Hodiny. Nové vydanie knihy ovenčenej Pulitzerovou cenou

Michael Cunningham v románe plynulo prechádza dekádami 20. storočia, aby zachytil jedinečné vnútorné svety troch nezabudnuteľných žien. Výsledkom je vášnivé, hlboké a dojímavé dielo. Román o umieraní, bezmocnosti, ale aj o tom, že aj hlboko nešťastný človek dokáže nájsť kratučké okamihy radosti. To je príbeh Hodiny.

 

Cunningham úžasne popísal hodiny v živote troch žien a vykreslil pestrú paletu emócií. Zdravie a chorobu, lásku i nenávisť, bolesť i radosť, utrpenie aj šťastie. Na jednej strane plánovanie oslavného večierka, na strane druhej myšlienky na samovraždu.

Tri ženy, ktoré žijú v rôznych obdobiach, na rôznych miestach…a predsa majú čosi spoločné.
Spisovateľka Virginia Woolfová píše v 20.rokoch knihu Pani Dallowayová, svoje vrcholné dielo.
Nevyrovnaná gazdinka Laura Brownová tú knihu číta v 50.rokoch…
A emancipovaná Newyorčanka Clarissa Vaughanová tú knihu na konci 20.storočia žije. Dokonca ju prezývajú pani Dallowayová…

„Hoci Virginia Woolfová, Leonard Woolf, Vanessa Bellová, Nelly Boxallová a ďalší ľudia, ktorí skutočne žili, sa v tejto knihe vyskytujú ako fiktívne postavy, pokúsil som sa čo najpresnejšie zachytiť vonkajšie detaily ich životov, aké by boli v deň, ktorý som im vymyslel v roku 1923,“ píše M.Cunningham.

Hodiny je príbeh o hlbšom pochopení a poznaní ľudských osudov, osudov rozdielnych žien, ktoré však spájajú podobné sny. Autor krásne prelína jednotlivé línie, miesta a obdobia. Jeho obrazotvornosť, práca s jazykom a rozličnými odkazmi je naozaj majstrovská.

Hodiny boli knihou roka podľa prestížnych denníkov ako New York Times, Los Angeles Times, Borton Globe alebo Chicago Tribune. Okrem Pulitzerovej ceny získal román aj prestížnu PEN/Faulknerovu cenu, ktorú udeľuje americká pobočka celosvetovej spisovateľskej organizácie.

Americký spisovateľ Michael Cunningham je autorom siedmich románov, z ktorých v slovenskom preklade doposiaľ vyšiel len Domov na konci sveta (Odeon, 2005). Venuje sa aj tvorbe poviedok, scenárov a literatúry faktu.
Za román Hodiny získal v roku 1999 Pulitzerovu cenu a v roku 2002 vznikla jeho rovnomenná filmová podoba.
Kniha vyšla vo vydavateľstve Ikar.

Milan Buno, knižný publicista