MAGICKÝ HLAS REBELKY MARTY KUBIŠOVEJ SA OPAŤ ROZOZNEL!

Začínala ako predavačka gramofónových platní, teraz patrí medzi najväčšie hlasy Česka i Slovenska. Jej pieseň „Modlitba pro Martu“ sa stala symbolom národného odporu a vzorom slobody pre mnohých ľudí. Česká speváčka a herečka Marta Kubišová sa vracia vo filmovej dokumentárnej podobe. Fanúšikovia sa dočkajú slovenskej kinopremiéry už 21. augusta.

Autorka troch knižných bestsellerov, bývalá docentka na filmovej a televíznej fakulte akadémií múzických umení či režisérka 97 dokumentárnych filmov. Kto iný by mal zvečniť jedinečnú osobnosť Marty Kubišovej ako majsterka svojho remesla, režisérka Oľga Sommerová. Už v týchto dňoch prichádza na filmové plátna celovečerný dokumentárny film o speváckej legende Marte Kubišovej s názvom „MAGICKÝ HLAS REBELKY“. Film je výpoveďou o životnej púti speváčky a signatárky Charty 77, ktorá sa pri okupácii vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 svojím hlasom v piesni „Modlitba pro Martu“ stala symbolom národného odporu. Tento legendárny song spolu s československou hymnou zaznel aj z balkóna Melantrichu na Václavskom námestípočas nežnej revolúcie ako symbol túžby po lepšom živote a slobody pre všetkých.

Pri príležitosti zosobnenia legendy populárnej hudby Marty Kubišovej v dokumentárnom filme „MAGICKÝ HLAS REBELKY“ vydavateľstvo Supraphon vydalo jedinečný rovnomenný album – ten je zároveň soundtrackom k spomínanému filmu. Obsahuje najväčšie Kubišovej hity od 60tych rokov až do súčasnosti vrátane najsilnejšej piesne svojej doby „Modlitba pro Martu“ https://www.youtube.com/watch?v=S3UaBQSYQCU. Speváčka si pripravila pre fanúšikov aj ďalšie prekvapenie – exkluzívnu premiéru nového songu „Život nie je pes“ v duete so Zlatou Slávicou a prvou Českou SuperStar Anetou Langerovou https://www.youtube.com/watch?v=Y80BaW0CGcY . Na soundtrackovom albume nechýba ani ich predchádzajúca spolupráca, pieseň „Já chci být volná“ z muzikálu „Touha menom Einodis“.

Celovečerný dokument „MAGICKÝ HLAS REBELKY“ sa nakrúcal v priebehu jedného roka. Štáb sa zúčastnil niekoľkých koncertov Marty Kubišovej, navštívil bývalú speváčkinu chalupu, kde podpísala Chartu 77. Speváčka sa vo filme stretne nielen so svojimi priateľmi z Charty Danou Němcovou, Pavlom Kohoutom, Vlastimilom Třešňákom a Jaroslavom Hutkom, objavia sa v ňom aj jej ďalší kamaráti Milan Hein, Václav Neckář, Petr Malásek, Karel Štolba, Fero Fenič, Iva Janžurová a aj jej najbližšia priateľka, dcéra Kateřina. „Martu Kubišovú milujem od mladosti. Jej LP-éčko „Songy a balady“ som v 60tych a 70tych rokoch počúvala stále dookola. Keď boľševici v roku 1970 zakázali Marte spievať, niesla som to v beznádejných 70tych rokoch ako ďalšiu ranu slobode“, spomína si režisérka Oľga Sommerová. Režisérkina úcta ku speváčke vzrástla potom, čo Marta Kubišová podpísala Chartu 77. „Možnosť natočiť o Marte životopisný film je pre mňa pocta. V jej osobnosti sa stretávajú dva najdôležitejšie komponenty ľudského charakteru – vysoká umelecká profesionalita a integrita osobnosti, stáť za svojou pravdou a nenechať sa diablom nalákať na pohodlnú cestu za cenu stratenej sebaúcty,“ dodáva so vztýčenou hlavou režisérka Sommerová.

Film „MAGICKÝ HLAS REBELKY“ bol uvedený vo svetovej premiére v rámci programu Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary. V slovenských kinách bude predstavený už 21. augusta. Tvorcovia posielajú fanúšikom zatiaľ aspoň krátky zostrih z nakrúcania: http://www.youtube.com/watch?v=Y80BaW0CGcY.

ZDROJ: SUPRAPHON/ SOUL FOR SHOW