JUBILEJNÝ 10. ONE DAY JAZZ FESTIVAL VYTVORIL HUDBOU MOST MEDZI EURÓPOU, USA A IZRAELOM

V závere uplynulého týždňa sa v priestoroch bratislavského Istropolisu uskutočnil jubilejný desiatykrát stále populárnejší ONE DAY JAZZ FESTIVAL. Program prestížneho hudobného podujatia, ktoré sa koná od roku 2008 pod taktovkou bubeníka Martina Valihoru, sa v premiére predstavil až v priebehu dvoch dní. Milovníci kvalitnej hudby tak mohli nájsť vo štvrtok a v piatok v Bratislave to najlepšie zo slovenského i svetového jazzu doslova na jednom pódiu.

D

Deň prvý:

Jazzový objav z Košíc – Atmosféra newyorského Zinc Baru – Charizmatický anjel z Izraela

Jarnú edíciu ONE DAY JAZZ FESTIVALU 2015 otvoril gitarista Ron Affif, ktorý docestoval do Bratislavy z New Yorku spolu s uznávaným kontrabasistom Essietom Essietom. Páni aktuálne pravidelne koncertujú v slávnom newyorskom Zinc Bare v spolupráci so slovenským bubeníkom Martinom Valihorom. Svoj aktuálny koncertný program sa dlhoroční hudobní kolegovia rozhodli predviesť slovenskému publiku, ktoré ho prijalo s veľkými ováciami. Ako po koncerte prezradil hosťom v publiku Martin Valihora, odohraný koncert bol ukážkou toho, ako v súčasnosti vyzerajú v Zinc Bare ich spoločné až niekoľko hodinové hudobné sety…

Čisto pánsku hudobnú zostavu vystriedala na pódiu ONE DAY JAZZ FESTIVALU dáma s neprehliadnuteľnou charizmou – speváčka menom Achinoam Nini známa pod umeleckým pseudonymom NOA. Uznávaná speváčka a skladateľka z Izraela, žijúca v USA, známa svojím bojom za mier prostredníctvom umenia, zaspievala na Slovensku poprvýkrát. Pred takmer vypredanou sálou bratislavského Istropolisu zaspievala skladby zo svojho aktuálneho albumu Love Medicine, ale i zo starších štúdiových nahrávok. Publikum nadšene reagovalo nielen na Noino originálne spevácke umenie, ale i na jej perkusionistické výkony, ktoré predviedla počas viacerých piesní. V prvý večer festivalu si mohli návštevníci vypočuť i skladby z repertoáru mladého východoslovenského talentu s názvom Cha bud – aktuálneho objavu súťaže Nové tváre slovenského jazzu.

Bez názvu(1101)

Zakladateľ a riaditeľ ONE DAY JAZZ FESTIVALU: Martin Valihora
Foto: Richard Svoboda / Zdroj: SOUL FOR SHOW 2015

Deň druhý:
Juraj Griglák feat. svetová elita – Kúzelník s gitarou Wayne Krantz – Jazzová párty s Mezzoforte

Počas druhého večera sa pred zrakmi publika vystriedalohneď niekoľko mien svetového formátu v unikátnych kombináciách s najväčšími osobnosťami domácej jazzovej scény. Program druhého dňa otvorili dva koncerty – vystúpenie slovenskej formácie Groove Time a koncert basgitaristu Juraja Grigláka, ktorého nahrávka Time to Flyzískala len pred pár týždňami ocenenie Esprit za najlepší jazzový album roka 2014. Úspešný jazzový basgitarista vystúpil na ONE DAY JAZZ FESTIVALE 2015v zostave spolu so slávnym americkým bubeníkom Poogie Bellom, ktorý sa najviac preslávil ako dlhoročný spolupracovník basgitaristu Marcusa Millera. Za klávesy sa posadil Bobby Sparks a na tenor saxofóne zahral Chris Hemingway. Koncert skupiny Marcusa Millera s jedinečným hosťovaním Juraja Grigláka bol dokonalým hudobným zážitkom a pokojne mohol byť aj zlatým klincom celého festivalu. V skutočnosti bol však otváracím koncertom druhého festivalového dňa…

Pódium následne ovládol svojimi gitarovými kreáciami americký jazzový gitarista, absolvent Berklee College of Music v Bostone,Wayne Krantz, aliasmajster elektrickej i akustickej gitary. V rámci programu ONE DAY JAZZ FESTIVALU sa predstavil spoločne so svojím triom.

Po gitarových kúzlach Wayna Krantza prišiel na rad skutočný zlatý klinec programu – koncert legendárnej islandskej formácie Mezzoforte, s ktorou sa za bicími predstavil riaditeľ festivalu, slovenský bubeník Martin Valihora (ktorý je momentálne stabilným a pravidelne hosťujúcim bubeníkom kapely Mezzoforte – zaskakuje totiž za svojho kolegu, zakladajúceho člena Mezzoforte, bubeníka Gulli Briema).

Záverečný koncert Mezzoforte doslova dvihol takmer vypredaný Istropolis zo stoličiek, mnohí fanúšikovia si na najväčšie hity neváhali zatancovať. Na záver Martin Valihora prekvapil zabávajúce sa publikum, keď na javisko pozval všetkých účinkujúcich z druhého festivalového dňa, aby sa s fanúšikmi rozlúčili spoločne skladbou Chameleon.

…aby bolo hudbu aj VIDIEŤ, nielen POČUŤ: One Day Jazz Fest sa spojil s výstavou Music in Pictures

One Day Jazz Festival oslávil jubileum nielen pridaním ďalšieho festivalového dňa. Pri príležitosti svojho jubilejného desiateho cyklu dokonca priniesol i výstavu Music in Pictures 2014 renomovaného hudobného fotografa Zdenka Hanouta. Tá absolvovala slávnostnú vernisáž len deň pred štartom ONE DAY JAZZ FESTIVALU, 20. mája v bratislavskom River´s Clube, odkiaľ sa na dva dni presunula práve na spriatelený One Day Jazz Festival do priestorov bratislavského Istropolisu. Jedna z vystavených fotografií zachytáva práve zakladateľa a riaditeľa One Day Jazz Festivalu Martina Valihoru, ktorého Zdenko Hanout svojím fotoobjektívom neraz zachytil pri práci na javisku či už počas One Day Jazz Festivalu alebo na iných koncertoch…