Kvalitná klimatizácia – rozumná investícia

Optimálne klimatizovanie je základom pre kvalitné bývanie. Teplota v miestnosti i prúdenie vzduchu ovplyvňujú celkový pocit v obývacom priestore. Kedysi sa inštalovala klimatizácia len v priemyselných priestoroch či kanceláriách, no čoraz viac ľudí túži po klimatizácii aj vo vlastnom dome či byte. Ako si teda správne vybrať? Poradíme vám.

Bez odborníkov to nepôjde
Čoraz častejšie sa klimatizácia zavádza aj do domácností. Aby sme predišli prípadným problémom pri jej inštalácii alebo sa vyhli zdravotným problémom, je dôležité vyznať sa v širokej ponuke klimatizačných systémov. Profesionalita odborníkov a predajcov je zárukou k správnemu fungovaniu klimatizácie. Preto by ste si nemali klimatizácie kupovať v nešpecializovaných predajniach. Technik je na to, aby zhodnotil tepelnú záťaž daného priestoru. V tomto prípade zohráva úlohu veľkosť miestností a okien, no aj ich orientácia na svetové strany. ,,Najprv si treba určiť to, ktoré miestnosti budeme klimatizovať. Ďalej zvoliť typ vnútorných jednotiek, ktoré môžu byť nástenné, kazetové a iné. Vnútorné jednotky sú vždy prepojené inštalačným vedením s vonkajšou kondenzačnou jednotkou. Vnútorná a vonkajšia jednotka by mali byť umiestnené tak, aby bola medzi nimi čo najkratšia trasa. V režime chladenia sa vytvára vnútorná jednotka kondenz. Je to voda skondenzovaná zo vzdušnej vlhkosti, ktorú treba potrubím niekam odvádzať. Opäť platí, čím kratšia trasa, tým lepšie. Kondenz je možné odvádzať napríklad do umývadla napojením na sifón, prípadne von do exteriéru s čím si hravo poradí odborná inštalačná firma,“ vysvetľuje odborník zo spoločnosti NEPA Slovakia Radovan Havlovič.

Kvalitná klimatizácia

Zdravie na prvom mieste
Teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by podľa odborníkov nemala prekročiť 5 °C až 8 °C. Kontrolu by mal vykonávať práve odborník, keďže zahŕňa niekoľko dôležitých krokov. Čoraz viac klimatizácií je vybavených okrem klasického základného filtra aj uhlíkovým či iným. ,,Klasické komfortné klimatizačné zariadenie vyvoláva nútenú cirkuláciu vzduchu v danom priestore. Na strane nasávania je vstupný vzduch smerovaný cez filtre, ktoré zachytávajú prachové častice. Je to dôležité najmä v režime chladenia, kde sa na rebrách výparníka vnútornej jednotky tvorí kondenz-voda, ktorá by na seba tieto prachové častice viazala, a tým pádom by sa tvorila živná pôda pre zdraviu škodlivé mikroorganizmy. Po dlhšom období by hrozilo až upchanie výparníka, a tým aj nefunkčnosť celej klimatizácie. klimatizačné jednotky Sinclair obsahujú aj filtre s vyšším stupňom filtrácie, ktoré dokážu zachytávať aj veľmi jemné častice, napr. formaldehydy, aerosoly či amoniak. Záleží od typu použitého filtra, ktorý môže byť napríklad aktívny uhlíkový, katechýnový, fotokatalitický, filter s iontami striebra a podobne,“ objasňuje odborník na klimatizačnú techniku Radovan Havlovič zo spoločnosti NEPA. Pri nesprávnom nastavení klimatizácie a nedôslednej údržbe nám hrozia ochorenia dýchacích ciest, opuchy slizníc nosa, prínosových dutín, strata hlasu a napokon astma. Môže sa však zhoršiť aj stav kardiologických pacientov.

Kvalita pre zdravie – úspora pre peňaženku
PLASMA TEC technológia v klimatizácii SINCLAIR sa postará o čistejšie ovzdušie bez baktérií. S čistým ovzduším z klimatizácie zaručíte zdravie pre seba i rodinu tým, že znížite pravdepodobnosť ochorenia chrípkou či inými ochoreniami, prípadne plesňami. Ak sú filtre zanesené ‚len‘ z časti a je cez ne ešte dostatočný prietok vzduchu k funkčnosti klimatizačného zariadenia, tvoria sa na nich rôzne mikroorganizmy – roztoče, ktoré sa následne uvoľňujú a so vzduchom sú distribuované do miestnosti. „Takto zanedbané zariadenie sa potom stáva zdraviu škodlivým,“ dodáva odborník na klimatizačnú techniku zo spoločnosti NEPA Radovan Havlovič. S klimatizáciou Sinclair vytvoríte domácu pohodu a príjemné ovzdušie vo všetkých typoch rezidenčného bývania. Klimatizácie navyše využívajú energeticky úspornú a efektívnu technológiu riadenia otáčok kompresora DCInverter.

Klimatizácia by mala byť nastavená tak, aby rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou nebol väčší ako 5°C až 8°C. SINCLAIR