HUSĽOVÝ VIRTUÓZ JIŘÍ VODIČKA VYDÁVÁ SVOJ SÓLOVÝ DEBUT: „VIOLINO SOLO“

Keď mal 20 rokov, vyhral európsku súťaž Young Concert Artists, o rok neskôr si priniesol striebro z celosvetového kola v New Yorku. Je sólistom Janáčkovej filharmónie Ostrava, no spolupracuje aj s ďalšími vynikajúcimi orchestrami a dirigentmi. V roku 2012 sa stal členom renomovaného Smetanova tria. Dnes, v 26tich rokoch, nepochybne patrí k najvýraznejším hudobníkom mladej generácie, a to aj ďaleko za hranicami vlastného kraja.

„Zhruba pred dvoma rokmi som začal premýšľať o prvom albume, respektíve repertoári, ktorý by som chcel jedného dňa nahrať. V dnešnej dobe je všade okolo nás kvantum nahrávok, ktoré sa až príliš často opakujú a poslucháči tak majú na výber z množstva až príliš podobných interpretov. Ja som chcel vymyslieť niečo, čo bude iné a pritom klasické. Vzhľadom k tomu, že k mojim obľúbeným skladbám patria technicky náročné kompozície, voľba bola jasná. Zvolil som rozmanitý repertoár, od baroka až po súčasnosť. Vzhľadom na náročnosť skladieb mi príprava na nahrávanie zabrala niekoľko mesiacov,“ prezradil na margo svojej hudobnej novinky „VIOLINO SOLO“ talentovaný Jiří Vodička.

Jiří Vodička2 FOTO Richard SklářZdroj: RICHARD SKLÁŘ // SUPRAPHON 2014

Vybrať si pre debutový album virtuózny repertoár so sólovými husľami, to si vyžaduje skutočne guráž, bravúrnu techniku a muzikálnosť. Jiří Vodička to všetko má. Keď ho počujete hrať Paganiniho máte pocit, že nič jednoduchšie na svete ani neexistuje. Vo vybranej spoločnosti Paganiniho, Kreislera, Ysa?e,Ernsta či Bacha sa pohybuje prirodzene, s absolútnou ľahkosťou a šarmom.

„Nahrávanie albumu prebehlo v troch fázach. Najviac si však budem pamätať dátum 2.apríla 2014 – posledný nahrávací deň. Práve vtedy sa mi narodila dcérka Michaela. Rovno z pôrodnej sály som utekal do štúdia nahrávať novú, a pre mňa zároveň najťažšiu skladbu z celého albumu, Krále DuchůHeinricha Wilhelma Ernsta.Vzhľadom k náročnosti a tragickému obsahu danej skladby mi režisér Milan Puklický odporúčal nahrať ju inokedy. Ja som ale plný eufórie z narodenia dcérky trval na svojom. Dúfam, že keď si poslucháči skladbu vypočujú, budú všetko to, čo som do nej odovzdal, aj cítiť,“ opísal Jiří Vodička nezabudnuteľný osobný zážitok, ktorý prežil počas nahrávania hudobnej novinky.

V týchto dňoch je Jiří Vodička so Smetanovým triem na turné po USA, Anglicku a Bangkoku. Budúci rok sa Jiří chystá do Japonska, Číny a Brazílie. Taktiež ho čaká turné s medzinárodne úspešnou čínskou klaviristkou Ang Li, s ktorou vystúpi na niekoľkých koncertoch po Českej republike a v USA.

Supraphonline: http://www.supraphonline.cz/album/87778-violino-solo

iTunes: https://itunes.apple.com/us/album/violino-solo/id926293409