Módna prehliadka „Vydáva sa ďiovča“

V rámci jubilejného 25. ročníka festivalu Dni majstrov vám ÚĽUV prinesie módnu prehliadku neTradičných svadobných šiat Vydáva sa ďiovča. Svoju kolekciu inšpirovanú tradičným odevom odprezentujú talentované módne návrhárky – Milada Sabolová, Ľubica Poncik a Andrea Pojezdálová.

25. ročník festivalu Dni majstrov ponúka počas prvého septembrového víkendu všetko, čo súvisí s remeslom a tradíciami. Svoju tvorbu predstavia počas dvoch dní nielen ľudovoumeleckí výrobcovia z celého Slovenska, ale aj módne návrhárky, ktoré sa pri svojej tvorbe inšpirujú tradičným odevom. ÚĽUV sa už od 70. rokoch minulého storočia zameriava aj na módnu tvorbu. Textilné materiály a techniky známe z tradičného prostredia našli svoje uplatnenie v návrhoch výtvarníkov, ktorí v tom čase aktívne tvorili pre značku ÚĽUV. V časoch unifikovanej módy a nedostatku tovaru sa práve odevmi z ÚĽUV-u darilo odlíšiť, a byť originálnym. Od roku 2000 ÚĽUV organizuje súťaž – Kruhy na vode, ktorá poskytuje príležitosti pre odvážnych dizajnérov vnášať do remesla nové myšlienky. V súťaži získali ocenenie aj módne návrhárky Ľubica Poncik a Andrea Pojezdálová.

Andrea Pojezdálová nedávno vyhrala ocenenie Best Fashion Graduate 2015. Medzinárodnej odbornej porote prezentovala svoju absolventskú kolekciu „Back To The Roots” a svojim prístupom, talentom a nadšením pre módu vo všetkých jej oblastiach si získala uznanie a nový titul. Zažiarila už v roku 2011 na prestížnej súťaži mladých módnych návrhárov – Brillance Fashion Talent, kde spomedzi dvanástich finalistov najviac oslovila porotu.

Milada Sabolová má za sebou tiež viacero zaujímavých úspechov. V roku 2013 sa so svojou kolekciou „Mystical feelings“ stala finalistkou festivalu mladej módy ArColor v kategórii  ArFashion Designer. V nasledujúcom roku sa v Prahe opäť dostala do finále s anjelskou kolekciou „Archanjel v dobrom i zlom“. Je aj autorkou svadobného kroja, v ktorom prvá vicemiss Slovensko zažiarila na Miss International2011 v Číne. „Prvá myšlienka prepojenia kroja a súčasného oblečenia vznikla a vychádza z mojej minulosti, ktorá je spojená s ľudovým súborom, tancom, krojmi. Vždy ma nadchne spojenie netradičného. Verejnosťou to bolo dobre prijaté, tak som v inšpirácii folklórom pokračovala. V sobotu návštevníci uvidia výsledok na svadobnú nôtu“, hovorí Milada Sabolová.

Ľubica Pocik si vytvorila nezameniteľný rukopis. Pre jej tvorbu je charakteristické spájanie tradičných a súčasných prvkov, či už sú to významové hodnoty, technická, technologická alebo materiálová škála. Zožala už aj medzinárodné úspechy (VOLKSWAGEN DESIGN 2002, TALENTE Mníchov 2006) a s ÚĽUV-om spolupracuje už od roku 2009.

Ak plánujete svadbu alebo máte radi módu a chcete vidieť niečo iné, ako ponúkajú klasické svadobné salóny, určite si toto podujatie v sobotných večerných hodinách nenechajte ujsť. Súčasťou prehliadky svadobných šiat inšpirovaných tradičným odevom bude aj hudobno-tanečné vystúpenie folklórnych súborov Váh a Detva, sekundovať im bude aj tanečná skupina CreDance. Kulisu bude dotvárať nočná obloha, osvetlené historické budovy Hlavného námestia a šum Rolandovej fontány.