tiež ležérnou kombináciou voľných džínsov a basic trička, či tielka.

Hlavne pohodlne

Nohavice voľného strihu sú pohodlnou záležitosťou, no skúste ich skombinovať aj s ďalšími komfortnými kúskami. Na jeseň to môže byť pletený sveter, či blejzer, alebo nadrozmerná mikina. Športový nádych baggy džínsom dodá aj bombera, ktorá sa aktuálne opäť vracia na výslnie. Ak džínsy zladíte s trenčkotom, vytvoríte zaujímavý a pritom neopozeraný mestský look.

Rafinované detaily

Kým po iné roky vládol v móde tradičný denim bez výrazného zdobenia, či iných detailov, teraz je tomu inak. Na baggy džínsoch totiž opäť vedie vyšúchaný efekt, roztrhané časti nielen na kolenách a najmä obrovské vrecká. Do nich vďaka ich rozmerom môžete šikovne ukryť aj nevyhnutnosti, ako je mobil, či menšiu peňaženku. Keďže sú baggy džínsy známe tiež svojim bedrovým strihom, môžete tak v outfite nechať vyniknúť aj opasok. Staviť môžete na vybíjaný model opasku, ale aj tradičný kožený opasok, ktorým rozhodne nič nepokazíte.

Text: Michaela Miňová, foto: pinterest.com

Ako si vybrať kvalitný písací stôl

Koniec prázdnin znamená nielen návrat do školských lavíc, ale tiež nový, intenzívnejší návrat do práce. Mnoho z nás preto stojí pred otázkou ako efektívne zariadiť nielen domáci home office, ale aj priestor na učenie pre školáka. V obidvoch prípadoch zohráva hlavnú úlohu kvalitný písací stôl. Ako ho správne vybrať prezrádza nasledujúci článok.

 

Správny rozmer pre dospelého

Pri výbere písacieho stola dbajte nielen na prvý dojem, vyvolaný dizajnom, ale aj na funkčnosť, bezpečnosť a ergonómiu pri práci. Aby sa úlohy a pracovné povinnosti stali v jeho spoločnosti príjemnými a nespôsobovali zdravotné ťažkosti, je potrebné vziať do úvahy vaše preferencie, postavu, ako aj primeranú voľnosť pohybu všetkými smermi. Rozmer pracovnej plochy písacieho stola by vo všeobecnosti mal byť dostatočne veľký na to, aby umožnil užívateľovi zmeniť polohu pracovných prostriedkov, akými sú monitor či multifunkčné zariadenie. Minimálne rozmery pracovnej dosky stola by preto mali byť 120 x 70 cm a optimálna výška pre pohodlný písací stôl by sa mala pohybovať na úrovni 70 až 80 cm. Vychádza sa pri nej z priemernej výšky postavy mužov a žien.

Pri výbere veľkosti pracovnej dosky tiež zvážte či používate menší  notebook, alebo klasický počítač s monitorom, či viac monitorov, avšak tiež či pri práci používate iné pomôcky, ktoré potrebujete mať nepretržite na stole, alebo protiľahlej stene.

 

Ako vybrať písací stôl pre dieťa

V prípade výberu písacieho stola pre deti je dôležité zamyslieť sa nad tým, koľko detí bude stôl používať, či je stôl funkčne určený pre menšieho prváčika, alebo väčšieho školáka. Pri viacerých deťoch je lepšie zvoliť rozmerovo väčší stôl, kde sa budú môcť učiť aj dve deti naraz. Ak to priestorové možnosti umožnia vyberte taký stôl kde sa vám zmestí aj počítač, alebo aspoň tablet na stojane. Dôležitý je tiež úložný priestor, ktorý väčšinou zabezpečujú zásuvky, ktoré štandardne bývajú súčasťou detských pracovných stolov. V prípade školákov je ideálna veľkosť pracovnej dosky stola 70×140 cm.

Pri výbere správneho stolíka do detskej izby je preto namieste brať do úvahy aj vek dieťaťa. S tým totiž priamo súvisí aj výška stola. Rodičia preto s čoraz väčšou obľubou volia tzv. rastúci písací stôl. Ten sa potrebám dieťaťa okrem prispôsobuje najmä nastaviteľnou výškou.

Ak sa predsa len rozhodnete pri kúpe prvého stola uprednostniť štandardnú výšku 70 až 80 centimetrov, riešením môže byť aj výškovo nastaviteľná stolička. Ušetrí vám výdavky na opakované výmeny stolov súvisiace s rastom dieťaťa

 

Kam písací stôl umiestniť?

Okrem výberu samotného písacieho stola je tiež veľmi dôležité jeho umiestnenie v miestnosti. Prirodzené denné svetlo povzbudzuje k aktivite a menej namáha zrak, preto mnohí rodičia umiestňujú písací stôl v blízkosti okna. Naopak nevhodné je otočenie stola chrbtom k oknu, najmä ak pri práci vy, alebo váš malý školák využíva počítač. Svetlo odrážajúce sa od monitora môže potrápiť vaše oči a nie je vylúčené, že sa to časom môže vystupňovať až k bolestiam hlavy. Zlatým pravidlom je, že okno by malo byt pri písaní umiestnené po pravej strane ak máte doma ľaváka, alebo po pravej ak máte praváka.

 

Úložný priestor

V neposlednom rade je dôležitým aspektom pri výbere písacieho stola aj úložný priestor a taktiež stolová lampa, ktorá poskytne kvalitné osvetlenie. Úložný priestor by mal obsiahnuť všetky pracovné pomôcky, ktoré nepotrebujete mať nutne pri práci na stole. Stolová lampa zase nahrádza denné svetlo. Jej výber by si mali dospelý podriadiť práci s počítačom.  Školáci na druhej strane potrebujú kvalitnú lampu na písanie, ktorá zabezpečí, že si pri učení nebudú kaziť zrak. Dbajte tiež na estetiku miestnosti, teda pracovný stôl vyberajte tak aby štýlovo zapasoval do vášho interiéru a vizuálne nezaťažoval detskú izbu neprimeraným rozptýlením.

Zdroj: Nina M.
Produkty: www.roomfactory.sk

 

 

 

Divošky černice ako liek

Pôvodom týchto malých čiernych bobúľ z čeľade ružovitých je Ázia a Severná Amerika. Práve august je najvhodnejším obdobím na ich zber. Tieto „divošky“ s nezvyčajne vysokým obsahom vitamínu C rastú väčšinou divo.

 

Obsahujú veľa vlákniny, vitamínu C, kyselinu listovú – vitamín B a dôležité minerály.To, že je černica „divoška“ súvisí s miestom, kde rastie. Nájdeme ich na okrajoch lesov či chodníkov, medzi inými kríčkami, ale tie kultivované odrody pestujeme v našich záhradách. U nás dozrievajú koncom leta, v stredomorskej oblasti aj skôr.

Liečivé účinky černíc

Liečivé účinky černíc majú dužinaté plody, ale aj ochlpené lístky. Obsahujú vitamín C, čím posilňujú našu imunitu. Liečivé účinky majú vplyv aj na spomalenie starnutia, pomáhajú pri  cievnych chorobách a kŕčových žilách. Majú tiež protizápalové účinky na sliznice. Viažu voľné radikály a pomáhajú tak predchádzať nádorovým, srdcovým a pečeňovým ochoreniam. Zároveň nám pomáhajú zbaviť sa nervozity, zvyšujú odolnosť voči stresu.

Aj ich jadierka sú pre naše  telo užitočné. Obsahujú éterické oleje a salicyláty, ktoré pomáhajú pri liečbe reumy, zápalov a nachladenia. Černice obsahujú aj veľa vlákniny. Tá reguluje cukor v krvi a pomôže pri chudnutí – znižujú hmotnosť aj cholesterol. Okrem toho nám pomáhajú udržať pamäť v lepšej kondícii.

Ich listy sa zasa využívajú na prípravu čaju, ktorý má protizápalové účinky na sliznice ústnej dutiny a hrtana a tiež na liečbu močových a žlčových ciest, cukrovky i proti hnačke. Listy sa tiež pridávajú do kúpeľových zmesí na liečbu kožných chorôb.

Černice proti kašľu

Veľmi účinné sú proti kašľu a zachrípnutiu. V prírodnom liečiteľstve sa využíva čaj z černicových listov a šťava z plodov. Čerstvo vylisovanú šťavu ohrejte, použite sčasti na kloktanie, zvyšok po dúškoch vypite. Takáto kúra má priaznivý vplyv na preťažené hlasivky a dodáva aj osviežujúce ovocné kyseliny.

Najlepšie sa o účinkoch presvedčíte sami. Dokonca už známy Hippokrat vychvaľoval jej liečivé účinky vo svojich spisoch. Výborne chutia aj v podobe sirupu, džemu či v koláči.

Autor: INA
Foto: http://ak6.picdn.net/shutterstock