Viete koľko treba denne vypiť?

Koľko treba denne vypiť?

Hoci sa o dodržiavaní pitného režimu často hovorí, napriek tomu ho stále mnohí zanedbávajú. Často ani nevedia koľko a čoho by mali za deň vypiť.

Pokiaľ ide o množstvo prijatých tekutín, ktoré by sme počas dňa mali prijať, odborníci vysvetľujú, že pri jeho určovaní treba vychádzať z viacerých skutočností. Úlohu zohráva jedna telesná stavba človeka, vek, fyzická aktivita, ale aj vlastnosti okolitého prostredia.

Je rozdiel, či sú letné horúčavy alebo treskúca zima, alebo či sme práve vypotili litre potu v posilňovni či preležali celý deň na gauči s knihou v ruke. Lekári hovoria, že by sme mali za deň vypiť asi také množstvo tekutín, aké sme vylúčili z tela potom, močom, stolicou alebo dychom. Pokiaľ stále nemáte jasnejšiu predstavu, tak ide v priemere o jeden a pol až dva a pol litra tekutín denne. Samozrejme, počas leta si kľudne pridajte liter naviac.

Dôležité je aj to, aby ste nepili príliš veľké množstvá naraz, ale prijímali tekutiny priebežne počas celého dňa v menších dávkach. Podľa lekárov by sme však najviac mali vypiť ráno a dopoludnia a smerom k večeru piť postupne menej.

Pozor na smäd detí
Nezabúdajte na dôležitú skutočnosť: snažte sa piť skôr, ako pocítite smäd. Ten je už signálom, že telu tekutiny chýbajú. Dbajte aj na to, aby vaše dieťa prijímalo dostatočné množstvo tekutín. Deti na ich nedostatok reagujú oveľa citlivejšie ako dospelí a často sa v zápale hry zabudnú napiť. Okrem toho ešte nemajú mechanizmus pocitu smädu vyvinutý tak dobre ako dospelý, takže u nich môže oveľa skôr dochádzať k dehydratácii. Telíčko dieťatka obsahuje viac vody ako telo dospelého človeka, čo znamená, že deti potrebujú v pomere k svojej váhe a veku viac vody ako dospelí. Napríklad batoľa potrebuje denne prijať také množstvo tekutín, ktoré zodpovedá asi 10 – 15 % jeho hmotnosti, kým dospelému stačí množstvo zodpovedajúce asi 2 – 4 % jeho hmotnosti.

Na dodržiavanie pitného režimu by si mali dávať pozor aj seniori. S pribúdajúcimi rokmi sa totiž pocit smädu vytráca, a to aj v prípade, ak telo nemá tekutín dostatok. Dôsledkom dehydratácie u starších ľudí môže byť vznik embólie, trombózy, môže dochádzať k poruchám vedomia alebo tvorbe močových kameňov a pod.

Čo je na smäd najlepšie
Podľa odborníkov by hlavnú zložku tekutín mala tvoriť obyčajná čistá voda alebo rôzne druhy pramenitých vôd. Ak holdujete minerálkam, dávajte pozor na príliš vysoký obsah minerálov, nie všetky minerálne vody sú vhodné na celodenné pitie. Vhodné sú najmä v situáciách, ak sa v zvýšenej miere potíte a strácate aj minerály. Pivo ani iné alkoholické nápoje do pitného režimu nepatria, okrem nežiaducich účinkov alkoholu majú totiž aj močopudné účinky. Podobne je to aj s kávou, ak si ju už neviete odoprieť, vždy si k nej doprajte aj pohár vody.

Na sladené nápoje radšej zabudnite, nielenže smäd neuhasia, ale ho ešte zvyšujú a okrem toho si s nimi do tela dopravujete veľké množstvá cukru, často rôznych umelých farbív a ochucovadiel. Časté pitie takýchto nápojov môže podporovať vznik rôznych ochorení – srdcovo-cievnych, nádorových či osteoporózy. Pozor aj na džúsy a ovocné šťavy, ovocné kyseliny, ktoré sú v nich obsiahnuté, môžu poškodzovať zubnú sklovinu a prispievať k vzniku zubnej erózie. Po ich konzumácii je vhodné aspoň si vypláchnuť ústa čistou vodou.