Móda s posolstvom: Prečo celebrity nosia TOTO tričko?

Úspešný módny dom Dior spolu so speváčkou Beyonce, Rihannou, či Dominikou Cibulkovou vyjadrili podporu feministickému hnutiu. Postačilo im na to biele tričko s nápisom: Všetci by sme mali byť feministami a revolúcia bola na svete!

V novodobých dejinách kolujú o feministkách rôzne predstavy. Vraj sa nerady umývajú, neholia si nohy, obliekajú si mužské oblečenie. Týmto pokriveným predsudkom však nastal koniec v momente, keď sa módni dizajanéri rozhodli volať po zrovnoprávnení žien. Svojou kolekciou prekvapil módny dom Dior, ktorému po prvýkrát po dlhej dobe šéfuje žena. Maria Grazia Chiuri prešla do Paríža z talianskeho módneho domu Valentino a jej dlhoočákvaná prehliadka v roku 2017 bola doslova revolučná. Maria totiž pod značkou Dior predstavila hit medzi známymi osobnosťami a módnymi bloggerkami. Ide o klasické biele tričko so sloganom „We Should All Be Feminists“ (Všetci by sme mali byť feminist(k)ami), ktorému sa celosvetovo dostalo obrovskej pozornosti.  V duchu feminizmu sa niesla aj celá diorovská prehliadka, pričom si autorka tejto idey do prvého radu módnej šou prizvala aj samotnú autorku knihy Všetci by sme mali byť feministkami – Chimamandu Ngozi Adichie. Na záver celej prehliadky sa po móle prešli modelky za tónov piesne Flawless (Bezchybný)od popovej divy Beyoncé. V uvedenej skladbe si speváčka požičala niekoľko výrokov o feminizme a samotná autorka Chimamanda sa v piesni prihovára do rytmov hudby.

Link na Flowless – Beyonce: https://www.youtube.com/watch?v=IyuUWOnS9BY&list=RDIyuUWOnS9BY&t=140

Novodobé feministky
Mezdičasom sa v spomínanom módnom kúsku ukázala speváčka Rihanna, ktorá založila charitatívnu organizáciu na podporu vzdelania a zdravotnej starostlivosti v krajinách tretieho sveta, kam má putovať čiastka z predaj nápaditého trička. O rozruch na sociálnych sieťach sa postarali aj modelka Kendall Jenner, herečky Jennifer Lawrence, Natalie Portman či módna ikona Chiara Ferragnia a zaradili sa medzi celebrity bojujúce za zrovnoprávnenie žien. Zo sloveniek sa extravagantnýcm tričkom môže pýšiť tenistka Dominika Cibuľková, známa svojim vyberaným vkusom.

Kritika? To naozaj?
Keď Dominika Cibulková zverejnila na Instagrame fotku v tričku s týmto nápisom, zniesla sa na ňu vlna kritiky a mnohí fanúšikovia jej odporúčali, aby radšej rodila deti. A aj preto je táto esej: Všetci by sme mali byť feminist(k)ami/ All we should be a feminists taká dôležitá! Autorka  ponúka jedinečnú definíciu feminizmu pre 21. storočie. Vychádza predovšetkým zo svojich vlastných skúseností a hlbokého poznania rodovej problematiky. Vie, že rodová politika býva často takmer neviditeľná. Chimamanda Ngozi Adichie prichádza s neobyčajným pohľadom na to, čo dnes znamená byť ženou, a zároveň nás v príhodný čas povzbudzuje k tomu, aby sme sa nebáli byť feminst(k)ami. Knihu u nás vydalo vydavateľstvo Absynt (www.absynt.sk) a nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve.

Autor: Simona S.
Foto: Instagram