Kedy človek dospieva?

Všetci ľudia, ktorých poznám tvrdia, že sa od malička veľmi  tešili na dospelosť. Keď dovŕšia 18.tku a budú si môcť užívať život bez toho, aby im rodičia mohli niečo zakázať, mohli ísť do podnikov, do ktorých bez OP nemohli vstúpiť. 

Po určitom čase si však človek uvedomí, že život „dospeláka“ nemusí byť až taký ružový o akom sme snívali. Život ide akosi rýchlejšie, čo mi potvrdili viacerí. Človek je viac zodpovedný za to, čo urobí a ako to urobí, pretože už sa na neho ostatní pozerajú trošku vážnejšie, zodpovednejšie a človek už aj pyká za svoje skutky. A vtedy sa zamyslí a povie si, či by predsa ten vek dospelosti nemohol prísť o čosi neskôr. Aké krásne by bolo stať sa opäť deťmi a nemusieť riešiť problémy, ktoré život v dospelosti prináša.

Riešime prácu, vzťahy so zvyšujúcim sa vekom aj častejšie sa vyskytujúce choroby. Minule som čítala článok, v ktorom vedci zistili, že reálne človek dospieva až v takých 24.rokoch, mysleli tým pravdepodobne psychický stav, kedy človek vníma svet trošku triezvejšie ako predtým. Myslím si však, že to, kedy človek naozaj dospeje je v každom jednom z nás rozdielne. Niekto sa cíti byť dospelí už ako 17.ročný, iní zase ani keď dovŕši 30.tku necíti, žeby dospel a stále vyvádza ako za mlada.

Každý človek je individuálny tvor. Každý prežíva emócie inak. Jeden viac intenzívnejšie, iný zase menej. Jeden sa cíti dospelý vtedy a druhý zase vtedy. Všetko je ovplyvnené aj tým, akých ľudí máme okolo seba a ako veľmi sa cítime ešte dosť veľký na to, aby sme sa mohli vyblázniť ako malé deti.

Na otázku kedy človek dospieva, zrejme, neexistuje jednoznačná odpoveď. Je to v tom, ako sa človek cíti a kedy pochopí, že už sa stal dospelým. Kedy začne uvažovať oveľa racionálnejšie, empatickejšie a kedy reálne zistí, že byť dospelým, nie je vôbec ľahké.

Auto: Miriama L.