Jedno zo štyroch ukrajinských detí trpí psychologickou traumou, pomáhajú im učiteľky

Unicef na Ukrajine

Ozbrojený konflikt na Ukrajine ovplyvnil tisíce detí, u jedného zo štyroch sa objavujú známky psychologickej traumy. Preto im na školách pomáhajú trénovaní učitelia, ktorí poskytujú aj psychologické poradenstvo.

Tisíce detí trpia na východe Ukrajiny psychologickými traumami, ozbrojený konflikt zasahuje nielen ich životy, ale aj psychiku. Časť škôl zatvorili, konflikt vyhnal z domovov stovky rodín a v oblasti sa často ozýva streľba. „Predtým sme normálne chodili do školy, ale keď sa začali boje, zatvorili ju. Moji kamaráti sa presťahovali do iných krajín a miest,“ vysvetľuje Eva z Donbasu.

Vyrovnať sa s neustálym stresom pomáhajú deťom učitelia. Špeciálne tréningy im poskytujú Európska únia a UNICEF. Pre deti je tak škola rovnako dôležitá ako jedlo a lieky. Aj preto si deti svojich učiteľov veľmi vážia. Príbeh žiačky Evy a učiteľky Jeleny si môžete pozrieť tu: https://www.facebook.com/UnicefSlovensko/videos/1270175546366960/.

Kampaň #EmergencyLessons je spoločným projektom UNICEFu a Európskej únie, ktorý má za cieľ poukázať na význam škôl pre deti žijúce v krízových oblastiach. „Úlohou UNICEFu a Európskej únie je pomáhať nielen s obnovou škôl, ale pomáhať aj samotným deťom. Spoločne rozbehli aj terapeutické programy pre deti, ktoré po prežitých traumách potrebujú psychologickú pomoc alebo tréning životných zručností,“ vysvetľuje projektová manažérka UNICEF Slovensko Erika Szabóová.

Ambasádorom projektu #EmergencyLessons je Jaro Bekr, ktorý si tiež zaspomínal na svoju najobľúbenejšiu učiteľku. „Na prvom stupni si spomínam na pani učiteľku Fábryovú, bola na nás veľmi dobrá, mali sme ju veľmi radi, ten pocit vo mne zostal,“ spomína Jaro Bekr. Na druhom stupni mal zase učiteľku Ligockú, ktorú síce privádzal do zúrivosti, no spomína na ňu v dobrom, lebo ho podporovala v láske k literatúre. „Aj po rokoch si spomínam na svojich učiteľov len v dobrom, veľa ma naučili a všetkých nás podporovali,“ uzatvára Jaro Bekr. Jeho rozprávanie o učiteľkách nájdete tu: https://www.facebook.com/UnicefSlovensko/videos/1279160212135160/.

UNICEF a EÚ nazvali projekt #EmergencyLessons a chcú ním prostredníctvom sociálnych sietí osloviť mladých ľudí vo veku 13 až 25 rokov. Kampaň hovorí o tom, že vzdelanie je základom budúcnosti detí – je podstatným krokom k prelomeniu cyklu krízy. Školy v kríze pokrývajú počas krízy aj základné potreby detí – stravu, hygienické potreby, vakcináciu. Poskytujú aj úkryt a psychologickú pomoc, zachraňujú tak životy detí.

Jaro Bekr v rámci kampane navštívil aj školy priamo v Doneckej oblasti na Ukrajine. Na vlastné oči sa presvedčil o tom, ako veľmi sú školy dôležité. „Každá zo škôl musí mať bunker. V tomto prípade je to výborné, na jednej zo škôl nám rozprávali, ako sa v tomto bunkri schovávalo až 70 rodín. Niektoré týždeň, iné mesiac. To si ani neviem predstaviť,“ hovorí Jaro Bekr. Ako dodáva, deti síce žijú v neustálom strese, ale dokážu sa s ním vyrovnať aj vďaka školám. Jaro Bekr si miestami neuvedomoval, že sa nachádza v školách v krízovej oblasti. Ako tvrdí, často práve vďaka školám deti zabúdajú na to, čo sa nachádza vonku. „Deti nám počas celej návštevy hovorili len jediné – chcú mier a aby sa už nestrieľalo,“ uzavrel Jaro Bekr. O tom, čo na Ukrajine videl a zažil, hovorí v krátkom filme: https://www.facebook.com/UnicefSlovensko/videos/1233980536653128/.

Unicef