Exotická dovolenka s malými deťmi sa môže skončiť tragicky

Možnosť tráviť Vianoce alebo Silvester v exotickej krajine využíva čoraz viac slovenských rodín a inak tomu nebolo ani tento rok. V túžbe byť spolu s tými najbližšími, rodičia často berú zo sebou aj tie najmenšie deti. Najmä pre deti do dvoch rokov je však takáto dovolenka veľkým rizikom, ktoré je spôsobené najmä odlišným prostredím a dlhým letom do cieľovej destinácie.

Riziko tropických chorôb je vysoké

Až 90 percent poistných udalostí detí do dvoch rokov tvoria rôzne ochorenia, úrazy sa stávajú len výnimočne. Tradičnými chorobami dojčiat sú najmä horúčky, hnačky, virózy alebo zápaly stredného ucha. „Namiesto oddychu na pláži tak deti strávia dovolenku v nemocnici liečením, aj menej známych, ochorení,“ konštatuje Katarína Janáková, vedúca oddelenia skupinového cestovného a privátneho poistenia v Allianz – SP.

Pre deti vo veku dojčiat nie je vhodný ani dlhý let, ktorý býva často utrpením nielen pre dieťa, ale aj pre ostatných spolucestujúcich. Navyše, v lietadle okrem nepriaznivého prostredia – napríklad zmena tlaku počas letu, ktorá môže spôsobiť bolesť uší, suchý vzduch, vysoká teplota alebo naopak prievan z klimatizácie, je pre dieťa najväčším rizikom infekcia. Allianz – Slovenská poisťovňa zaznamenala prípad, keď počas letu na Seychely začali asi polročnému dieťatku dýchacie problémy. Lietadlo muselo preto núdzovo pristáť a bábätko previezli do nemocnice.

Až 90 percent poistných udalostí detí do dvoch rokov tvoria rôzne ochorenia
Allianz – SP zaznamenala prípad, keď lietadlo muselo núdzovo pristáť pre dýchacie problémy polročného dieťaťa
Najväčší počet poistných udalostí v porovnaní s inými exotickými destináciami sa stane v Thajsku

Smrteľné následky

Podobný prípad, ale s tragickým koncom zaznamenal Allianz v Českej republike začiatkom minulého roka. Šesťmesačné dieťa bolo hospitalizované s dýchacími problémami v Thajsku, kde bolo na dovolenke s matkou a starším súrodencom. Jeho stav sa neustále zhoršoval a ako príčinu úmrtia stanovili miestni lekári septický šok, ktorý spôsobil zlyhanie orgánov.

„Je dôležité myslieť na to, že malé dieťa nemá plne vybudovaný imunitný systém a nemôže ani absolvovať všetky preventívne očkovania, ktoré sú niekedy vhodné do takýchto krajín, hovorí Katarína Janáková z Allianz – SP.Bez názvu(204)

Exotické poistné udalosti

Práve Thajsko patrí k najčastejším cieľom Slovákov, ktorí hľadajú počas sviatkov exotiku a teplo. Dokazuje to najvyšší počet poistných udalostí z tejto krajiny v porovnaní s inými exotickými destináciami. Allianz – Slovenská poisťovňa eviduje aj prípady, keď klienti v Thajsku ochoreli na horúčku dengue, pričom náklady na hospitalizáciu dosiahli až 1500 eur.

„Desiatky úrazov či ochorení evidujeme aj z krajín ako je Jamajka, Indonézia alebo Spojené arabské emiráty,“ hovorí Katarína Janáková z Allianz – SP. Dôkazom, že Slováci neraz vyhľadávajú aj exotiku kombinovanú s dobrodružstvom sú poistné udalosti z Francúzskej Polynézie, Tanzánie či Guiney.