Legendárne piesne Jiřího Voskovce + Jana Wericha a Jaroslava Ježka vychádzajú v pesničkovej podobe v podaní Miroslava Palečka s názvom JEŽKÁRNY!

Miroslav Paleček nosil v hlave nápad nahrať pesničky známeho Osvobozeného divadla dlhých 15 rokov. Jeho láska k týmto, dnes už „zľudoveným“ piesňam, sa mapuje od roku 1954, keď ich objavil po prvýkrát v spevníku staršieho brata Václava.

„Vtedy to bolpre mňa šok, niečo ako blesk z čistého neba. Okamžite som prepadol kúzlu ich nevšedných slov, humoru, melodickej rôznorodosti a hravosti,“ komentuje Miroslav Paleček zoznámenie sa s pesničkami trojice Ježek & Voskovec & Werich.

O samotnom albume „Ježkárny“ premýšľal Miroslav Paleček dlho: „Zatiaľ čo iní sa vydali cestou veľkého zvuku, veľkého hlasu a veľkých aranžmánov, ja som hľadal cestu jednoduchšiu a zameral sa priamo na pesničku. Skromné výrazové prostriedky a návrat k jednoduchosti, v popredí gitara a hlas. Našťastie mi viac než výdatnú podporu vo všetkých smeroch a nahrávkach dodal môj kamarát, všestranný a citlivý muzikant plný nápadov, supervízor a majster všetkých strunových nástrojov – Pavel Fořt.“ Okrem Pavla Fořta (akustická, elektrická gitara a basgitara), tu účinkujú tiež: Štěpán Kojan (akordeón), Petr Dopita (píla) a Karel Fořt (akustická basgitara a bezpražcová basgitara).

Album „Ježkárny“ obsahuje 15 piesní z hier Osvobozeného divadla, nechýba: Osel a stín, Těžká Barbora, Caesar, Rub a líc, Balada z hadrů, Kat a blázen, Ostrov dynamit …

„Prístupom, spracovaním a interpretáciou som sa snažil zachovať pesničkám hravosť a prirodzenosť, no zároveň ich predstaviť aj v súčasnej, modernej podobe,“ tvrdí na margo vychádzajúceho albumu Miroslav Paleček.

Album Miroslava Palečka„Ježkárny“ vychádza vo vydavateľstve Supraphon 27. februára 2015.

Jezkarny_cover_small

Zdroj: SOUL FOR SHOW/ SUPRAPHON 2015

TRACKLIST:

Miroslav Paleček: JEŽKÁRNY

1. Civilizace ze hry Osel a stín
2. David a Goliáš ze hry Těžká Barbora
3. Ezop a brabenec ze hry Caesar
4. Klobouk ve křoví ze hry Osel a stín
5. Prabába mé prabáby ze hry Rub a líc
6. Svět naruby ze hry Balada z hadrů
7. V domě straší duch ze hry Caesar
8. Stonožka Z filmu Svět patří nám
9. Tragédie vodníkova ze hry Těžká Barbora
10. Strejček hlad ze hry Rub a líc
11. Šaty dělaj´ člověka ze hry Kat a blázen
12. Svítá ze hry Kat a blázen
13. Tmavomodrý svět ze hry Ostrov Dynamit
14. Nebe na zemi ze hry Nebe na zemi
15. Život je jen náhodaze hry Svět za mřížemi

Hudba Jaroslav Ježek, slova Jiří Voskovec a Jan Werich