Hmyz a kliešte – otravné a zdraviu nebezpečné. Chráňte sa!

Teplé letné dni sú už tu a s oteplením sa do našich domovov vkráda aj protivný hmyz a nebezpečné kliešte. Horúce noci sa spájajú nielen s príjemným odpočinkom pri otvorenom okne, ale aj s nemalými starosťami a štípancami. Striehnu okolo nás, nedovolia nám naplno si vychutnávať grilovačky či posedenia na terase. Ich hlavná sezóna sa už začala a ak im počasie bude priať, spoločnosť nám budú robiť až do októbra.

Napriek tomu, že komáre sú pomerne malé, dokážu nám spôsobiť veľké starosti. Asi každý z nás pozná ten pocit, keď sa snaží zaspať a nad hlavou nám krúži bzučiaci a neskutočne iritujúci komár či obrovská mucha. V takýchto situáciách sa oplatí vedieť, ako sa účinne chrániť a zároveň, kde sa ktorý hmyz najčastejšie vyskytuje. Napríklad komáre útočia najmä pri stojatých vodách, kliešte nájdete aj v porastoch okolo domu a blchy sa môžu zahniezdiť v srsti vašich domácich miláčikov.

Malý veľký problém – komár
Komárom sa darí najmä v období striedania daždivých a následne teplých až horúcich dní. Vtedy sa totiž vytvárajú ideálne podmienky na ich premnoženie, keďže na liahnutie potrebujú vlhké a teplé počasie. Preto sa tento druh hmyzu vyskytuje najviac v povodí riek a väčších potokov, v blízkosti vodných nádrží a v oblastiach, kde sa rozprestierajú mokrade a lužné lesy.

Riziko možných zdravotných následkov je v prípade komárov skutočne reálne. Samotné miesto poštípania niekoho len pár dní svrbí, iný môže trpieť silnou alergickou reakciou.  Vytvoria sa väčšie opuchy na postihnutých miestach a môžu sa pridať aj veľmi časté dýchacie problémy.

Komáre sú však aj potenciálnym prenášačom infekčných pôvodcov rôznych nákaz. Výsledkom uštipnutia môžu byť vysoké horúčky, stavy podobné chrípke, ale aj zápal mozgu alebo mozgových blán. Niekedy je dokonca nositeľom parazita, ktorý spôsobuje záchvaty žltej zimnice a horúčky. Maláriu môžete po uštipnutí komárom získať skôr v krajinách Stredomoria alebo na severe Afriky. No kvôli problému globálneho otepľovania sa takýto druh komárov môže dostať čoskoro aj do strednej Európy.

V posledných rokoch sa vyskytlo na Slovensku ďalšie nebezpečenstvo – dirofilarióza (chronické ochorenie srdcovej a cievnej sústavy), kedy sa cievny červ usídli v tele človeka. Zárodky tohto parazita prenáša práve komár, ktorý ho implantuje do cievneho systému obete pri uštipnutí. V tom lepšom prípade narastie do dospelej podoby na viditeľnom mieste niekde na ruke a dá sa chirurgicky odstrániť. Ale v niektorých prípadoch sa môže zatúlať do blízkosti srdca a pre komplikovanie prietoku krvi v cievach spôsobiť môže spôsobiť až smrť.

Nielen v listnatých oblastiach!
Kliešte radíme medzi roztoče, ktoré sa vyskytujú vo všetkých krajinách sveta. Kliešť na rozdiel do komára nedokáže svoju obeť aktívne vyhľadávať, ale namiesto toho na neho veľmi trpezlivo číha. Vylieza na steblá tráv a vyššej vegetácie a hlavným zdrojom informácií pre kliešťa sú fyzikálne a chemické vnemy okolia.Všeobecnou a podstatnou chybou v povedomí o kliešťoch je, že sa traduje fakt, že kliešte sa objavujú len v tých oblastiach, kde sa nachádzajú listnaté stromy. Ak teda máte vo vašom okolí skôr ihličnany, necítite potrebu špeciálne sa chrániť. Nie je to však úplne tak. Kliešte totiž milujú skôr vysokú trávu, ako listnaté stromy. A nachádzať sa tak môžu nielen na vidieku, ale pokojne aj na mestských trávnikoch, či parkoch. Nevýhodou kliešťov je, že ich uštipnutie nebudete vôbec cítiť.

Pravdepodobne najznámejšie ochorenie, ktoré prenáša kliešť, je kliešťová encefalitída. Zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán má dvojfázový priebeh, pričom prvá fáza pripomína skôr chrípku a po nej sa zvyčajne dostaví relatívne bezpríznakové obdobie. Druhú fázu sprevádzajú vysoké horúčky, silné bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, svetloplachosť, poruchy koncentrácie, poruchy reči, poruchy pamäti, paralýza, až môže nastať aj smrť. Ďalšou nebezpečnou v poradí je lymská borelióza – ochorenie, ktoré ak sa nezačne skoro liečiť, prechádza do druhého a tretieho štádia, kedy postihuje kĺby, svalstvo a nervový systém. Anaplazmóza má zase príznaky pripomínajúce chrípku (horúčky, nechutenstvo, bolesti hlavy).

Prevencia je základ
Dôvod, prečo sa pred komármi, kliešťami a iným hmyzom chrániť nie je len nepríjemný kontakt s nimi, ale aj hrozba vážneho ohrozenia zdravia. Chemické repelenty a elektronické odpudzovače sú efektívne všade tam, kde má hmyz neobmedzenú voľbu pohybu. Účinné sú na otvorených priestranstvách v prírode, na dvore či pri ochrane vstupných otvorov do našich príbytkov a chalúp. Dávajú hmyzu signál, aby sa vybral cestou menšieho odporu na miesta, ktoré sú preň zaujímavejšie. Insekticídy, lapače či elektrické odparovače na likvidáciu hmyzu sú účinné v prostredí atraktívnom pre hmyz, obzvlášť v prípade jeho premnoženia. Ich účinnosť je vysoká v uzavretých priestoroch a v mieste rozmnožovania.

Ak si chcete vychutnať pokojné posedenie na terase s priateľmi, alebo ničím nerušený spánok pri otvorenom okne, začnite s prevenciou. Medzi najúčinnejšie a najpoužívanejšie prípravky patria insekticídne spreje, ktoré likvidujú  lezúci a lietajúci hmyz.Stačí vďaka aerosólovému rozprašovaču v miestnostiach či na terasách okupovaných hmyzom nastriekať a nechať aspoň pol hodinu pôsobiť. Odpudzuje a likviduje muchy, komáre, šváby, mravce a iný nepríjemný hmyz.

Pri pobyte v prírode, najmä na chatách či chalupách, sa zas treba chrániť proti kliešťom, ktoré môžu prenášať nebezpečné choroby. Pomôcť vám môže vhodné oblečenie tmavých farieb, dlhé rukávy a nohavice. Niekedy to však nestačí. Použitie rôznych repelentných prípravkov, ktoré odpudzujú hmyz je najbežnejší  spôsob prevencie. Na báze spreju funguje napríklad repelent, ktorý sa jednoducho nastrieka nielen na pokožku tela (chráňte pred kontaktom s prípravkom oči a pery), ale aj na oblečenie a obuv. Odpudzuje nielen kliešte, ale aj komáre a muchy a dokonca účinkuje aj proti komárom tigrím. Po návrate z prírody si pokožku dôkladne umyte a odev vyperte.

Ako na komárov:
Repelenty – sú najúčinnejším a najčastejšie používaným prostriedkom ochrany proti otravnému hmyzu všetkého druhu. Môžu mať formu spreja či gélu. Dostupné sú aj repelenty, ktoré sú vhodné aj pre deti.

Elektrický odparovač do zásuvky odplaší nielen komáre, ale aj rôzne iné druhy lietajúceho hmyzu.Postupne uvoľňuje pre hmyz odpudzujúcu a likvidačnú látku vďaka elektrickému prúdu. Aktivuje sa pripojením do zásuvky a funguje aj pri otvorenom okne až po dobu 60 nocí.

Sieťky na okná – sú veľmi trvácnou alternatívou boja proti komárom, keďže vydržia aj niekoľko sezón a ide o jednorazovú finančnú investíciu. Ochránia vás však pred dotieravým hmyzom iba vnútri vášho domova.