Letné nástrahy

Slnko, teplo, voľno, láska… Leto je plné príjemných vecí. Stačí však málo a všetko sa zmení. Aké nástrahy na nás v lete číhajú a ako sa im vyhnúť?

 

Je to tak trochu paradox. Celý rok sa tešíme na leto a keď konečne príde, nie sme z toho až takí nadšení. Úmorné horúčavy dávajú zabrať a kto môže, ten sa chladí klimatizáciou alebo niekde vo vode. Voda je perfektné osvieženie, no aj nástraha, a to najmä pre ženy. Kúpanie v bazénoch s chlórovanou vodou alebo v znečistených prírodných vodách môže totiž narušiť prirodzene kyslé pH intímnych partií, čo je signál pre kvasinky druhu candida, aby sa začali rýchlo množiť. Kým večer nám nič nebolo, ráno sa môžeme zobudiť s nepríjemným svrbením, pálením alebo iným druhom vaginálneho diskomfortu.

Možno bola voda, v ktorej sme sa chladili, úplne v poriadku, ale nechali sme si na sebe mokré plavky o trochu dlhšie. Ide o ďalší problém, pretože aj vlhkosť ovplyvňuje výšku pH, a teda to, či bude počet kvasiniek v prirodzenej norme alebo začne stúpať. V lete by si dievčatá a ženy mali dávať pozor aj na nadmerné potenie v intímnych partiách, uprednostňovať bavlnenú bielizeň a pokiaľ nosia „intímky“, meniť ich minimálne raz za štyri hodiny.

Celú vec zjednoduší aj správne podporená imunita. „Imunitu môžeme definovať ako schopnosť organizmu brániť sa proti čomukoľvek, čo by mohlo spôsobiť poškodenie zdravia, dokonca i smrť. Je to obranný systém, ktorého orgány, tkanivá a bunky sú rozložené po celom tele,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu. Stačí, aby bola imunita narušená na jednom mieste, nepríjemný efekt sa prejaví všade.
Jedným zo silných a dobre preskúmaných podporovateľov obranného systému organizmu je beta glukán, ktorý sa nachádza napríklad v hlive ustricovej. „Zjednodušene môžeme povedať, že imunite pomáha tak, že v tele aktivizuje imunitné bunky nazývané makrofágy, ktoré pohlcujú cudzorodé objekty – baktérie a vírusy spôsobujúce ochorenia – a okrem toho rozpoznávajú a ničia poškodené bunky,“ vysvetľuje Adrián Doboly, odborník na imunitu.

 

Slnečné bozky
Opaľovanie už dávno nie je v móde, ale kto by odolal a nedoprial svojej pokožke krásny bronz?!
Fakt je, že vyhnúť sa slnečným lúčom a ich vplyvu by bolo možné iba vtedy, keby sme leto prežili kdesi pod zemou. Utópia. Inak na nás svieti a, či chceme alebo nie, aj opaľuje. Preto sú nielen v letnom období namieste krémy s vhodným UV filtrom. Ten by mal byť prirodzenou súčasťou denných krémov na tvár. Ak sa chceme vyhnúť aj ďalšej nástrahe leta – spálenej pokožke či vzniku pigmentových škvŕn -, vhodným krémom treba chrániť všetky odhalené časti tela aj vtedy, keď sa neplánujeme cielene „opekať“ na slnku.
Napriek tomu, že to väčšina z nás dobre vie, niekedy sa predsa len stane, že sa spálime. Zaspíme na slnku a medzitým ochranný účinok krému pominie. Alebo zavčas rána vyrazíme na túru či bicykel a keďže sa ešte ani poriadne nerozvidnelo, nenapadne nám natrieť sa. Potom je už neskoro… Prípadne deň strávime v aute, klimatizácia nás síce chladí, ale slnko a jeho lúče cez sklo prenikajú a pokožka si to odnesie. Áno, aj v aute – sklo síce blokuje UVB žiarenie, ale UVA žiarenie cez sklo preniká
a na kožu pôsobí.

 

Koža volá SOS
V každom z týchto prípadov treba pokožku – najväčší orgán tela – upokojiť a správne ošetriť. Krém po opaľovaní je to najmenej, čo jej môžeme dopriať. Spálená koža si však pýta viac.
Na postihnuté miesto treba aplikovať krém alebo penu na popáleniny. Aj tu opäť výborne pomôže beta glukán vo forme gélu. „V starostlivosti o poškodenú kožu sa dobre osvedčil najmä beta-1,3/1,6-D-glukán, ktorý je vhodný aj na citlivú a problematickú pokožku. Vplýva na regeneráciu kožného tkaniva a zároveň chráni postihnuté miesto pred ďalším vysušením, napríklad mydlom alebo slnečným žiarením,“ radí Adrián Doboly.
Chladivý účinok má aj kyslá smotana, biely jogurt alebo kefír. Keď nie je poruke nič iné, spálená koža bude vďačná aj za tieto mliečne výrobky.

 

Čo oči vidia
Ďalšou letnou nástrahou je jedlo. Všetko je také farebné, lákavé, vábivo voňajúce… Počas letných dní nie je nič výnimočné, že pojeme piate cez deviate a navyše veľa.
Na dovolenke s nadšením ochutnáme všetky miestne kulinárske špeciality alebo si dáme na kúpalisku aj niekoľko kopčekov zmrzliny a k tomu hamburger. To všetko zaváňa problémami!
Ťažkosti s trávením patria medzi tie menšie, aj keď zápcha
či, naopak, hnačka vedia poriadne znepríjemniť deň a vyčerpať organizmus.
Ešte nebezpečnejšia je otrava jedlom. Mohlo byť buď nedovarené, neprepečené alebo vplyvom horúčav pokazené. Sprievodnými znakmi vážnej otravy jedlom je nutkanie na vracanie, nevoľnosť, silné brušné kŕče, neustála hnačka a svalová slabosť, vylúčená však nie je ani malátnosť, horúčka a zimnica.
Nebezpečenstvo spočíva najmä v tom, že pri hnačke a vracaní telo rýchlo prichádza o vodu a ióny. V dôsledku veľkej straty živín a tekutín krv hustne a kedykoľvek môže dôjsť ku kolapsu obehovej sústavy. V prípade podozrenia na otravu jedlom je preto nutné vyhľadať lekársku pomoc. Nie je nič výnimočné, že z dôvodu nedostatočnej osobnej hygieny, nedodržania chladiaceho reťazca, nesprávnej prípravy či nevhodného skladovania potravín sa zatvárajú stravovacie prevádzky alebo školy a predškolské zariadenia. Trocha vulgárne povedané, tam, kde sa zdržiavajú ľudia a jedlo, tam sa dobre cítia aj baktérie a vírusy. Najviac ohrozené sú deti a starší ľudia. Pre tehotné ženy a ich nenarodené bábätká môžu byť takéto infekcie dokonca život ohrozujúce.

 

Vždy poruke
Nech už leto strávite akokoľvek a kdekoľvek, aby ste si ho čo najviac užili a čo najmenej trpeli, máme tu pár tipov. Svetlé bavlnené oblečenie je to najlepšie, čo si môžete obliecť. Zbytočne nepriťahuje slnečné žiarenie, čiastočne chráni kožu pred spálením, pri potení pokožka dýcha a je dokázané, že biela sa až tak nepáči kliešťom, takže je vhodná aj do lesa či na túry.
Na slnku sa neodporúča byť celý deň, ľudia z krajín, kde majú popoludní siestu, vedia, že po trinástej sa treba aspoň na dve-tri hodiny utiahnuť radšej niekam do tieňa.
Význam pitného režimu zdôrazňovať hádam netreba. Telo potrebuje vodu, vodu, vodu. Príliš studená je pre organizmus zbytočným šokom, menej chladná je vhodnejšia. Dobrým prostriedkom
na zahasenie smädu sú aj nesladené čaje. Sladené nápoje nie sú ani dobrým sluhom, ani dobrým pánom, skôr naopak – neuhasia smäd, spôsobujú zubné kazy a podporujú chuť do jedla. Často sú zdrojom všakovakých umelých príchutí, farbív, stabilizátorov a konzervantov – doslova chemická nálož.
Na záver ešte BPP, teda balíček prvej pomoci. Počas leta sa v ňom určite oplatí mať niečo na podporu imunity, proti hnačke, na podporu trávenia, gél na ošetrenie spálenej kože, náplasti a repelent. Pri malých deťoch, náchylnejších na dehydratáciu, odporúčame pribaliť aj rehydratačný roztok. Mimochodom, gél s obsahom beta glucanu pomôže upokojiť a rýchlejšie zahojiť aj štípance od hmyzu, odreniny, menšie lokálne popáleniny či drobné rezné rany.