Kniha Plán Bratislava Matúša Valla sa vypredala za dva mesiace, na pulty kníhkupectiev prichádza dotlač!

Plán Bratislava Matúša Valla sa vracia na pulty kníhkupectiev! Vydavateľstvo SLOVART pripravilo pre čitateľov dotlač knihy, pretože bola už niekoľko týždňov vypredaná. Z publikácie Plán Bratislava – návod na lepšie mesto autora Matúša Valla a kolektívu sa predalo vyše 2000 výtlačkov. Záujemci, ktorí si ju nestihli kúpiť, však nemusia zúfať. Už v týchto dňoch rozdistribuovali ďalších 750 kusov do slovenských kníhkupectiev!

Knihu Plán Bratislava pokrstila koncom apríla v Novej Cvernovke herečka Zuzana Fialová. Odvtedy si našla množstvo čitateľov a čitateliek a rýchlo sa rozpredala. Vydavateľstvo SLOVART reagovalo dotlačou.

„Som nesmierne rád, že sa toľko ľudí zaujíma o naše mesto, má ho rado a chce čítať o tom, ako ho spraviť lepším. Presviedčajú má o tom desiatky diskusií a prezentácií knihy po celej Bratislave a tiež to, ako rýchlo sa kniha vypredala. Keď som začal knihu písať, ako rodený Bratislavčan som vedel, že Bratislava má množstvo problémov. Chcel som jej preto venovať knihu, ktorá bude konkrétnym návodom na lepšie, moderné, dostupné, rozumné, funkčné, zdravé a zelené mesto. Vedel som, že niečo také nemá zmysel písať sám a preto som spojil 76 odborníkov a odborníčok, aby sme napísali pre toto mesto najkomplexnejší plán,“ vysvetlil Matúš Vallo, architekt, mestský aktivista a líder autorského kolektívu.

Plán Bratislava vydali pod licenciou „Creative Commons“, čo umožňuje jej voľné šírenie a použitie akejkoľvek časti textu z nej. Zámerom autorov bolo, aby kniha patrila všetkým a ktokoľvek z nej mohol čerpať.

„Publikácia Plán Bratislava je určená každému, kto sa zamýšľa nad systémom krokov, ktoré môžu viesť k lepšiemu fungovaniu mesta a k lepšiemu životu v ňom. Je cenným príkladom spolupráce rôznych profesií, vynikajúcich odborníkov, príkladom záujmu o veci verejné a najmä úsilím o zlepšenie našej spoločnosti a mesta z zdola,“ uviedla Ľubica Vitková, dekanka Fakulty architektúry STU v Bratislave a jedna zo spoluautoriek.

Kniha je rozdelená na dve základné časti – Funkčné mesto a Agenda města a  Vallo na nej robil spolu so 76-timi odborníkmi. Kniha je dostupná aj v online podobe a jej obsah narastá aj vďaka komentárom a podnetom od ľudí. Zároveň je kniha silne spojená s Matúšom Vallom, ktorí nezostal len pre písaní. Ako prvý, z dnes známych kandidátov a kandidátok na primátorský post v Bratislave, ohlásil svoj záujem uchádzať sa o post primátora Bratislavy.

„Plán Bratislava je síce výsledok práce odborníkov, v prvom rade však plní politickú funkciu – je to Vallov volebný program. Ale to hneď neznamená, že si pri knihe treba odpľuť, práve naopak. To, že vízia je prepojená s konkrétnym človekom, ktorý má ambíciu ju politicky uskutočniť, je vlastne dobrá správa. Pri čítaní totiž často vyskakuje nepríjemná spomienka na jednu víziu, ktorú tiež tvorilo niekoľko fundovaných odborníkov, ale na jej čele nestál žiadny fundovaný politik. Učiace sa Slovensko predstavilo plán pre lepšie školstvo, dnes je to však sirota medzí víziami, ktorá mala patriť všetkým, ale nikto sa k nej nepriznáva. Preto je dobré, že Plán Bratislava má k sebe priradené konkrétne meno,“ píše v recenzii Denisa Gdovinová.

Matúš Vallo je Bratislavčan, architekt a spoluzakladateľ ateliéru Vallo Sádovský aj občianskeho združenia My sme mesto, ktoré sa zameriava na súčasný verejný priestor. Stojí aj za iniciatívou Mestské zásady, ktorá za ostatných 10 rokov vytvorila vyše 900 projektov na vylepšenie verejných priestorov v 20-tich slovenských a českých mestách. Je členom správnej rady a zakladateľom o.z. Aliancia Stará Tržnica. V rámci Fulbrightovho štipendia absolvoval výskumný pobyt na Columbia Univerzity v New Yorku. Niekoľko rokov študoval v Ríme a pracoval pre architektonický ateliér v Londýne. Všetky informácie nájdete na www.vallo2018.sk. Kniha Plán Bratislava je dostupná na www.planbratislava.sk a vo všetkých dobrých kníhkupectvách.

Autor: Nora Krchňáková