Film a divadlo

Film Tlmočník bude bojovať za Slovensko o Oscara

Film Tlmočník režiséra Martina Šulíka bude bojovať za Slovensko o Oskara

Film Tlmočník režiséra Martina Šulíka sa bude uchádzať o sošku svetoznámeho  Oscara. Do boja o cenu americkej filmovej akadémie v kategórii najlepší cudzojazyčný film ho za Slovensko ako národného reprezentanta vybrala Slovenská filmová a televízna akadémia spomedzi 12 domácich titulov.

Roadmovie Tlmočník o putovaní nesúrodej dvojice svojráznych mužov nakrútil režisér Martin Šulík podľa scenára Mareka Leščáka. V hlavných postavách sa zaskveli Jiří Menzel a rakúsky herec Peter Simonischek. Obaja herci už pritom majú s Oscarom veľmi  živé skúsenosti.

Jiří Menzel získal slávnu sošku už v roku 1968, ako 29-ročný, za réžiu filmu Ostro sledované vlaky a v roku 1986 sa s komédiou Vesnička má středisková dostal opäť do finále medzi  5 nominovaných najlepších zahraničných filmov. Jeho rakúsky kolega Peter Simonischek sa na udeľovaní Oscarov osobne zúčastnil len nedávno, v roku 2017,  kedy sa do finálnej päťky prebojovala nemecká komédia Toni Erdmann, v ktorej exceloval. Nominácia Tlmočníka za Slovensko ho preto veľmi potešila a ako poznamenal, je to veľmi pekný darček k jeho narodeninám, ktoré oslávil 6. augusta.

Myslím, že Tlmočník môže mimoriadne zaujať tú časť amerického obecenstva, ktorá obľubuje náročnejšie filmy.  Dúfam, že sa dostane aspoň do predvýberu 9 filmov, ktoré americká filmová akadémia ohlási v novembri,“ konštatuje producent Rudolf Biermann aj na základe čerstvého ocenenia spoza oceánu, keď Tlmočník získal cenu filmových kritikov na Festivale židovských filmov v San Franciscu.

O nomináciu na najlepší film v kategórii cudzojazyčných filmov súperia každoročne na konci februára snímky z celého sveta. Za Slovensko sa o to pokúsi Tlmočník, ktorého ešte stále možno vidieť aj v slovenských kinách a na základe tejto správy sa ho distribútor rozhodol opäť dostať do programu kín. Na svojom konte má doteraz vyše 16 000 divákov a našu kinematografiu bude rovnako reprezentovať v súťaži o Európske filmové ceny.

Okrem ústrednej hereckej dvojice sa v ňom predstavili aj Zuzana Mauréry, Attila Mokos, či známa internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová.

 

To Top