Jednoduchá cesta k najlacnejšiemu povinnému zmluvnému poisteniu auta

Patrí cestovanie autom k nevyhnutnej súčasti vášho života? Potom určite viete, že bez povinného zmluvného poistenia nie je možné cestu na vozovke riskovať. PZP poistenie je vynikajúcim nástrojom krytia pre prípadné škody, na ktorých úhradu by ste z vlastného vrecka nemuseli mať dostatok financií. Ako si ale vybrať to najlepšie?

Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

S PZP kalkulačkou nájdete lacné krytie rýchlo a jednoducho

Chcete si nájsť to najlepšie povinné zmluvné poistenie auta? Potom to vyskúšajte online a z pohodlia domu, ideálne na základe detailného výberu a porovnania tých najlepších možností. Praktická PZP kalkulačka vám v hľadaní najlepšieho krytia určite pomôže!

Najlacnejšie povinné zmluvné poistenie auta s ňou nájdete vtedy, ak porovnáte viacerých poskytovateľov na trhu na jednom mieste a bez návštevy jednotlivých pobočiek. S PZP kalkulačkou  a kombináciou poistení porovnávacieho portálu mojePZP si vyberiete vhodné riešenie naozaj jednoducho a rýchlo.

Kedy sa vyplatí poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla?

Ak spôsobíte nehodu, vaše poistenie odškodní druhú stranu nehody. Typické škody zahŕňajú napríklad náklady na odtiahnutie, opravu a výmenu dielov, prenájom auta alebo kúpu ekvivalentného auta v prípade totálnej škody.

Samozrejme, všetko závisí od podmienok konkrétnej poisťovne, ktoré si treba riadne naštudovať a dohodnúť. PZP poistením sa môžu odškodňovať napríklad aj škody na budovách spôsobené haváriou. Ak došlo k zraneniu osôb – vrátane cestujúcich –, z poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla sa hradia aj liečebné náklady, náhrada za bolesť, stratu na zárobku a v prípade potreby aj doživotný dôchodok. V závislosti od závažnosti škodových udalostí je preto dobré si v poistení dohodnúť aj výšku krytia.

Aké sú limity povinného zmluvného poistenia auta?

Každé dobré povinné zmluvné poistenie auta by malo mať dohodnuté vysoké odškodné, teda vysokú poistnú sumu.

Podľa zákona o povinnom zmluvnom poistení sú limity PZP z jednej škodovej udalosti minimálne:

  • 5 240 000 EUR za škodu na zdraví a pri usmrtení bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených.
  • 1 050 000 EUR za škodu vzniknutú poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci a náhradu ušlého zisku bez ohľadu na počet poškodených.

Ak je súčet nárokov viacerých poškodených vyšší ako limit PZP, poistné plnenie sa každému z poškodených pomerne znižuje.

Na prvé počutie ide možno o vysoké sumy. V skutočnosti sa však náklady za spôsobené škody môžu vyšplhať oveľa vyššie a vtedy sú tieto zákonom stanovené minimálne poistné sumy relatívne nízke, čo platí najmä vtedy, ak sa pri nehode zraní viacero ľudí a limity môžu byť rýchlo vyčerpané.

Aj preto je lepšie si zvoliť poistenie s výrazne vyššími sumami limitov, čo sa ale môže odzrkadliť na výške poistky. Bez poistného krytia tohto druhu to ale určite neriskujte.

Zdroj obrázka: BLACKWHITEPAILYN/Shutterstock.com