Najčastejšie problémy s kojením – ako ich riešiť?

Príchod bábätka na svet je bezpochyby krásnou udalosťou pre matku i celú blízku rodinu. Prináša veľa pozitívnych emócií, radosti, lásky. Zároveň so sebou nesie nové povinnosti a zodpovednosť. V prvých mesiacoch i rokoch života je dieťatko plne odkázané na starostlivosť rodičov a rodiny. Zvlášť cenný je v tomto materinský cit, ktorý sa v nás všetkých odmalička budoval. Bol umocnený dojčením a materským mliekom. Ako však riešiť prípadné problémy, ktoré môžu kojenie novorodenca sprevádzať?

 

Začnite ešte počas tehotenstva

Nebudeme zabŕdať do biológie, no ako iste viete, materské mlieko sa prirodzene tvorí pôsobením hormónov v tele matky počas tehotenstva a predovšetkým v priebehu pôrodu. Je preto dobré venovať starostlivosti o prsníky a bradavky pozornosť už počas tehotenstva, keď sa začínajú v tele diať zmeny. Už vtedy môže žena pociťovať zvýšenú citlivosť bradaviek či ich tmavnutie, prsníky sa postupne zväčšujú. Dobrou ´prípravou´ na bezproblémové kojenie je premazávať bradavky, ideálne čistým lanolínom. Prípadne sa poraďte s gynekológom, no určite si dajte pozor v prípade, ak si všimnete, že sú bradavky suché, či prípadne svrbia. To je signál, že treba zasiahnuť a riešiť prípadné problémy s kojením ešte predtým, než príde dieťatko na svet.

Prvé dni po pôrode

Odborníci sa zhodujú, že najviac materského mlieka sa začína tvoriť medzi druhým až štvrtým dňom po pôrode. Je to prirodzený proces – aj telo matky a hormóny si zvykajú na niečo nové a samozrejme, patrične na to reagujú. V súvislosti s možnými problémami sa preto môže objaviť nežiaduca bolesť prsníkov spôsobená naliatím materského mlieka. Tento problém môžete sama eliminovať tým, že budete dieťa pravidelne dojčiť, a aj to aj v noci, a prípadne si mlieko odsajete. Jednak znížite riziko naliatia, a taktiež si môžete mlieko zmraziť a mať poruke ako záložné riešenie, ak by ste na čas nemohli dojčiť. Snažte sa dbať na správnu techniku dojčenia a nechajte si poradiť, ako kojiť. V skratke – prikladajte bábätko smerom k prsníku, a nie naopak, dieťatko by malo byť na boku a otočené smerom k matke, a jeho brada by mala byť zaborená do prsníka, pričom nos zostáva voľný. Je vhodné neaplikovať len kojenie z jedného prsníka, ale rovnomerne ich striedať. Uvedomte si, že počas prvých dní po pôrode si bradavky musia zvyknúť na nový faktor v podobe sacieho reflexu dieťaťa. Preto je dobré sa na to vopred pripraviť a snažiť sa urobiť maximum pre to, aby bolo dojčenie príjemné pre matku i dieťatko.

Zdroj obrázka 2: Nina Buday / Shutterstock.com

Viete si pomôcť

Našťastie, existujú spôsoby, ako si môžete pomôcť v prípade problémov alebo prevencie. Verte, aj zo skúseností novorodičiek nechcete zažiť bolestivý zápal prsníka, spojený často s vysokými horúčkami. Nechceme vás však strašiť. Sama sa môžete brániť pred rôznymi komplikáciami či vznikom nepríjemných trhliniek na bradavkách. Existujú rôzne oleje a maste na prsníky, prípadne účinný krém na prsník, ako napríklad produkty od CeraVe, obľúbené medzi mamičkami. Niekedy môže pomôcť aj účinná relaxačná masáž na odstránenie napätia či bolesti. Nepodceňujte správne a zdravé dojčenie, ide o zdravie vás i vašej ratolesti.

Pomôcť môže kvalitný príkrm

Aj pri sebe-lepšej snahe sa môže vyskytnúť situácia, že z rôznych objektívnych a zdravotných príčin nemôžete na určitý čas kojiť. Je to úplne normálne a stať sa to môže ktorejkoľvek žene. V takej chvíli je riešením príkrm, čiže inak povedané umelé mlieko, resp. kojenecké mlieko. Lepšie možno bude, ak rovno povieme mlieko BEBA, s ktorým ste sa už zrejme určite stretli. Je jasné, že materské mlieko je unikátne a nedá sa plnohodnotne nahradiť, no BEBA sa našťastie zložením k nemu dokáže veľmi dobre priblížiť. Jedná sa o skutočne kvalitný príkrm, pričom jednotlivé mlieka sú rozdelené do kategórií podľa čísiel na základe veku dojčaťa. Čo sa týka konkrétnych otázok v zmysle, ako vybrať kojenecké mlieko či ako často dávať kojenecké mlieko, tak odpoveď je vo veľkej miere na tom, či kombinujete dojčenie a príkrm, v akom veku je vaše dieťatko, či náhodou nie je v rastovom špurte, keď potrebuje viac energie, a podobne. Ak sa však obávate, ako pripraviť kojenecké mlieko alebo aká by mala byť teplota mlieka, zvlášť ak by ste jeho prípravu prenechali vášmu manželovi, netreba sa báť. Všetko je podrobne popísané a nie je to nič zložité.

Zdroj obrázka 3: 279photo Studio / Shutterstock.com

Dojčenie či dokrmovanie je súhrnom faktorov

Je dobré si ešte povedať, že dojčenie a správny vývoj dieťatka v úvodnej fáze života je súhrnom faktorov. Je preto dobré myslieť na spojenie kojenie a strava, čiže na to, čo ako dojčiaca matka vo svojej potrave prijímate. Odporúčame zdravú stravu a potraviny, z ktorých si vaše maličké cez mlieko vezme potrebné živiny. Kľúčový je spánok, váš i spánok dieťaťa. Myslite aj na kvalitný spánok a už v ranom veku nezabúdajte detské matrace, ktoré vašej ratolesti doprajú komfort a pohodlie.

Zdroj obrázka 1: Nastyaofly / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 2: Nina Buday / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 3: 279photo Studio / Shutterstock.com